openair (R)

Kilka słów wstępu


openair jest to pakiet języka programowania R, który służy do wizualizacji i analizy danych pochodzących z stacji monitoringu jakości powietrza. Zawiera również funkcje pozwalające wykonywać walidację modeli dyspersji zanieczyszczeń powietrza, czy umożliwiające analizy trajektorii wstecznych.

Na stronie zostały zamieszczone materiały szkoleniowe, które zostały opracowane na podstawie anglojęzycznej wersji manuala opracowanego przez dr Dawida Carslaw, który jest również twórcą tego pakietu. Nie są to tylko tłumaczenia. Instrukcje zostały wielu wypadkach rozbudowane o dodatkowe analizy dla miasta Krakowa.

Poniższe materiały szkoleniowe zostały opracowane przy współpracy z studentami Inżynierii Środowiska Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska na Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie.

RCRAN


Kurs wymaga podstawowej znajomości języka programowania R. Nowicjuszy zapraszam na stronę Pogromcy Danych, na której dostępny jest kurs dla początkujących użytkowników R. Wystarczy przejść przez kilka lekcji, aby móc pracować z tym pakietem.

  • R można pobrać z RCRAN
  • Polecam również instalacje nakładki Rstudio

Materiały Szkoleniowe


R-X-Wprowadzenie do openair – kurs wprowadzający, przedstawia kilka ciekawych funkcjonalności oraz dodawania dodatkowych obiektów do wykresów tworzonych przy pomocy funkcji pakietu openair.


Dane – Dane niezbędne do wykonywania ćwiczeń zawartych w instrukcjach opisujących poszczególne funkcje pakietu openair


  1. Szeregi czasowe
  2. Funkcje zależności stężeń zanieczyszczeń powietrza względem parametrów meteorologicznych
  3. Trajektorie wsteczne wraz z uruchomieniem modelu HYSPLIT w R (link do strony modelu Hysplit)
  4. Walidacja modeli dyspersji zanieczyszczeń powietrza
  5. Modele i trendy