Energetyczne wykorzystanie biomasy
logo (12kB)
PARTNERZY:
logo FEWE
logo EC
logo AGH
PROJEKTY:
GEF logo
logo USAID
PELP logo
Kurs w Polsce i w Danii 16.06 - 28.06.2002
ENERGETYCZNE WYKORZYSTANIE BIOMASY
Szkolenie w ramach cyklu kursów nt.
Zrównoważonego Rozwoju Energetycznego
Szkolenia obejmujące wykłady i wizyty terenowe dotyczyć będą energetycznego zagospodarowania
  • Odpadów drzewnych
  • Słomy i traw, jak też
  • Plantacji roślin energetycznych (m. in. wierzby i traw)
  • Biopaliw silnikowych
Poniżej znajdziesz opis kursu.
Czy chcesz zobaczyć ramowy program Kursu?



    Wykłady prowadzone są przez specjalistów, pracowników wyższych uczelni oraz praktyków i kładą nacisk na zapoznanie uczestników z przykładami istniejących rozwiązań w zakresie ZRE w trakcie wizyt obejmujących obiekty w Polsce w Danii i Szwecji. Trasa po Polsce W związku z tym kurs ma charakter objazdowy, a łączna trasa jaką przebywają uczestnicy w ciągu 12 dni autokarem i promami wynosi ponad 3 tys. kilometrów.

Ostatnie szkolenie odbędzie się w dniach 16-28 czerwca br. (7 dni w Polsce i 5 w Danii). Tym razem nacisk położony będzie ponownie na energetyczne wykorzystanie biomasy. Jest to podyktowane zarówno zapotrzebowaniem zgłaszanym ze strony potencjalnych uczestników, jak też wielką aktualnością tej problematyki w świetle zamierzeń politycznych w Polsce i perspektywy przystąpienia do Unii Europejskiej. Jednakże, zgodnie z założeniami niniejszego programu TEMPUS, szkolenie i wizyty poruszać będą także inne bardziej ogólne zagadnienia ZRE (energetyka wiatrowa, wodna, geotermalna, oszczędność energii i zrównoważony transport na przykładzie Danii i Szwecji). Ciekawa trasa obejmuje m.in. zwiedzanie obiektów i projektów: wykorzystania drewna jako paliwa w warunkach miejskich i wiejskich (Jordanów, Bystra-Sidzina, Gliwice, Krapkowice Jelenia Góra, Chudopczyce), słomy (Lubań, Chełmno), plantacji wierzby energetycznej w Marzęcinie i traw w ośrodku PAN w Poznaniu, a ponadto: Geotermii Podhalańskiej w Bańskiej koło Zakopanego i tatrzańskich małych elektrowni wodnych.

Trasa po Danii W Danii trasa obejmuje Kopenhagę, park wiatrakowy w morzu na szelfie Oeresund, obiekty wykorzystania odpadów drzewnych, słomy i biogazu oraz energii słonecznej i wiatru na wyspach Samsoe i Fionia (Assens, Odense) oraz na Jutlandii (Herning, Kibaek, Lem). Ponadto, uczestnicy zapoznają się z systemem zintegrowanego transportu zbiorowego, który umożliwia przemieszczanie się z komfortem przewyższającym podróż indywidualnym samochodem. Przejazd demonstracyjny odbędzie się na trasie Kopenhaga-Helsingoer (pociąg), przeprawa promem do Helsingborg (Szwecja), dalej pociągiem do Lund i Malmoe. Następnie przejazd nad i pod Bałtykiem na lotnisko Kastrup i powrót na dworzec kopenhaski. W ciągu kilku godzin, bez samochodu, można zwiedzić szereg obiektów (Zamek Hamleta w Helsingoer, romańską katedrę w Lund).

Uczestnicy szkolenia pokrywają jedynie koszty bezpośrednie: zakwaterowanie, wyżywienie, przejazdy autokarem konferencyjnym na całej trasie, promem do Danii. Ceny są jeszcze negocjowane dla uzyskania atrakcyjnych taryf grupowych i zostaną podane kandydatom, którzy zgłoszą zainteresowanie. Według przewidywań nie przekroczą one 3200 zł (dla uczestników, którzy zdecydują się jedynie na polską część trasy 1200 zł).

Dla przedstawicieli samorządów istnieje możliwość uzyskania zniżki ze środków TEMPUS-a na podstawie uzasadnionego wniosku. Szczególne preferencje mają przedstawiciele niewielkich miast i gmin, gdzie istnieją możliwości lub zamiary wykorzystania biomasy dla celów energetycznych, pracownicy samorządowi wszystkich szczebli, pracownicy przedsiębiorstw komunalnych, przede wszystkim reprezentujący małe gminy.

Jako że zaproszenie kierowane jest głównie do instytucji, istnieje możliwość podzielenia kursu na część polską i duńską pomiędzy dwie osoby z danej jednostki w ramach jednej opłaty.

Kontakt:
Arkadiusz Figórski, Elżbieta Guła
Tel.: (012) 421 - 39 - 11
Fax: (012) 411 - 99 - 43
E-mail: afigorski@o2.pl, adamgula@ceti.pl
adres do korespondencji: FEWE, 31-019 Kraków, ul. Floriańska 55