Pawilon C-5, lokal 419 i 421
W skład laboratorium wchodzą:
- Laboratorium Radiochemiczne (LR)
- Laboratorium Ochrony Środowiska, Analityki Zanieczyszczeń w Paliwach i Monitoringu Emisji do Środowiska Substancji Szkodliwych (OS)
W Laboratorium Ochrony Środowiska, Analityki Zanieczyszczeń w Paliwach i Monitoringu Emisji do Środowiska Substancji Szkodliwych planuje się wystąpić z projektami badawczymi o tematyce powiązanej z:
- Zmianami depozycji pyłów PM w aspekcie rozwoju energetyki
- Analityką rtęci w węglach i produktach energochemicznego przetwórstwa tego paliwa oraz metodami ograniczenia emisji rtęci do środowiska
Ad 1.
W Polsce głównym źródłem antropogenicznym drobnego pyłu PM (dp < 2,5 μm) są procesy spalania w energetyce, mieszkalnictwie i silnikach podczas transportu drogowego, dlatego też udziały poszczególnych frakcji pyłu z różnych źródeł będą głównym przedmiotem badań. Na podstawie analizy związków organicznych i nieorganicznych (metali, radionuklidów), których pył jest nośnikiem, opracowany zostanie zestaw indykatorów chemicznych, które posłużą dookreślenia udziału poszczególnych źródeł pyłu w jego całkowitej emisji na terenach miejskich. Dzięki chemicznej analizie próbek PM z powietrza otaczającego możliwe jest określenie właściwego źródła zanieczyszczenia, za pomocą obliczeń wykorzystujących różnorodne modele receptorowe. Do tego celu użyte zostaną lewoglukozany, hopany i sterany odpowiednio do rodzaju zanieczyszczenia i źródła. Lewoglukozan jest najbardziej znanym organicznym molekularnym markerem dla emisji spalania węgla i drewna, podczas gdy hopanów i steranów używa się przy emisji spalin samochodowych. Przedstawione zostaną opcje redukcji emisji zanieczyszczeń oraz obliczone zostaną korzyści ekonomiczne (uniknięte koszty) wynikające z redukcji wielkości zanieczyszczeń w środowisku miejskim i obniżenia zachorowalności.
Przygotowane zostaną scenariusze zmian depozycji pyłu w perspektywie dziesięciu lat jako efekt: SQ - brak działań, EXEC - pełne wdrożenie prawodawstwa polskiego i unijnego i MFTR - wdrożenie najlepszych dostępnych rozwiązań. Scenariusze obejmą główne źródła zanieczyszczenia powietrza w aglomeracjach miejskich oraz drogi transportu zanieczyszczeń na pyle drobnym i ekspozycji ludzi. Nowatorskim elementem projektu będzie użycie po raz pierwszy związków organicznych (wskaźników chemicznych) do określenia udziału źródeł emisji pyłu w aglomeracjach miejskich. Badania miały by być finansowane z Norweskiego Mechanizmu Finansowego, we współpracy z NILU (Norweski Instytut Badań Powietrza).
Ad.2.
W nowych projektach badawczych grupa pragnie rozwijać swoje długoletnie doświadczenia związane z analityką rtęci i innych metali w środowisku. Poprzez coraz ściślejsze powiązanie projektów z przemysłem elektroenergetycznym, prowadzone prace stają się bardziej utylitarne i mogą służyć powstawaniu rozwiązań patentowych lub know-how. Jednym z podejmowanych wątków będzie również badanie i wykorzystanie sorbentów do redukcji zawartości rtęci w spalinach lub syngazie. Dzięki sprzętowi zgromadzonemu w planowanym laboratorium możliwa będzie kompleksowa ocena badanych materiałów i próbek środowiskowych pod względem analizy elementarnej i w wielu miejscach specjacyjnej. Opisane wątki badawcze prowadzone będą np. w ramach projektu KIC-InnoEnergy (Knowledge and Innovation Community –innowacyjna energia), podtemat CoalGas, WP4: „Monitoring and reduction of mercury emission in gasification and combustion processes”.
Użytkownicy laboratorium
prof. dr hab. inż. Barbara Kubica
tel. 12 617 51 47
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Miejsce pracy:
WEiP, Katedra Chemii Węgla i Nauk o Środowisku, A-4, p. IV, pok. 422
Zatrudniona na AGH od 2010 r., prowadząca wykłady z zakresu ochrony środowiska na kilku specjalnościach. Inicjatorka wprowadzenia przedmiotów akademickich związanych z chemią jądrową i radiochemią, które obejmują: Radioaktywność w środowisku naturalnym" (studenci III i roku technologii chemicznej), Analitykę radiochemiczną, Gospodarkę paliwami jądrowymi. Prowadząca wykłady z „Nowoczesnych technik analitycznych” ( studenci IV roku technologii chemicznej) oraz seminaria dyplomowe dla studentów V roku
- Udział w 9 projektach badawczych (KBN a potem NCN-jeden promotorski), pełniła rolę kierownika bądź głównego wykonawcy.
- Kierownik trzech projektów w ramach Wspólnego Projektu Badawczego polsko-słowackiego:”Investigation of the radioactivity of radioisotopes 238U, 226Ra, 210Pb, 210Po, and 137Cs„ (2009-2011), a także sześciu projektów badawczych: „Badanie chemicznych własności super ciężkich pierwiastków” z części składki Polski w Zjednoczonym Instytucie Badań Jądrowych w Dubnej-Rosja w latach 2003-2008.
- Kierownik czterech projektów aparaturowych.
- W latach 1986-2000 zajmowała się tematyką pierwiastków transaktynowcowych.
- Uczestniczka w drugim i trzecim prestiżowym eksperymencie poświęconym badaniom wodnej chemii pierwiastka 106, który odbył się w GSI w Darmstadzie (Niemcy) w 1996 i 1998 roku.
- Współautorka 2 patentów (w 2007 i 2014 roku).
- Dorobek naukowy obejmuje 44 artykuły z tzw. listy filadelfijskiej, 30 w innych recenzowanych czasopismach, 10 monografii, 8 map poświęconych zanieczyszczeniom cezem-137 i metalami ciężkimi terenów Tatr.
- Bierze czynny udział licznych konferencjach krajowych (55) oraz zagranicznych (25).
- Promotor dwóch prac doktorskich, 7 prac magisterskich, recenzent dwóch prac doktorskich oraz kilkunastu prac inżynierskich i magisterskich. Recenzentka trzech czasopism międzynarodowych.
- Współorganizatorka IV, V i VI Krajowych Konferencji Radiochemii i Chemii Jądrowej.
Pełnione funkcje i nagrody
1990- Członek PTChem
2003- członek Zespołu Rady do Spraw Atomistyki PAA zajmującego się grupą tematyczną „Badania podstawowe w Chemii”.
2005- Srebrny Krzyż Zasługi za całokształt pracy zawodowej
2005- Nagroda Dyrektora IFJ PAN za działalność naukową
2006-2010 Przewodnicząca Sekcji Radiochemii w PTChem
2007- Nagroda Dyrektora IFJ PAN za działalność naukową
2008-2011- członek Rady Naukowej IFJ PAN
2008- Nagroda (zespołowa III stopnia) Rektora Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie za działalność naukową
0d 2010- członek Rady Naukowej na Wydziale Energetyki i Paliw
2014 - Nagroda (zespołowa nagroda II stopnia) Rektora Akademii Górniczo –Hutniczej za osiągnięcia dydaktyczne.
2014 - Członek Rady Programowej Szkoły Ochrony Środowiska im. W. Goetla przy AGH