Delta Dunaju to druga pod względem wielkości (po ujściu Wołgi) europejska delta. Ma ona powierzchnię 3446 km². Każdego roku osady nanoszone z prądem rzeki powiększają deltę o ok. 40 m.
Koło miejscowości Tulcea (Tulcza) Dunaj dzieli się na trzy ramiona przed ujściem do Morza Czarnego: Kilia, Sulina i Sfântu Gheorghe (Święty Jerzy), ale istnieje wiele innych kanałów wodnych, które dzielą deltę na obszary trzcin, bagien i podmokłych lasów, niektóre z nich są corocznie zalewane wiosną i jesienią.
W delcie rośnie ponad 1200 gatunków roślin, występuje 300 gatunków ptaków, a także 85 gatunków ryb słodkowodnych, które żyją w licznych jeziorach i bagnach. Delta Dunaju została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i rezerwatów biosfery. Obszary ochrony ścisłej zajmują ok. 2733 km².
Na tym terenie miliony ptaków przylatujące z odległych terenów naszej planety (Europa, Azja, Afryka, Morze Śródziemne) mają tu tereny lęgowe.
Po zakwaterowaniu w hotelu w Tulczy dojechaliśmy autokarem do miejscowości Mahmudia, gdzie mieliśmy wynajęte łodki. Na każdej mieściło się 12 osób. Ruszyliśmy w 3-godzinny rejs po kanałach i jeziorach Delty. Przewodnicy doskonale orientowali się w labiryncie kanałow i przesmyków. Wiedzieli gdzie są największe kolonie ptaków i umieli cicho do nich podpłynąć. Dla nas były to niezapomniane wrażenia.
Ukoronowaniem dnia była rybna kolacja w wiosce rybackiej. Zupa rybna na linach, szczupakach, sumach, sandaczach, ryba z grilla i dobre wino.