Prądy płynące w uzwojeniu wirnika powodują powstanie wirującego pola magnetycznego wirnika. Oddziaływanie pól magnetycznych stojana i wirnika ze sobą powoduje powstanie momentu elektromagnetycznego Te. Jeżeli moment ten osiąga wartość większą niż moment obciążenia Tm to wrinik rusza i zwiększa się jego prędkość obrotowa. Przyspieszenie wirnika będzie trwało tak długo, jak długo moment elektromagnetyczny Te będzie większy niż moment obciążenia Tm. Ze zwiększaniem się prędkości wirowania wirnika, napięcie indukowane i prąd w prętach maleją w następstwie czego maleje moment obrotowy Te działający na wirnik. Maszyna pracuje jako silnik, bowiem dostarczana z sieci do uzwojenia stojana energia elektryczna jest przenoszona za pośrednictwem pola wirującego do wirnika i w ten sposób przekształcana w energię mechaniczną.

Wirnik wiruje w kierunku obracającego się pola stojana dążąc do osiągnięcia prędkości synchronicznej (która zależy od częstostliwości prądu zasilania i liczby par biegunów p) -> zgodnie ze wzorem :

Gdzie:
  • ns - prędkość synchroniczna.
  • f - częstostliwość prądu zasilania.
  • p - liczba par biegunów.
Wirowanie wirnika z prędkością synchroniczną jest niemożliwe do osiągnięcia w maszynie rzeczywistej, pracującej nawet bez obciążenia z uwagi na konieczność pokonywania oporów tarcia w łóżyskach i oporów powietrza, chyba że wirnik będzie napędzany mechanicznie przez jakiś inny silnik.

Z powyższych rozważań wynika, że rozpatrywana maszyna wytwarza moment elektromagnetyczny Te przy dowolnych prędkościach wirnika z wyjątkiem jednej - prędkości synchronicznej. Stąd też nazwa tej maszyny - Asynchroniczna.