Chemia Ogólna dla studentów IMiR
Kurs Chemii Ogólnej dla studentów I roku kierunków: Automatyka Przemysłowa i Robota, Inżynieria Mechatroniczna oraz Mechanika i Budowa Maszyn (rok A i B) odbywa się w formie:
- Wykłady, 30 godzin,
- Ćwiczenia laboratoryjne, 30 godzin.
Przedmiot kończy się egzaminem w sesji zimowej. Koordynatorem kursu jest prof. dr hab. Edyta Proniewicz
Uwaga 1. Rozpoczęcie roku akademickiego
Osoby, które uzyskały pozytywną ocenę z kursu Chemia Ogólna (egzamin i/lub laboratorium) prowadzonego dla studentów I roku na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki mogą ubiegać się o przepisanie oceny. W terminie do 15 października br. należy przedłożyć u koordynatora kursu potwierdzony dokument podający ocenę.
Osoby, które uzyskały pozytywną ocenę z kursu Chemia Ogólna (egzamin i/lub laboratorium) prowadzonego na innych Wydziałach Akademii Górniczo-Hutniczej im. S. Staszica lub prowadzonych w innych uczelniach mogą także ubiegać się o przepisanie oceny. W terminie do 15 października br. należy przedłożyć u koordynatora kursu sylabus kursu zaliczonego i potwierdzony dokument podający ocenę.
Po 15 października br. oceny z kursu Chemia Ogólna nie będą przepisywane.
Uwaga 2. Harmonogram wykładów
Wykłady odbywają się w semestrze zimowym w każdy czwartek w godzinach:
- 15:00-16:30 dla kierunku Mechanika i Budowa Maszyn, rok A (prowadzony przez dr hab. Urszulę Lelek-Borkowską, prof. AGH),
- 16:45-18:15 dla kierunku Mechanika i Budowa Maszyn, rok B (prowadzony przez dr hab. Urszulę Lelek-Borkowską, prof. AGH),
- 18:30-20:00 dla kierunków Automatyka Przemysłowa i Robotyka oraz Inżynieria Mechatroniczna (prowadzony przez prof. dr hab. Edytę Proniewicz)
Uwaga 3. Zakres tematyczny wykładów
- Budowa atomu
- Budowa materii i podstawowe prawa chemiczne
- Wiązania chemiczne
- Orbitale cząsteczkowe i hybrydyzacja
- Klasyfikacja związków nieorganicznych, typy reakcji chemicznych
- Podstawy chemii organicznej, klasyfikacja związków organicznych
- Podstawy chemii polimerów
- Kinetyka reakcji chemicznych, równowagi chemiczne, stała równowagi, przesunięcia równowagi chemicznej, reguła przekory
- Stany skupienia materii (właściwości gazów, cieczy i ciał stałych, ciekłych kryształów, plazmy)
- Roztwory, sposoby wyrażania stężeń, równowagi w roztworach, roztwory koloidalne, roztwory elektrolitów, dysocjacja, przewodnictwo, definicje kwasowości, solwoliza/hydroliza
- Podstawowe pojęcia z elektrochemii, ogniwa elektrochemiczne
- Korozja metali, ochrona przed korozją
- Właściwości pierwiastków bloku s
- Właściwości pierwiastków bloku p
- Właściwości pierwiastków bloku d
- Współczesne materiały inżynierskie
Uwaga 4. Harmonogram ćwiczeń laboratoryjnych
- Zajęcia rachunkowe - obliczenia chemiczne: stechiometria, stężenia, reakcje typu redox, reguły ustalania stopni utlenienia pierwiastków (kalkulator stopni utlenienia on-line) oraz podstawy termochemii.
Informacje, przykłady obliczeń oraz zadania do samodzielnego rozwiązania można znaleźć w Rozdziale 5. "Reakcje i obliczenia chemiczne" e-Podręcznika AGH "Chemia ogólna".
Nazewnictwo związków nieorganicznych w Rozdziale 3. "Klasyfikacja chemicznych związków nieorganicznych i ich nomenklatura" e-Podręcznika AGH "Chemia ogólna".
Omówienie warunków zaliczenia przedmiotu, przepisów BHP, podział na zespoły. - Kolokwium obliczenia chemiczne (stechiometria, stężenia i nazewnictwo związków) i termochemiczne oraz kolokwium z ćwiczeń Typy reakcji i Klasyfikacja związków nieorganicznych.
Wszyscy studenci wykonują ćwiczenia Typy reakcji oraz Klasyfikacja związków nieorganicznych. - do VI. Wykonanie dwóch ćwiczeń wg następującego schematu: Tabela. Dwa kolokwia z teorii odpowiadającej wykonywanym ćwiczeniom.
Uwaga 5. Informacje wstępne i tematyka ćwiczeń laboratoryjnych
- Zagadnienia do teoretycznego przygotowania się do ćwiczeń, instrukcje wykonania doświadczeń i formularze sprawozdań do wszystkich ćwiczeń labolatoryjnych dostępne są w dokumencie: skrypt do ćwiczeń laboratoryjnych.
- Ćwiczenie jest uznane za zaliczone w sytuacji, gdy student otrzyma z kolokwium ocenę przynajmniej 3.0, wykonana ćwiczenie w czasie zajęć laboratoryjnych i poprawnie sporządzi sprawozdanie, które zostanie dostarczone do prowadzącego ćwiczenia na kolejnych zajęciach i uzyska zaliczenia od prowadzącego.
- Tylko raz można poprawiać kolokwium/sprawozdanie w terminie do jednego miesiąca od daty wykonywania ćwiczenia, któreg kolokwium/sprawozdanie dotyczy.
- Po wykonanmiu doświadczeń i przed opuszczeniem sali laboratoryjnej należy uzyskać podpis prowadzącego ćwiczenia na sprawozdaniu. Sprawozdania bez podpisu prowadzącego grupę nie będą uznawane.
- Ocena z kolokwium i podpis prowadzącego ćwiczenia na sprawozdaniu są traktowane jako obecność studenta na zajęciach laboratoryjnych.
- (A) Omówienie warunków zaliczenia przedmiotu, przepisów BHP, podział na zespoły. (B) Obliczenia chemiczne: stechiometria, stężenia, reakcje typu redox, reguły ustalania stopni utlenienia pierwiastków (kalkulator stopni utlenienia on-line) oraz podstawy termochemii.
Informacje, przykłady obliczeń oraz zadania do samodzielnego rozwiązania można znaleźć w Rozdziale 5. "Reakcje i obliczenia chemiczne" e-Podręcznika AGH "Chemia ogólna".
Nazewnictwo związków nieorganicznych w Rozdziale 3. "Klasyfikacja chemicznych związków nieorganicznych i ich nomenklatura" e-Podręcznika AGH "Chemia ogólna". - Typy reakcji chemicznych
- Klasyfikacja związków nieorganicznych
- Twardość wody i równowagi w roztworach elektrolitów
- Lepkość
- Budowa atomu i właściwości chemiczne metali
- Szereg napięciowy i ogniwa galwaniczne
- Korozja elektrochemiczna
- Ochrona przed korozją
- Podstawy chemii organicznej
- Polimery
Uwaga 6. Pomoce dydaktyczne
Plik zawierające aktualny układ okresowy, szereg napięciowy metali oraz tabelę rozpuszczalności soli do samodzielnego wydruku.
Uwaga 7. Literatura do samodzielnego studiowania zagadnień
- E-Podręcznik AGH "Chemia ogólna".
- E-Podręcznik AGH "Chemia polimerów"
- Bielański A., Podstawy chemii nieorganicznej, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2010.