Wielościany Jednorodne Wklęsłe
Symetrii Sześcienno-Ośmiościennej

Geometrię zaobserwować możemy w całym wszechświecie, niezależnie od tego, czy patrzymy na jego najbardziej podstawowe fundamenty, czy też szukamy większych zależności. Wiedział już o tym Platon, który twierdził, że materię u podstaw tworzą trójkąty, z których z kolei składają się "całostki" - idealne cząsteczki będące figurami geometrycznymi i budujące wszystko, co nas otacza.

Źródło:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Platon

Magnus Wenninger (1919-2017) był amerykańskim księdzem dominikaninem, matematykiem i autorem prac dotyczących wielościanów. Jego prace nad bryłami wielościennymi wklęsłymi rozpoczęły się w latach 60. XX wieku, gdy zainteresował się tematem geometrii i badań nad symetrią. Wenninger był pionierem w swojej dziedzinie, ponieważ przedstawiał nowe i nieznane bryły wielościenne wklęsłe, które nie były wcześniej znane w matematyce. Jego książki, takie jak "Polyhedron Models" i "Spherical Models", stały się popularnymi źródłami wiedzy dla osób zainteresowanych bryłami wielościennymi. Dzięki swojej pasji i determinacji Wenninger przyczynił się do rozwoju geometrii i promowania fascynacji bryłami wielościennymi.

Źródło:
https://momath.org/mathmonday/remembering-magnus-wenninger

Zacznijmy od klasyfikacji brył wielościennych

wielościany foremne - przystające boki oraz kąty (5 wypukłych, 4 wklęsłe) np. wielki dwunastościan

wielościany półforemne wklęsłe - ich ściany są wielokątami foremnymi, niekoniecznie wypukłymi np. Great Rhombicuboctahedron

wielościany półforemne wypukłe - ściany są wielokątami foremnymi, różnego rodzaju np. sześcio ośmiościan

wielościany inne np. kompozycje wielościanów, wielościany Johnson'a np. skrętnie wydłużona piramida pięciokątna (J11)