Medias i Biertan

Jadąc niecałe pół godziny na wschód od Sybinu, docieramy do małego, niezwykle urokliwego miasteczka Medias. Najcenniejszym zabytkiem jest widoczny z daleka kościół farny św. Małgorzaty z 70-metrową Wieżą Trębaczy.
Dla Polaków jest to ważne miejsce. Tutaj książę siedmiogrodzki Stefan Batory, po ogłoszeniu go w Krakowie królem Polski, zaprzysiągł pacta conventa, m.in. przyrzekł odebrać dla Rzeczypospolitej ziemie zagrabione przez Iwana Groźnego. Medias nie jest odwiedzane przez zbyt wielu turystów i można cieszyć się niezwykłym klimatem tego miejsca.
Położony niedaleko Mediasu Biertan słynie z charakterystycznego dla tego regionu, okazałego kościoła warownego. Dzięki temu kościołowi, oraz dzięki zachowanej od stuleci zabudowie wsi, Biertan znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Kościół dzisiejszy kształt uzyskał w początku XVI w., kiedy to dokonano jego przebudowy. Powstał wówczas gotycki, trójnawowy kościół halowy o gwiaździstym sklepieniu wspartym na ośmiobocznych filarach. Z tego okresu pochodzą też: tryptyk, stalle, kamienna ambona oraz portale, w tym portal do zakrystii, pełniącej też funkcję skarbca, w którym osadzono oryginalne drzwi z bardzo skomplikowanym zamkiem i o pięknej dekoracji.

Pokaz slajdów

Medias
Medias
Medias
Medias
Medias
Medias
Medias
Medias
Medias
Biertan
Biertan
Biertan
Biertan
Biertan
Biertan
Biertan
Biertan
Biertan
Biertan
Biertan
Biertan
Biertan
Powrót do strony początkowej
Generated by iWebAlbum
loading