Fizyka dla informatyków - Notatki w Internecie

Mechanika - zadania


Punkt materialny porusza się w ten sposób, że jego położenie jest następującą funkcją czasu:

Wyrazić prędkość i przyspieszenie tego punktu materialnego jako funkcje czasu. Jaki jest kształt drogi tego punktu materialnego?



Ciało wyrzucono pod kątem do poziomu z prędkością v0. Zaniedbując opór powietrza i przyjmując wartość przyspieszenia ziemskiego g, znaleźć:

Odpowiedź:


Pokazać, że w ruchu jednostajnie przyspieszonym droga przebyta przez ciało wyraża się znanym wzorem:

s(t) = 1/2 at2 + v0t + s0



Pokazać, że pod wpływem siły proporcjonalnej do wychylenia ale przeciwnie skierowanej położenie ciała zmienia się sinusoidalnie w czasie.

Wskazówka:


Rozwiązać problem wahadła matematycznego dla małych wychyleń. W szczególności rozwiązać równanie ruchu i znaleźć okres drgań wahadła.

Odpowiedź:
gdzie: l - długość wahadła, m - masa ciała zawieszonego na końcu nici, F - siła działająca na ciało (styczna do toru)


Po rzece płynie łódka ze stałą względem wody prędkością v1, prostopadłą do kierunku prądu. Woda w rzece płynie wszędzie równolegle do brzegów, ale wartość jej prędkości zależy od odległości od brzegów i dana jest wzorem:

gdzie v0, L - stałe (L jest szerokością rzeki). Znaleźć:

Odpowiedź:


Znaleźć składowe przyspieszenia w biegunowym układzie współrzędnych , gdzie:

Odpowiedź:


Znaleźć tor po jakim w płaszczyźnie xy leci ze stałą prędkością v samolotem ponaddźwiękowym pilot, który chce, aby jego koledzy stojący na lotnisku usłyszeli w tym samolocie huk silnika z całego toru. W chwili t=0 samolot znajdował się w odległości r0 od punktu, w którym stoją jego koledzy a wektor położenia tworzył kąt z płaszczyzną poziomą.

Odpowiedź:


Punkt o masie m porusza się pod wpływem siły centralnej po torze w kształcie okręgu o promieniu R który przechodzi przez centrum działania siły (rysunek). Jak zależy wartość tej siły od odległości od centrum?

Wskazówka: ogólna metoda rowiązywania tego typu problemów polega na skorzystaniu z faktu, że siła F jest siłą centralną
oraz z tego, że moment pędu przy ruchu pod wpływem siły centralnej jest zachowany
Z równania tego wynika, że
Stąd otrzymujemy wzór Bineta:
Aby obliczyć wartość siły należy znać równanie toru . W tym przypadku:


Kula o masie m uderza w nieruchomą kulę o masie M i pozostaje w niej. Jaka część energii kinetycznej kuli zamieni się w energię wewnętrzną (zakładamy zderzenie idealnie niesprężyste)?

Odpowiedź:


Kula o masie m poruszająca się z prędkością v0 zderza się sprężyście ze spoczywającą kulą o masie M. Przy założeniu, że zderzenie jest centralne, obliczyć prędkość i energię kinetyczną kuli o masie m po zderzeniu. Kiedy strata energii jest największa?

Odpowiedź:
Strata jest największa, gdy m=M.


Piłeczka pingpongowa po uderzeniu o podłoge traci 1/k część swojej energii kinetycznej. Znaleźć całkowitą drogę, jaką przebędzie piłeczka zrzucona z wysokości h, aż do chwili zatrzymania się. Współczynik k>1.

Odpowiedź: h(2k - 1)


Na gładkim stole leży sznur, 1/4 długości sznura zwisa pionowo w dół. Znaleźć czas, po którym cały sznur spadnie ze stołu na podłogę, jeżeli w chwili t = 0 jego predkość równa się zeru, a całkowita długość sznura wynosi l.

Odpowiedź: Należy rozwiązać równanie różniczkowe postaci:
m - masa całego sznura, mh - masa odcinka h, przy warunkach początkowych h(0)=1/4ˇl i h'(0)=0.


Kamień o masie m puszczono swobodnie (v0=0) do studni, w której poziom wody znajduje się na głębokości d. Zakładamy, że kamień w powietrzu spada swobodnie, natomiast w wodzie działa na niego siła oporu proporcjonalna do prędkości: . Znaleźć zależność położenia, prędkości i przyspieszenia kamenia od czasu.

Odpowiedź:


Samochód o masie m hamowany jest siłą oporu F = kv2. Jaką drogę przebędzie samochód, zanim jego prędkość zmaleje do połowy?

Odpowiedź: (m/k)ln2


W kabinie windy zawieszono lekki bloczek przez który przerzucono nić, na końcach której zawieszono masy m1 i m2>m1. Z jakim przyspieszeniem względem windy będą poruszać się ciężarki jeżeli:

Przyspieszenie windy a = g/2. Opory ruchu zaniedbać.

Wskazówka: należy skorzystać z dynamicznych równań ruchu.


Korzystając z definicji momentu bezwładności:

znaleźć moment bezwładności

Odpowiedź: 1/3 ml2, 1/12 ml2, 1/2 mR2


Przez nieruchomy krążek o promieniu R przerzucono nieważką nić, na której końcach zamocowano masy m1 i m2. Moment bezwładności krążka względem jego osi obrotu wynosi I. Zakładamy, że nić nie może ślizgać się po krążku oraz że nie ma tarcia w jego osi. Znaleźć przyspieszenie kątowe krążka oraz siły naciągu działające na prostoliniowe odcinki.
Odpowiedź:


Na płaszczyźnie poziomej leży szpula o masie m, promieniu wewnętrznym r i zewnętrznym R. Moment bezwładności szpulki względem jej osi symetrii wynosi , zaś współczynik tarcia posuwistego między szpulką a płaszczyzną jest równy k. Do końca nici przyłożono stałą siłę F. Znaleźć wartość i kierunek przyspieszenia osi szpulki, gdy toczy się ona bez poślizgu.

Odpowiedź:


Nieważki krążek zamocowany jest na końcu stołu. Masy m0, m1 i m2 połączone są nieważką nicią przerzuconą przez krążek. Zakładając, że krążek obraca się bez tarcia oraz, że masa m0 porusza się w dół znaleźć jej przyspieszenie i siłę działającą na nić łączącą masy m1 i m2, jeżeli współczyniki tarcia miedzy powierzchnią stołu a masami m1 i m2 są różne i wynoszą odpowiednio k1 i k2.
Odpowiedź:


W układzie przedstawionym na rysunku znamy kąt nachylenia względem poziomu oraz współczynik tarcia k między tą płaszczyzną a ciałem m1. Masę krążka i nici oraz tarcie w krążku zaniedbujemy. Przyjmując, że w chwili początkowej obie masy były nieruchome, wyliczyć stosunek mas m2/m1, przy którym masa m2:
  • zacznie poruszać się w dół,
  • zacznie poruszać się w górę,
  • pozostanie w spoczynku.
Odpowiedź:

Autorzy: Marcin Mączka, Wojciech Jurek, Jakub Lipiński, Grzegorz Maczuga