Pomoc dotycząca akceptacji powtórek testów

Informacje ogólne

W przypadku gdy test został przerwany wskutek PROBLEMÓW TECHNICZNYCH niezależnych od biorących udział w teście (np. przerwa w dostawie energii elektrycznej, błąd domowej sieci komputerowej, przerwa w dostawie Internetu czy błąd serwera) może on zostać powtórzony lub może nastąpić reaktywacja testu. Druga z możliwości pojawia się wtedy, gdy pomimo awarii zachowały się dotychczasowe wyniki testu studenta w części lub w całości. POWTÓRZENIE TESTU LUB JEGO REAKTYWACJA jest możliwa jedynie W TRAKCIE JEGO TRWANIA. W przypadku powtórki całości testu student otrzyma nowy zestaw pytań i będzie miał do dyspozycji czas przeznaczony na test. W przypadku reaktywacji testu student będzie miał do dyspozycji czas jaki pozostał do końca testu w momencie jego przerwania.

Aby ponowne przystąpienie do testu było możliwe należy zgłosić fakt przerwania testu wybierając opcję "Powtórka testu" z menu studenta, wypełnić pola formularza i całość zatwierdzić przyciskiem "Zgłoś problem". Po kilku sekundach (lub minutach jeśli broblem jest bardziej złożony) należy spróbować ponownie przystąpić do testu. W tym czasie system podejmie próbę odzyskania testu. W niektórych przypadkach konieczna będzie jednak interwencja asysty, która przeanalizuje przyczynę błędu i w UZASADNIONYCH PRZYPADKACH umożliwi ponowne przystąpieniedo testu.

Uwagi dla studentów

1. Przed podjęciem decyzji o ponownym przystąpieniu do testu należy zapoznanić się z waunkami udziału w testach. Dla przypomnienia warunki te zostały zamieszczone również w dalszej części niniejszej strony.
2. W przypadku awarii, o którch była mowa, z rozwijalnej listy zawsze należy wybierać prawdziwą przyczynę przerwania testu. Wybranie fałszywej przyczyny lub wybranie opcji "Inna przyczyna" w przypadku, gdy faktyczna przyczyna znajduje się na liście, może skutkować brakiem możliwości powtórzenia testu.
3. Do powtórki należy przystępować w sposób analogiczny jak to miało miejsce za pierwszym razem. Tuż przed przystąpieniem do testu należy powtórzyć proces logowania. W przeciwnym przypadku test nie zostanie uruchomiony lub co gorsza, może zostać uruchomiony w sposób uniemożliwiający poprawne zapisanie jego wyników.

Warunki, jakich student powinien przestrzegać w trakcie udziału w testach

Ze względu na wiarygodność wyników testów - zwłaszcza testów zdalnych - istnieje SZEREG WARUNKÓW, jakich należy przestrzegać w trakcie udziału w teście. Ponadto przystępując do testów zdalnych studenci nie zawsze mają do dyspozycji odpowiedni sprzęt komputerowy i stabilny dostęp do Internetu, który gwarantowałby bezzakłóceniowy przebieg testu. W przeszłości problemy dotyczyły głównie osób pracujących na starym sprzęcie oraz tych, którzy mieli kłopoty z Internetem, używali niszowych przeglądarek lub NIE BYLI UPRZEJMI ZAPOZNAĆ SIĘ Z NINIEJSZYMI WARUNKAMI. Prezentowane warunki udziału w testach dotyczą wszystkich rodzajów testów oraz zwracają uwagę na popełniane błędy bądź działania studentów UTRUDNIAJĄCE POMOC ASYSTY w razie problemów.
1. Zaleca się NIEUŻYWANIE NISZOWYCH PRZEGLĄDAREK w trakcie udziału w teście. Najlepiej wybrać jedną z trzech następujących: FireFox, Google Chrome lub Microsoft Egde oraz PRZEJŚĆ W TRYB PEŁNOEKRANOWY po tym jak system wyświetli pierwsze z pytań w powiększonym oknie. Po zalogowaniu się i wyborze testu, a TUŻ PRZED JEGO ROZPOCZĘCIEM należy BARDZO DOKŁADNIE przeczytać informacje zamieszczone w ramkach informacyjnych, a zwłaszcza tych w kolorze czerwonym.
2. Proszę zwrócić uwagę na NIEDOZWOLONE MANIPULACJE OKNEM TESTU powodujące natychmiastowe jego zakończenie. Są to:
- ZAMKNIĘCIE OKNA TESTU,
- OPUSZCZENIE OKNA W TRAKCIE TESTU na czas dłuższy niż kilka sekund,
- ZNACZNA ZMIANA ROZMIARU OKNA TESTU (powyżej 20% jego pierwotnej powierzchni) - przejście w tryb pełnoekranowy jest dopuszczalne,
- PRZESUWANIE OKNA TESTU (jedynie wtedy, gdy pole przesunięcia wynosi powyżej 20% pierwotnej powierzchni okna),
- ZRZUCANIE OKNA TESTU NA PASEK.
Wykonanie JEDNEJ z tych operacji powoduje NATYCHMIASTOWE PRZERWANIE TESTU I ZEROWY JEGO WYNIK bez możliwości powtórzenia testu. OPERACJE WYKONYWANE WEWNĄTRZ OKNA (np. scrolling) SĄ DOZWOLONE.

