InSAR oznacza z ang. Interferometric Synthetic Aperture Radar. Satelity rejestrują obrazy powierzchni Ziemi, które po przetworzeniu pozwalają na analizę ruchów powierzchni terenu lub obiektów.
Monitoring interferometryczny jest sprawdzoną techniką mapowania ruchów za pomocą obrazów radarowych z satelitów orbitujących wokół Ziemi
(np.
>>Sentinel-1<< , TerraSAR-X, Radarsat-2, ALOS-2).
Fakultet >>Podstawy satelitarnej interferometrii radarowej - InSAR<< ma na celu praktyczne przedstawienie technologii InSAR oraz zapoznanie uczestników
z najnowszymi trendami w tej tematyce. W ramach przedmiotu realizowany będzie projekt dobierany indywidualnie do preferencji uczestników kursu.
W ramach fakultetu zostanie przedstawiona metoda Interferometrii Różnicowej - DInSAR. Stanowi ona podstawowe narzędzie do głębszego poznania zaawansowanych technik interferometrycznych. Jednoczenie pozwala na obserwację ruchów powierzchni terenu z dokładnością na poziomie pojedynczych [mm] !
Metoda Stabilnych Rozpraszaczy - PSInSAR będzie stanowiła dodatkowy element fakultetu. Pozwala ona na analizę ruchów długookresowych
z dokładnościami submilimetrowymi !
Jest wykorzystywana do detekcji ruchów przy monitorowaniu konstrukcji inżynierskich (drogi, mosty, zapory wodne), w rejonach eksploatacji ropy naftowej oraz gazu czy też w rejonach osuwiskowych.
W ramach fakultetu zostanie omówiony również postprocesing obliczeniowy. Jest to etap, który pozwala inżynierowi na ocenę dokładnościową uzyskanych wyników.
Projekty realizowane z jednostkami naukowymi z całego świata pozwalają na przekazywanie wiedzy na najwyższym poziomie.
Współpraca międzynarodowa obejmująca wykorzystanie
Satelitarnej Interferometrii Radarowej InSAR realizowana jest przez zespół
naszych naukowców
z takimi ośrodkami jak:
Uniwersytet Techniczny >> TU Delft << w Holandii,
China University of Mining & Technolog w Pekinie w ramach projektu >> China’s Belt and Road <<,
University of Johannnesburg, RPA w ramach >> projektu <<.