Laboratoria badawczo-dydaktyczne
12. Laboratorium Inżynierii Materiałowej dla Energetyki
Pawilon C-6, lokale 001, 002, 003
W skład laboratorium wchodzą:
- Laboratorium Inżynierii Materiałowej dla Energetyki 1
- Laboratorium Inżynierii Materiałowej dla Energetyki 2
W laboratoriach prowadzone będą badania związane z magazynowaniem i konwersją energii odnawialnej w ramach studenckich zajęć laboratoryjnych oraz prace magisterskie i doktorskie prowadzone w Katedrze Energetyki Wodorowej na Wydziale Energetyki i Paliw. W szczególności prace będą skupione wokół materiałów dla stałotlenkowych ogniw paliwowych, wysokotemperaturowych elektrolizerów pary wodnej w celu produkcji wodoru i tlenu w ramach synergii jądrowo-wodorowej, katalizatorów trójfunkcyjnych, innowacyjnych technik magazynowania tlenu, a także ogniw litowych typu Li-ion batteries. Zgromadzona aparatura umożliwi prace w zakresie nisko- i wysokotemperaturowych metod otrzymywania funkcjonalnych materiałów, badania właściwości elektrycznych materiałów techniką czterosondową oraz spektroskopii impedancyjnej, a także pomiary termograwimetryczne i kalorymetryczne, ponadto przygotowywane i testowane będą prototypowe urządzenia na bazie projektowanych materiałów.
Użytkownicy laboratorium
prof. dr hab. Janina Molenda
tel. 12 617 25-22
tel. 12 617 20-26
tel. 785-064-707
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Miejsce pracy:
WEiP, Katedra Energetyki Wodorowej, H-B3-B4, II, 243
All rights reserved © 2015 Akademia Górniczo-Hutnicza
20. Laboratorium Zaawansowanych Systemów Energetycznych (ZSE)
Pawilon C-6, lokale 601, 602, 603, 604
W skład laboratorium wchodzi:
- Laboratorium Termodynamiki
- Laboratorium Mechaniki Płynów
- Laboratorium Zaawansowanych Pomiarów Termicznych
- Laboratorium Mikroskopii Elektronowej i Rekonstrukcji Mikrostruktury
Laboratoria zostaną wyposażone w nowoczesne stanowiska pomiarowe obejmujące swym zakresem zarówno podstawową jak i zaawansowaną wiedzę z zakresu: termodynamiki, mechaniki płynów, wymiany ciepła oraz analizy i rekonstrukcji mikrostruktury. Stanowiska będą pozwalały na poznanie zasad oraz dokonywanie pomiarów, a w szczególności:
Ad. (1) Laboratorium Termodynamiki
pomiarów temperatury; pomiarów przewodności termicznej materiałów stałych, cieczy i gazów; analizy krzywej ciśnienia pary wodnej; analizy i wizualizacji różnych typów kondensacji; poznania i analizy różnego rodzaju wymienników ciepła; analizy sprawności układu; pomiarów wilgotności, ciepła spalania oraz wartości opałowej; analizy i wizualizacji konwekcji; pomiarów gęstości; analizy zmiany stanu skupienia gazu oraz analizy i ilościowych pomiarów dotyczących promieniowania słonecznego
Ad. (2) Laboratorium Mechaniki Płynów
analizy konwersji energii w przepływie; pomiarów zmian ciśnienia oraz prędkości; określenia wpływu tarcia na przepływ; porównania różnych metod pomiarowych ciśnienia; wizualizacji oraz pomiarów strat ciśnienia w przepływie; porównania różnych metod pomiaru natężenia przepływu; porównania różnych metod pomiaru lepkości; analizy przepływu płynów ściśliwych; analizy przepływów przez materiał porowaty
Ad. (3) Laboratorium Zaawansowanych Pomiarów Termicznych
