Spis treści

Laboratorium, TIiM, CSS

W ramach dzisiejszego laboratorium dodadzą Państwo formatowanie do zestawu stron przygotowanych w ramach poprzednich zajęć.

Narzędzia

Większość edytorów HTML pozwala również na edycję stylów CSS i poprawnie podświetla ich składnię.

Do sprawdzania poprawności stylu CSS służy usługa W3C CSS Validation Service. Proszę pamiętać, ze dołączenie stylu CSS i związane z tym operacje (m.in. przypisanie elementom identyfikatorów i klas) nie powinno wpłynąć na zgodność kodu XHTML ze specyfikacją (sprawdzamy ją walidatorem HTML).

Użyteczny m.in. do manipulacji i tworzenia stylów CSS jest dodatek przeglądarki Firefox Web Developer. Pozwala on m.in. na wyświetlanie dyrektyw formatujących dla danego elementu, wyłączanie wybranych stylów czy edycję poszczególnych dyrektyw.

Ćwiczenia

W każdym ćwiczeniu przyrostowo budują Państwo arkusz stylów, które będą wpływały na element dokumentu:

Arkusze stylów muszą być zdefiniowane w osobnych plikach. Użycie atrybutu style w kodzie XHTML jest niedozwolone.

Ćwiczenie 0: Wstęp do CSS

Zapoznaj sie z możliwościami CSS: http://www.barelyfitz.com/screencast/html-training/css/positioning/ oraz pozycjonowaniem: http://www.w3.org/Style/Examples/007/

Na stronie: http://www.w3.org/Style/CSS/ zmien wizualizacje korzystajac ze stylów alternatywnych (Menu: Widok/Styl strony)

Ćwiczenie 1: formatowanie tekstu

Format powinien obejmować [1 punkt]:

Ćwiczenie 2: formatowanie tabel

Należy określić styl tabel [2 punkty]:

Proszę sprawdzić poprawność stylu za pomocą walidatora.

Ćwiczenie 3: formatowanie list

Proszę przerobić listę tak, aby składała się wyłącznie list numerowanych i miała trzy poziomy, a następnie proszę nie korzystając z klas ani identyfikatorów określić tryby numerowania [2 punkt]:

Proszę sprawdzić poprawność stylu.

Ćwiczenie 4: formatowanie obrazów

Przy pomocy dyrektyw CSS proszę wyrównać obrazki odpowiednio do lewej i prawej krawędzi ekranu (zakładając, że w dokumencie znajdują się przynajmniej dwa obrazki) [1 punkt].

Ćwiczenie 5: układ strony

W każdym z dokumentów XHTML, z poprzedniego ćwiczenia spis treści oraz zasadnicza treść strony znajduje się w osobnych elementach div (kontenerach).

Korzystając z CSS odpowiednio określ wygląd dokumentu, tak aby [2 punkty]:

Dobrym pomysłem będzie przypisanie wszystkim kontenerom identyfikatorów.

Proszę sprawdzić poprawność stylu.

Ćwiczenie 6: pseudoklasy i pseudoelementy

Proszę uzupełnić style tak, aby [2 punkt]:

Proszę sprawdzić poprawność stylu.

Ćwiczenie 7: style na inne media niż ekran

Proszę przygotować arkusz styli przeznaczony do druku - bez układu strony z ćw.5, z wyraźnym, czarno-białym formatowaniem. Menu nie powinno się pojawiać na wydruku [1 punkt].

Proszę sprawdzić osiągnięty efekt korzystając z podglądu wydruku w przeglądarce.

Ćwiczenie 8: style alternatywne

Proszę przygotować alternatywny arkusz stylów - taki, aby elementy menu pojawiały się w poziomym pasku pod tytułem strony (a treść zajmowała całą szerokość głównego kontenera) [1 punkt].

Proszę sprawdzić poprawność stylu oraz jego wygląd przełączając aktywny styl w odpowiednim menu przeglądarki.

Ciekawostki CSS

Labirynt

Proszę pobrać ten plik. Wewnątrz archiwum znajduje się plik HTML z niezbyt skomplikowanym kodem HTML i dyrektywami CSS. Obejrzyj działanie tego pliku. Proszę zauważyć, że do implementacji tej gry nie użyto języka JavaScript - cała dynamika opiera się o CSS.

Przeanalizuj sposób implementacji gry. Czy umiesz (nie dodając żadnych obrazków, itd.) zmodyfikować kod tak, aby po „przegranej” na planszy pojawiał się pisany dużą czcionką napis „LOSER” (ale żeby kiedy indziej nie był widoczny)?

Przedstawiony w celach edukacyjnych przykład pochodzi ze strony http://www.cssplay.co.uk/menu/pyramid.

Animacje CSS

Proszę wejść na tę stronę, przewinąć w dół i zobaczyć jak poszczególne ramki reagują na umieszczenie na nich kursora myszy/klikanie. Przeanalizuj kod źródłowy.

Uwaga: do poprawnego działania tej strony potrzebna jest w miarę aktualna przeglądarka oparta na WebKit (Safari lub Chrome). FireFox obsługuje przejścia CSS (CSS Transitions) dopiero w wersji 4 beta.

CSS 3D

Obejrzyj przykład przedstawiony na tej stronie (działające demo znajduje się tu).

Uwaga: przekształcenia 3D dostęne są tylko w najnowszych wersjach engine'u WebKit - aby je przetestować, najlepiej pobrać najnowszy nightly build stąd.

Tutaj znajduje się rozbudowana wersja kostki, obsługująca gesty wykonywane myszką oraz gesty z urządzeń dotykowaych.