Najlepszą metodą uczestniczenia w dyskusji dotyczącej sytemów GIS jest użycie usługi news i zasubskrybowanie grupy: news:pl.comp.gis

Subskrypcji modowolnie wybranego można dokonać poprzez skorzystanie z "własnego" serwera (tego na którym mamy konto email) lub serwera newsnews://news.pwr.wroc.pl lub innych. news://news.vogel.pl, news://news.task.gda.pl, news://news.icm.edu.pl, Dla osób z Ameryki Północnej - według FAQ w USA polskie grupy mozna znaleźć na news://uunet.uu.net

Dla osób które nie mogą korzystać z grup dyskusyjnych istnieje lista dyskusyjna:
Nazwa listy:
plgis@uci.agh.edu.pl,
Właściciel:
artkraw@uci.agh.edu.pl
Typ listy:
otwarta, niemoderowana,
Archiwum: tak,
Temat:
Systemy Informacji Geograficznej,
Data założenia:
14.07.98 r
Netetykieta: tak.

Ważniejsze Tematy omawiane na grupie

WHO IS WHO na liście dyskusyjnej PLGIS

F A Q
Zwracam się do wszystkich osób o przysyłanie i korygowanie informacji dotyczących GIS zestawionych jak poniżej:
Q: Tekst pytania
A: Tekst odpowiedzi

INTERNET   GIS - zapraszam do współpracy !!

 

Aktualne powiązanie pomiędzy grupą a listą dyskusyjną jest jednokierunkowe. Marek Czajko przygotował na podstawie skryptu Zbyszka gateway pomiędzy grupą dyskusyjną (news) a listą dyskusyjną (emaile). Dzięki niemu każdy post z grupy dyskusyjnej (news) jest przesyałny na listę dyskusyjną (email).

Ta strona jest oficjalnym WWW listy i grupy o tematyce gis, ale chciałbym aby nie była jedynie moją stroną w internecie. Zapraszam chętnych do współpracy !!!.
Na tej stronie w przyszłości pojawiać się będą informacje zakwalifikowane jako odpowiedzi na często zadawane pytania tak zwane - FAQ. Jeśli po zapisaniu na listę wyślesz maila powitalnego z twoimi danymi osobowymi to trafisz naszego who is who.

Lista i grupa dotyczą nastepujacych zagadnień:
- pozyskiwanie danych (wektoryzacja, skanowanie, fotogrametria, teledetekcja itp.)
- analiz przestrzennych
- prezentacji opracowan przestrzennych (kartografia, WWW itp.)
- problematyki wdrożen systemów GIS
- przyszlosci GIS (ze szczegolnym uwzglednieniem Polski)
- szkolen i zakresu kwalifikacji oraz wynagrodzenia w stosuku do uzytkownikow GIS
- i wielu innych istotnych dla środowiska GIS

Informacje o tym jak zapisać się na listę dyskusyjną (email)

Tylko w przypadku braku możliwości korzystania z newsów powinieneś skorzystać z możliwości subskrybcji listy plgis.

Aby zapisać się do PLGIS jako listy dyskusyjnej należy na adres listserv@uci.agh.edu.pl wysłać list o pustym temacie (subject) i treści jak poniżej:

subscribe plgis Imię Nazwisko

W odpowiedzi listserv (automat prowadzący listę) przyśle list zawierający informację o zapisaniu, adresie na jaki przychodzić będą postingi z listy i kilka innych informacji. List ten należy zachować na wypadek konieczności skorzystania z zawartych w nim informacji.

Listy przeznaczone do dyskusji należy wysyłać na adres plgis@uci.agh.edu.pl

Aby wypisać się z listy PLGIS należy na adres listserv@uci.agh.edu.pl wysłać list o treści jak poniżej:

signoff plgis lub unsubscribe plgis

List ten należy wysyłać z tego samego konta/adresu z którego był wysyłany list zapisujący na PLGIS. Po kilku minutach powinna nadejść odpowiedź informująca o wypisaniu z PLGIS.Wszytskie listy do listserva (wypisanie, zapisanie) należy wysyłać na adres listserva listserv@uci.agh.edu.pl.

Uwaga 1 W razie planowanej zmiany adresu email najpierw wypisujesz się z listy a następnie zapisujesz się ponownie z nowego adresu email.

Uwaga 2 Twój adres email dla listy dyskusyjnej jest pobierany z twojego listu, z pola FROM a nie Reply To.