pomiarów dyfuzyjności termicznej oraz współczynnika przewodzenia ciepła dla materiałów ceramicznych, metalicznych, kompozytów oraz cieczy i materiałów sypkich w szerokim zakresie temperatur; równoczesnych pomiarów zmiany masy wraz ze zmianą warunków termicznych oraz analizy substancji powstających podczas procesu termicznego; pomiarów próbek w procesach topienia, krystalizacji, przemiany fazowej, polimorfizmu, analizy stopnia krystalizacji, przejścia materiałów amorficznych, stabilności na utlenianie, określenia ciepła właściwego materiałów i termokinetyki zjawisk
Ad. (4) Laboratorium Mikroskopii Elektronowej i Rekonstrukcji Mikrostruktury
zaawansowanych i kompleksowych badań materiałów wykorzystywanych w przemyśle energetycznym (katalizatorów reakcji chemicznych, stopów, membran, filtrów, materiałów zawierających mikropory, paliw stałych, ceramiki oraz polimerów, jak również materiałów biologicznych na potrzeby bioenergetyki) obejmujących analizę i rekonstrukcję trójwymiarowej mikrostruktury
Stanowiska dydaktyczne będą pozwalały na wykonywanie szerokiego zakresu pomiarów w stanach ustalonych i nieustalonych, porównywanie różnych metod pomiarowych, analizę zjawisk w funkcji wielu parametrów. Zespoły laboratoryjne zostały zaprojektowane, aby się wzajemnie uzupełniać, gwarantując zdobycie pełnej wiedzy potrzebnej w tak obszernej dziedzinie, jaką jest energetyka. Dzięki temu LABORATORIUM ZAAWANSOWANYCH SYSTEMÓW ENERGETYCZNYCH będzie miało nowoczesny i innowacyjny charakter.
Użytkownicy laboratorium:
prof. dr hab. inż. Janusz Szmyd
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 12-617-26-94, 12 617-37-67
18. Laboratorium Ochrony Środowiska i Radiochemii 2 (OSIR 2)
Pawilon C-6, lokale 302 i 303
W skład laboratorium wchodzą:
- Laboratorium Ochrony Środowiska (OS) 302
- Laboratorium Radiochemii (R) 303
Tematyka badawcza laboratorium radiochemii :
1. Monitoring (z uwagi na antropogeniczne radionuklidy i wybrane metale ciężkie) gleb obszarów Polski Południowej ze szczególnym uwzględnieniem terenów chronionych (Parki Narodowe)
2. Wpływ czynników fizykochemicznych na sorpcję i desorpcję antropogenicznych radionuklidów i wybranych metali ciężkich z osadów dennych akwenów Polski Południowej
3. Opracowywanie nowych sorbentów kompozytowych dedykowanych do usuwania ekotoksyn z próbek środowiskowych, do sorpcji niektórych metali ciężkich z gazów odlotowych i do tworzenia tzw ”barier„ przy budowanych elektrowniach atomowych.
Użytkownicy laboratorium
prof. dr hab. inż. Barbara Kubica
tel. 12 617 51 47
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Miejsce pracy:
WEiP, Katedra Chemii Węgla i Nauk o Środowisku, A-4, p. IV, pok. 422
- Zatrudniona na AGH od 2010 r., prowadząca wykłady z zakresu ochrony środowiska na kilku specjalnościach. Inicjatorka wprowadzenia przedmiotów akademickich związanych z chemią jądrową i radiochemią, które obejmują: Radioaktywność w środowisku naturalnym" (studenci III i roku technologii chemicznej), Analitykę radiochemiczną, Gospodarkę paliwami jądrowymi. Prowadząca wykłady z „Nowoczesnych technik analitycznych” ( studenci IV roku technologii chemicznej) oraz seminaria dyplomowe dla studentów V roku
- Udział w 9 projektach badawczych (KBN a potem NCN-jeden promotorski), pełniła rolę kierownika bądź głównego wykonawcy.
