W sierpniu Koło Naukowe Geodetów „Dahlta” działające na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo – Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie organizuje XVI Wyprawę Bari.
W tym roku uczestnicy kierują swoją ekspedycję do Pafos na Cyprze w celu obsługi geodezyjnej wykopów archeologicznych oraz sporządzenia dokumentacji technicznej przeprowadzonych prac. Co więcej, mają na celu zinwentaryzowanie zabytkowych wykopalisk oraz drobnej ceramiki.
Historia wypraw Bari ma swój początek w latach 80., kiedy to studenci chcieli zorganizować pierwszy zagraniczny wyjazd. Kierunkiem jaki obrali było miasto Bari w południowych Włoszech. Podczas przygotowań otrzymali jednak lepszą propozycję z Departamentu Kultury Materialnej z siedzibą w Paryżu i z tego powodu zmienili cel wyprawy do Fezu w Maroko. Nazwa Bari pozostała jako dobry symbol każdej wyprawy, ponadto wprowadzono tradycję, że każda z nich skupia się na inwentaryzacji obiektów zabytkowych, najczęściej wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Do tej pory odbyło się XV obozów naukowych pod nazwą Bari m.in. do Syrii, Iraku, Libii oraz Grecji. Ostatnia z nich w 2013 roku zaprowadziła uczestników do Sintry w Portugalii, gdzie mierzyli Pałac Pena.
Tegoroczny wyjazd jest fascynujący ze względu na fakt, iż całe miasto Pafos jest obiektem z listy UNESCO oraz Europejską Stolicą Kultury roku 2017.
Działania studentów będą oparte na wykorzystaniu nowoczesnych technologii pomiarowych oraz stworzonej od podstaw zautomatyzowanej platformy fotogrametrycznej Focus Sphere. Więcej informacji o wyprawie można przeczytać na stronie internetowej http://wyprawabari.agh.edu.pl/ oraz na fanpage’u https://www.facebook.com/WyprawyBARI/ .