Prośba o stosowanie dla naszej listy u każdego korespondenta jednakowych aliasow dla adresu ulatwiło by nam życie. Tak aby w miejscu "Reply to" ukazywal się ten sam adres "PLGIS Distribution List". Dzięki temu łatwiej jest grupować listy

Dla osób które korzystaja z Pegasusa, aby się prawidłowo zapisać na listę dyskusyjną: trzeba w Advanced Network Configuration w sekcji Outgoing (SMTP) mail, zaznaczyć opcje: <Use this "From" field to form the SMTP envelope> i wpisac w znajdujacym sie nad nia polu swoj pelny adres emailowy. "Odkrywca" tego problemu - Grzegorz Myrda

Uwaga 3 Zastanów się czy twoje zainteresowania są właściwe tej grupie dyskusyjnej. Zanim się zapiszesz musisz wiedzieć że są takie grupy dyskusyjne jak: pl.comp.cad i pl.sci.geodezja

            

TUTAJ MOŻESZ SIĘ DOWIEDZIEĆ JAKIE TEMATY I PROBLEMY ZOSTAŁY JUŻ OMÓWIONE
Oficjalne archiwum listy PLGIS znajduje się na WWW pod URL-em:
http://galaxy.uci.agh.edu.pl/lists/plgis/.
Jednak godnym polecenia, jest stworzony przez
Marka Czajko mirroring tego archiwum pod adresem http://giswitch.sggw.waw.pl/plgis/
Została tam bowiem zainstalowana wyszukiwarka zarchiwizowanych tematów ułatwiająca poszukiwania interesującego nas problemu. Ponadto archiwum może być osiągalne via FTP, znajduje się tam pod adresem
ftp://giswitch.sggw.waw.pl/pub/GIS/plgis.

Inne Archiwa Internetowe

Informacja dla osób posługujących się językiem angielskim - archiwum listy cad.infosystems.gis może odpowidzieć na wiele pytań z dziedziny użytkowania oprogramowania GIS.

Firma Hart Electronics prowadzi listy dyskusyjne przeznaczone dla ISP (Internet Service Provider-ow) -dostawców Usług Internetowych oraz innych osób zainteresowanych tą branżą. Archiwa i krótkie opisy tych list znajdą Państwo pod adresem:  http://isp.pl/listserv. Aktualnie znajdują się tam 4 listy: isp-tech, isp-nt, isp-linux oraz isp-marketing, wraz z archiwami!

GENEZA NASZEJ LISTY

Pomysł powstania tej listy był autorstwa Zbigniewa Malinowskiego, władze jak i pracownicy naszego Wydziału zgodzili się poprzeć ten pomysł, Uczelniane Centrum Informatyki AGH udostępniło listserwer. Po utworzeniu emaliowej listy Zbyszek ogłosił głosowanie nad grupą newsową pl.comp.gis. Wyniki głosowania nad powstaniem grupy dyskusyjnej: - 105 ważnych głosów
Tak   Nie  : 2/3?    >25?  :  Wynik?   : Grupa
105     0    :  Tak     Tak  :     Tak      : pl.comp.gis
Liczba głosów nieważnych:   13

