Bieżąca ocena i interpretacja wpływów eksploatacji podziemnej na powierzchnię terenu i obiekty odbywa się w oparciu o różnego rodzaju pomiary (głównie geodezyjne) wykonywane w osnowach geodezyjnych i punktach zlokalizowanych na obiektach budowlanych. Ten monitoring powierzchni terenu pozwala określić przemieszczenia i deformacje powierzchni terenu, ich przyrosty okresowe i wartości maksymalne. Wyniki takich pomiarów zawierają zarówno wpływy ciągłe (ujawniające się długookresowo) jak i dynamiczne (szybkozmienne, wywołane np wstrząsami górotworu). Nie ma obecnie możliwości określenia wpływu wstrząsów górotworu na stan pola przemieszczeń, a co za tym idzie na budynki i obiekty infrastruktury. Jedyny dostępny sposób pomiarów skutków wstrząsów to pomiary sejsmometryczne. Ich wyniki nie są jednak wystarczające do określenia wpływu zjawisk dynamicznych na stan przemieszczeń i odkształceń powierzchni. Istniejąca wiedza wskazuje, że wpływ ten jest znaczący i istotny dla stabilności osnów geodezyjnych oraz bezpieczeństwa obiektow.

Przedmiotem projektu jest opracowanie metodyki pomiarowej, a także metodyki analiz, które umożliwiłyby rozdzielenie wpływów zjawisk dynamicznych od pozostałych. Dzięki temu można będzie zwiększyć wiarygodność pomiarów geodezyjnych (realizacyjnych i inwentaryzacyjnych) prowadzonych na ogromnych powierzchniach terenów górniczych, a także uściślić opis oddziaływania wstrząsów na obiekty powierzchniowe. W ramach badań planowane są ciągłe pomiary telemetryczne, pomiary wychyleń obiektów, okresowe pomiary GPS (z dużą częstotliwością), a także pomiary teledetekcyjne (InSAR). Część analityczna projektu bazować będzie na obliczeniach statystycznych i analizach przestrzennych (GIS).

Efektem prac badawczych będzie opracowanie zbioru zaleceń odnośnie nowoczesnego monitoringu terenów górniczych, uściślenie opisu procesu deformacji powierzchni terenu poprzez uwzględnienie czynników szybkozmiennych oraz optymalizacja monitoringu obiektow budowlanych i infrastruktury technicznej na terenach górniczych. Wyniki prac badawczych powinny się przyczynić do poprawy wiedzy o charakterze procesów przemieszczeń i deformacji nad eksploatacją górniczą, a co za tym idzie także zwiększyć możliwości profilaktyki górniczej i budowlanej w celu minimalizacji szkód. Pozwoli to zwiększyć wiarygodność prognoz deformacji powierzchni terenu, a także poczucie bezpieczeństwa społeczności zamieszkujących tereny górnicze.

O projekcie