- Kierownik trzech projektów w ramach Wspólnego Projektu Badawczego polsko-słowackiego:”Investigation of the radioactivity of radioisotopes 238U, 226Ra, 210Pb, 210Po, and 137Cs„ (2009-2011), a także sześciu projektów badawczych: „Badanie chemicznych własności super ciężkich pierwiastków” z części składki Polski w Zjednoczonym Instytucie Badań Jądrowych w Dubnej-Rosja w latach 2003-2008.
- Kierownik czterech projektów aparaturowych.
- W latach 1986-2000 zajmowała się tematyką pierwiastków transaktynowcowych.
- Uczestniczka w drugim i trzecim prestiżowym eksperymencie poświęconym badaniom wodnej chemii pierwiastka 106, który odbył się w GSI w Darmstadzie (Niemcy) w 1996 i 1998 roku.
- Współautorka 2 patentów (w 2007 i 2014 roku).
- Dorobek naukowy obejmuje 44 artykuły z tzw. listy filadelfijskiej, 30 w innych recenzowanych czasopismach, 10 monografii, 8 map poświęconych zanieczyszczeniom cezem-137 i metalami ciężkimi terenów Tatr.
- Bierze czynny udział licznych konferencjach krajowych (55) oraz zagranicznych (25).
- Promotor dwóch prac doktorskich, 7 prac magisterskich, recenzent dwóch prac doktorskich oraz kilkunastu prac inżynierskich i magisterskich. Recenzentka trzech czasopism międzynarodowych.
- Współorganizatorka IV, V i VI Krajowych Konferencji Radiochemii i Chemii Jądrowej.
Pełnione funkcje i nagrody
1990- Członek PTChem
2003- członek Zespołu Rady do Spraw Atomistyki PAA zajmującego się grupą tematyczną „Badania podstawowe w Chemii”.
2005- Srebrny Krzyż Zasługi za całokształt pracy zawodowej
2005- Nagroda Dyrektora IFJ PAN za działalność naukową
2006-2010 Przewodnicząca Sekcji Radiochemii w PTChem
2007- Nagroda Dyrektora IFJ PAN za działalność naukową
2008-2011- członek Rady Naukowej IFJ PAN
2008- Nagroda (zespołowa III stopnia) Rektora Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie za działalność naukową
0d 2010- członek Rady Naukowej na Wydziale Energetyki i Paliw
2014 - Nagroda (zespołowa nagroda II stopnia) Rektora Akademii Górniczo –Hutniczej za osiągnięcia dydaktyczne.
2014 - Członek Rady Programowej Szkoły Ochrony Środowiska im. W. Goetla przy AGH
prof. dr hab. Janusz Gołaś
tel 12 617 22 49
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
19. Laboratorium Układów Elektronicznych i Kompatybilności Elektromagnetycznej
Pawilon C-6, lokal 402
W skład laboratorium wchodzi:
- Laboratorium Elektroniki Przemysłowej i Kompatybilności Elektromagnetycznej
W laboratorium naukowo-dydaktycznym prowadzone będą zajęcia dla studentów na wszystkich trzech stopniach kształcenia (studia inżynierskie, magisterskie i doktoranckie). Podział powierzchni laboratorium na trzy strefy (seminaryjna, laboratoryjna do projektowania i uruchamiania systemów elektronicznych, laboratoryjna do montażu ręcznego i półautomatycznego elementów energoelektronicznych oraz specjalistycznych badań uruchomieniowych związanych z kompatybilnością elektromagnetyczną) sprzyjać będzie prowadzeniu kompleksowej obsługi zaawansowanego procesu dydaktycznego w jednym miejscu. Część laboratoryjna do projektowania i uruchamiania systemów elektronicznych pozwoli zapoznać studentów z podstawowymi układami elektronicznymi oraz dynamicznymi zjawiskami zachodzącymi w układach energoelektronicznych jak i na magistralach komunikacyjnych. Ma to szczególne znaczenie gdyż ostatnio można zaobserwować dynamiczny rozwój cyfrowego sterowania systemami zasilania. Integracja wiedzy z zakresu energoelektroniki, mikroprocesorów, przetwarzania sygnałów i kompatybilności elektromagnetycznej staje się niezbędnym elementem zrozumienia najnowszych układów i systemów zasilania. Wzbogacenie laboratorium o możliwość montażu i testowania zaprojektowanej aparatury znacząco zwiększa potencjał dydaktyczny i przyswajanie wiedzy praktycznej. Wyposażenie laboratorium zarówno w sprzęt do montażu ręcznego jak i półautomatycznego zabezpieczy możliwość prototypowania układów elektronicznych jak i energoelektronicznych. Umożliwi to studentom zapoznanie się z podstawowymi technologiami montażu, niezbędnymi w pracy projektanta. Dodatkowe, wydzielone specjalistyczne stanowisko do badań uruchomieniowych związanych z kompatybilnością elektromagnetyczną pozwoli prowadzić bardziej zaawansowane prace badawcze na III stopniu kształcenia.