Sprawy organizacyjne - Netetykieta.
Wiesz jak powinieneś zachować się przy stole wiesz także jak przy innych okolicznościach. Musisz także wiedzieć, że sieć również posiada pewne reguły zachowan określanie mianem Netetykiety. Netetykietą nazywamy ogólne zasady 'zachowania' na sieci a w szczególności na grupie i liście dyskusyjnej. Nie są one obowiązujące, ale lepiej się do nich stosować, bowiem niestosujący się zapracowuje sobie na opinię chama i człowieka nieobytego sieciowo. W szczególności pewne zalecenia netykiety mogą wydawać się dziwne, ale należy mieć na uwadze fakt, że wypracowywane były latami, przez ludzi siedzących w sieci zawodowo i czytających hurtowe ilości list i grup dyskusyjnych. Naprawdę na dłuższą metę ułatwiają one życie.
1    Podpis
. Nie powinien być dłuższy niż 4 linijki. Od treści listu powinna oddzielać go linia zawierająca tylko '--' (dwa minusy, kod ASCII 45 (0x2d)).Podpis jak sama nazwa wskazuje powinien trafiać na koniec listu. Takie zasady są przyjęte ogólnie w całym Internecie.
2   Cytowanie. Jeżeli odpowiadając cytujesz poprzedni posting, swoją odpowiedz umieść za cytatem, a nie przed nim. Wystarczy zostawić tylko te fragmenty których odpowiedź bezpośrednio dotyczy. Niektóre (obecnie większość) polskie news serwery (przy czytaniu listy przez USENET) wymagają aby w wysyłanym postingu było więcej tekstu oryginalnego niż cytatów, i nie przyjmują postingów nie spełniających tego wymogu.
3   Formatowanie tekstu. Tekst postingu należy formatować na 74 (lub podobnie) znaków w linii. Nie należy dawać dłuuugich linii "żeby newsreader sam sformatował przy czytaniu", bo newsserwery według specyfikacji nie są obowiązane w ogóle takich długich linii przesyłać. Granica ta może wynosić od 256 do 1024 znaków.
5    Polskie litery. W Internecie do regulacji sposobów kodowania znaków narodowych służy w ogólności (Multipurpose Internet MailExtensions - Wielofunkcyjne Rozszerzenia Poczty Internetowej), a wszczególności (konkretne kodowania znaków narodowych) normy International Standards Organization. Kodowanie polskich (i innych słowiańskich) znaków diakrytycznych reguluje norma ISO 8859/2, alias ISO Latin 2. Jest to także Polska Norma (PN) kodowania 8-bitowego polskich znaków diakrytycznych. Nie należy do kodowania używać innych pseudostandardów (Mazovia, windows1250, cp852 czy podobne).
Jeżeli stosujemy polskie znaki, należy używać kodowania 8bit (alias 'Brak' (wMS News)) a nie 'Quoted Printable'. A już na pewno nie 'Base64'.
Więcej informacji o polskich znakach diakrytycznych w Internecie znalezć możnana Polskiej Stronie Ogonkowej (PSO):
http://www.agh.edu.pl/ogonki/
Na koniec pod rozwagę wszystkim oponentom używania polskich liter którzy twierdzą, że u nich nie da się ich zastosować poddaję komentarz do sprawy autorstwa Januarego: Jeśli byłem w stanie ja, biolog prosty, wysyłać i czytać listy polskimi ogonkami z niemieckiego AIX-a, który o Latin-2 usłyszał po raz pierwszy w swej karierze, do kórego łączyłem z lokalnej sieci Makówek, to każdy może wysłać list po polsku.
6    Binaria i html - Krótko i treściwie rzecz ujmując na razie umawiamy się, że na PLGIS nie należy wysyłać binarów ani htmla. Wiele osób być może będzie czytało listę przez modem, a sciągając każdy posting za swoje pieniądze z dołożonymi binariami i obrazkami htmla czas i koszty czytania listy wzrastają. Jak wtedy udostępniać binaria i html - załóż sobie darmowe konto www i na listę wysyłaj linki do twoich binariów.
7    Zwracanie się - Generalna zasada jest taka, że wszyscy na liście są 'na ty' (zresztą takie podejście panuje w większej części polskiego Internetu).
8    Nazwisko - Dobrym obyczajem jest umieszczanie w nagłówku i/lub podpisie swojego nazwiska, oprócz używanej w sieci ksywki lub pseudonimu.
9     Nowy Użytkownik - Jeśli nie przeczytasz lub nie znasz zasad obowiązujących tu omawianych to możesz się spodziewać nieprzyjemnych komentarzy na swój temat. FAQ jest miejscem gdzie możesz się dowiedzieć o kilku interesujących Cię sprawach: oraganizacyjnych oraz przedmiotowych - może ktoś już dawno umieścił odpowiedź na twój problem i nie trzeba go ponownie wysyłać na listę. A więc:
- pomyśl-
- przeczytaj jeszcze raz FAQ
- pomyśl - napisz co masz do napisania
- pomyśl - sprawdź czy tekst jest zrozumiały i nie zawiera przynajmniej rażących błędów ortograficznych-
- pomyśl - sprawdź czy nie ma odpowiedzi na FAQ i pamiętaj:
"Błogosławiony, kto nie mając nic do powiedzenia nie obleka tego faktu w słowa".
10      Zobowiązanie podsumowania dyskusji -
jeśli zadałeś pytanie i kilka osób wysłało na nie odpowiedź to zadaj sobie trud dokonania podsumowania takiej dyskusji i wysłania takiego podsumowania w formie postu na grupe. Do oryginalnego tematu dyskusji dla tego postu dołącz dodatkowo przedrostek "Sum" skrót z j. ang. Summary - Podsumowanie.

Stworzone na podstawie FAQ SF-F autorstwa Janusza "Alexa" Urbanowicza alex@eris.phys.uni.torun.pl
http://eris.phys.uni.torun.pl/~alex/etext/faq.txt
Założono 14.07.98
Ostatnia modyfikacja 09.07.00

Do webu autora tego www