Nauka

Moje zainteresowania naukowe skoncentrowane są na fizykochemicznych modyfikacjach materiałów polimerowych i zastosowaniem ich w inżynierii procesów odlewniczych. Aplikacje polimerów zaciekawiły mnie już na studiach, które ukończyłam na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego na specjalności Chemia Polimerów. Moja praca magisterska prowadzona pod kierunkiem prof. Edgara Bortela, dotyczyła „Modyfikacji kopolimeru bezwodnik maleinowy/eter izobutylowo-winylowy surfaktantami”.

Pracę doktorską zrealizowałam na Wydziale Odlewnictwa Akademii Górniczo-Hutniczej, która również związana była z polimerami, a konkretnie polimerami akrylowymi. Pracę doktorską pod promotorstwem prof. Mariusza Holtzera pt. „Zjawiska zachodzące w procesie utwardzania soli poli(kwasu akrylowego) oraz ich wpływ na właściwości masy formierskiej” obroniłam z wyróżnieniem w 2005 roku.

Po uzyskaniu stopnia naukowego doktora nauk technicznych rozszerzyłam działalność naukowo-badawczą i zajęłam się opracowaniem nowych spoiw polimerowych przyjaznych środowisku, które stały się przedmiotem monografii pt. „Nowe spoiwa polimerowe w postaci wodnych kompozycji z udziałem poli(kwasu akrylowego) lub jego soli i modyfikowanego biopolimeru do zastosowania w odlewnictwie” (Wydawnictwo AKAPIT). Stopień naukowy doktora habilitowanego otrzymałam w 2013 roku.

Jestem autorką lub współautorką w sumie 176 publikacji, w tym 8 książek i ich fragmentów, 92 artykułów, 68 referatów, 6 zgłoszeń patentowych i 2 patentów. Brałam udział w realizacji około 20 projektów (NCN, NCBR, POKL, POIG, MARR), w tym 2 razy jako kierownik prac badawczych.

Wykaz publikacji