Wprowadzanie datArkusz musi rozpoznać, że to co wpisujemy do komórki jest DATĄ a nie TEKSTEM gdyż każdego z tych typów wartości dotyczą inne operacje, funkcje i sposoby formatowania. Aby Arkusz prawidłowo rozpoznawał wpisywane do komórek daty - najlepiej wpisywać te daty w postaci:
W arkuszu CALC: dd.mm.rrrr, na przykład: 21.09.1984 Inne sposoby wpisywania mogą spowodować, że Arkusz potraktuje daty jako tekst co uniemożliwi operowanie na tych datach i wyświetlanie ich w różnych możliwych postaciach (formatach).
|
Uzupełnij poprzednią tabelę (z arkusza "LISTA") dwoma następnymi kolumnami jak na rysunku (a) poniżej:
UWAGA: czy numery telefonów to dane liczbowe (np.: czy ma sens ich sumowanie?) czy tekstowe? Jak więc trzeba je wpisywać?
a)
Po prawidłowym wpisaniu dat przeformatuj je na liczby jak na rys. (b) - co to za liczby? (- objaśnienie w p.B)
b)Przeformatuj te liczby z powrotem na daty ale w innym formacie - na przykład takim jak na rysunku (c)
Odejmowanie dat ma sens dzięki temu, że:
DATA jest przechowywana w arkuszu jako liczba dób od początku XX wieku (tak zwany "numer kolejny") |
W Excelu data 1900-01-01 przeformatowana na liczbę daje wartość 1. Sprawdź jak jest w arkuszu CALC (można to zmienić w: Narzędzia - Opcje - OpenOffice.ux.pl Calc - Oblicz)
Sprawdź ile dni minęło od początku tego roku, albo od daty twojego urodzenia.O formatowaniu dat i czasu napisano TUTAJ.
Kiedy minęło 2000 dni od powstania Rządu Platformy Obywatelskiej (16 listopada 2007)
Wróć do arkusza LISTA i wstaw nad tabelką nagłówek i datę obliczeń oraz stopę dodatku stażowego a w tabeli kolumny: "Liczba pełnych lat pracy" i "Dodatek stażowy", wraz z odpowiednimi wzorami. Wartość dodatku za każdy przepracowany pełny rok ma być równa stawce podstawowej pomnożonej przez stopę dodatku. Ponieważ kwota ta dość szybko rośnie z latami więc pracownikom pracującym więcej niż 10 lat zmniejszono ją i należy się im tylko 80% takiego dodatku.
Podpowiedź: wykorzystaj różnicę dat oraz funkcję ZAOKR.DO.CAŁK i funkcję JEŻELI