Kostka Rubika

Historia kostki Rubika

Twórcą kostki rubika był Erno Rubik - profesor architektury Budapesztowej Akademi Sztuki Uzytkowej.

Powstnie tej zabawki w 1974 roku miało na celu pomóc jego studentom zrozumieć przestrzeń, zarówno była to także próba stworzenia mechanizmu, którego poszczególne części mogą przemieszczać się niezależnie od pozostałych, bez naruszania integralności całości..

Na to, że kostka może być także łamigłówką, Rubik wpadł dopiero wtedy, kiedy pierwszy prototyp rozpadł się na kawałki.

Jednak ta zpozoru banalna łamigłówka (sześć kolorów, które należy ułożyć razem) dla większości osób okazała się zbyt trudna. Sam Erno pierwszą koskę układał miesiąc. Jednak po znalezieniu odpowiednich algorytmów (takie szablony ruchów) można było układać kostkę już w kilka minut.

Ludzie zaczęli rywalizować między sobą, kto ułoży kostkę najszybciej albo w najmniejszej liczbie ruchów, a pierwsza partia kilku tysięcy kostek trafiła do węgierskich sklepów przed Bożym Narodzeniem 1977 rokuirozeszła się natychmiast.

.

.

Rodzaje kostek rubika

Klasyczna kostka Rubika to sześcian w formacie 3x3x3. Istnieje jednak cała masa kostek o innych kształtach. Kostki możemy podzielić na kilka grup ze względu na kształt. Jest kilka typowych brył, które się od siebie nieco różnią i dzielimy je na 4 grupy: sześcienne, ośmiościenne, i dwunastościenne. Spotkać możemy również kostki nietypowe.

kostki czworościenne

pyraminx

tetraminx

kostki sześcienne

Kostka 2x2x2

Kostka 3x3x3

Kostka 4x4x4

Kostka 5x5x5

Kostka 6x6x6 itd.

kostki ośmiościenne

diamond

octahedron

Rubik's UFO

kostki dwunastościenne

kilominx

megaminx

starminx

gigaminx

tetraminx

petraminx

Rekordziści układania Kostki Rubika na czas

3,47 sek
4,22 sek
4,59 sek

Rubik Kubizm - sztuka i kostka rubika

Za założyciela stylu „rubikcubism” uznawany jest Franck Slama, znany pod pseudonimem Invader (od kultowej retro-gry na automaty, Space Invaders).

Tajemniczy artysta, który na wszelkich zdjęciach czy materiałach wideo ukrywa swoją twarz za rozpikselowaną „cenzurą”, Mona Lisa była pierwszym jego dziełem wykonanym w tej technice, Invader odtworzył jeszcze wiele innych klasycznych dzieł sztuki,

Przykładowe prace