Matematyka mechanizmów przegubowych
Czym są mechanizmy przegubowe?
Mechanizm przegubowy powstaje poprzez połączenie ramion przegubami, względem których mogą się one swobodnie obracać lub przesuwać. Dlatego za mechanizm przegubowy możemy uznać układ kostny rowerzysty… W mechanizmie jakim jest rowerzysta zamienia się ruch oscylacyjny (góra-dół) kolana na ruch obrotowy pedału.Natomiast bardziej realnym przykładem są wycieraczki samochodowe. Należy zauważyć, że mimo iż silniczek wycieraczki obraca się stale w jednym kierunku, to wycieraczki obracają się raz w lewo raz w prawo. Zawdzięczamy to tzw. mechanizmowi powracającemu, który dostrzegami wpatrując się wnikliwie w aplet geogebry.
Tu powinnien być aplet geogebry... :/, jeśli go nie widzisz zmień proszę przeglądarkę.
Działanie apletów geogebry
W apletach geogebry wprowadziłem dla ułatwienia zrozumienia działania mechanizmów następujące reguły:- Punkty wprowadzające mechanizm w ruch są zielone 🟢, zaś ciemnozielone odpowiadają za jego parametry (można je przesuwać)
- Punkty kreślące są czerwone 🔴 i pomarańczowe 🟠
- Punkty nieruchome są czarne ⚫
- Nieruchome prowadnice (proste) są szare
- Ramiona o tym samym kolorze są tej samej długości o ile ma to znaczenie
- Aby wyczyścić ślad punktów należy przesunąć delikatnie apletem
- Poprzez kliknięcie w ikonkę w aplecie w prawym dolnym rogu geogebra otworzy się na cały ekran
- Poprzez kliknięcie w ikonkę w aplecie w lewym dolnym rogu animacja się włączy lub zatrzyma
Prawo Grashofa
Mechanizmy przegubowe wykorzystuje się aby uzyskać dźwignie i pożądaną charakterystykę ruchu. Najbardziej ogólnym przykładem są tzw.Wykorzystując aplet geogebry można się łatwo o tym samemu przekonać. Dlatego zachęcam by zmieniać długości ramion przy użyciu suwaków.
Kategoryzacja
Rozróżniamy kilka rodzajów mechanizmów. Jedne z nich to inwersory, zamieniające ruch po odcinku na ruch po łuku i na odwrót. Są też takie, które mają za zadanie podzielić dany kąt na n równych części, z których najpopularniejszymi są trysektory. Ponadto oprócz tych zwykłych, używanych w różnych maszynach, istnieją też takie, które wprowadzają nas we wspaniały świat geometrii i jej licznych konstrukcji, są to mechanizmy kreślące rozmaite krzywe. Wśród nich wyróżniamy m.in.: elipsografy, parabolografy i hiperbolografy.Mechanizm Platona
Ten niezwykle prosty w budowie mechanizm wychodzi poza wcześniej podaną kategoryzacje, będąc jedynym w swym rodzaju. Pozwala on geometrycznie wyznaczyć pierwiastek sześcienny bez żadnych obliczeń, przyjmując długość „a” za jedną jednostkę w której mierzymy.Mógłby powiedzieć, że jest to starożytny kalkulator tylko z dwoma funkcjami: wyznaczenie pierwiastka sześciennego i podniesie do sześcianu.
Zachęcam do uaktywnienia okręgów.