Użytkownicy laboratorium
dr inż. Cezary Worek
tel. 12 617 29 83;
tel. 601-91-29-38
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Miejsce pracy:
WIEiT, Katedra Elektroniki, C-2, pok. 08, niski parter
Zatrudniony w Akademii Górniczo-Hutniczej na stanowisku adiunkta.
Kierownik Pracowni Bezprzewodowych Sieci Kontrolno-Sterujących (www.wsn.agh.edu.pl). Specjalizuje się w rezonansowych układach przetwarzania energii, przemysłowych układach pomiarowych, zagadnieniach kompatybilności elektromagnetycznej oraz układach radiokomunikacyjnych.
Kierownik i wykonawca szeregu prac badawczych i rozwojowych, w tym wielu projektów zakończonych wdrożeniem. Twórca lub współtwórca ponad 10 patentów z których większość znalazła przemysłowe zastosowanie. Więcej informacji na stronie http://www.wsn.agh.edu.pl/?q=pl/cworek
dr inż. Jacek Kołodziej
tel. 12 617 30 12
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zatrudniony w Akademii Górniczo-Hutniczej na stanowisku adiunkta.
Specjalizuje się w projektowaniu układów elektronicznych, nierównomiernym przetwarzaniu analogowo-cyfrowym, inżynierii oprogramowania, synchronizacji w systemach rozproszonych (IoT) oraz transmisji danych. Jest członkiem zarządu Polskiej Sekcji IEEE (YP Chair) oraz stałym recenzentem WSEAS. Brał udział w kilku polskich i europejskich grantach badawczych, gdzie był osobiście odpowiedzialny za realizację procedur zarządzania.
mgr inż. Łukasz Krzak
tel: 12 617 29 83
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zatrudniony w Akademii Górniczo-Hutniczej na stanowisku asystenta.
Specjalizuje się w zagadnieniach dot. niskomocowych bezprzewodowych sieci pomiarowych i sterujących, systemach wbudowanych i systemach radiowych. Wykonawca lub kierownik szeregu prac badawczych i rozwojowych, w tym wielu projektów zakończonych wdrożeniem.
17. Laboratorium Akumulatorów i Ogniw Paliwowych (AiOP)
Pawilon C-6, lokal 211
Stopniowy rozwój wyposażenia laboratorium będzie umożliwiał wykonanie testowych i modelowych badań nad zastosowaniami ogniw paliwowych i akumulatorów do:
1. zintegrowanego wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w ogniwach paliwowych w układach energetyki rozproszonej;
2. możliwości zastosowania paliw pochodzących ze źródeł odnawialnych i kopalnych do zasilania ogniw paliwowych, w tym gazu fermentacyjnego i alkoholu etylowego pochodzącego z rozkładu biomasy, gazu syntezowego ze zgazowania węgla i biomasy oraz mieszanin tych gazów;
3. magazynowania energii elektrycznej w akumulatorach elektrochemicznych i superkondensatorach oraz ich współpracy z ogniwami paliwowymi.
Użytkownik laboratorium:
dr hab inż. Magdalena Dudek
Telefon +48 12 617 41 72
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.