UWAGA. Pojawienie sie KOMUNIKATU ze strony SYSTEMU OPERACYJNEGO lub INNYCH PRACUJĄCYCH W TLE PROGRAMÓW powoduje OPUSZCZENIE AKTYWNEGO OKNA testu, co jest zabronione. W takich przypadkach należy W CIĄGU KILKU SEKUND ZAMKNĄĆ ONKO KOMUNIKATU I POWRÓCIĆ NA STRONĘ TESTU. POZOSTAWANIE DŁUŻEJ w tej zaistniałej, nieprzewidzianej sytuacji powoduje ZAKOŃCZENIE TESTU.

3. Możliwe są też takie przypadki, gdy problem został spowodowany KŁOPOTAMI TECHNICZNYMI niezależnymi od biorących udział w teście (np. przerwa w dostawie prądu, błąd domowej sieci komputerowej, przerwa w dostawie Internetu czy błąd serwera). W TAKICH PRZYPADKACH KONIECZNE JEST POWTÓRZENIE TESTU LUB JEGO REAKTYWACJA JESZCZE W TRAKCIE JEGO TRWANIA.
4. Aby tego dokonać należy wybrać opcję "Powtórka testu" z menu studenta, wypełnić zaznaczone pola i zatwierdzić przyciskiem "Zgłoś problem". Po kilku minutach należy spróbować ponownie przystąpić do testu. W tym czasie asysta przeanalizuje przyczynę błędu i w UZASADNIONYCH PRZYPADKACH UMOŻLIWI PONOWNE PRZYSTĄPIENIE DO TESTU.
5. Zdarza się jednak, że błąd wystąpił już po tym jak WYNIK TESTU ZOSTAŁ ZAPISANY. Nie można wtedy dokonać przeglądu wyników testu. W takim przypadku NALEŻY PONOWNIE SIĘ ZALOGOWAĆ I PONOWNIE PRZYSTĄPIĆ DO TESTU. Jeśli wynik testu ZOSTAŁ ZAPISANY, to będzie można przejść do strony z JEGO WYNIKAMI. Dopiero gdy jest to niemożliwe należy ZGŁOSIĆ PROBLEM.

UWAGA. NIE NALEŻY WYSYŁAĆ DO ASYSTY WIADOMOŚCI MAILOWYCH - czas potrzebny w takim przypadku na indywidualną wymianę informacji jest na tyle DŁUGI I ABSORBUJĄCY ASYSTĘ, że uniemożliwia reakcję na problemy innych osób. zgłaszając powtórkę należy podawać PRAWDZIWĄ PRZYCZYNĘ jego przerwania - w przciwnym przypadku POWTÓRKA TESTU MOŻE NIE DOJŚĆ DO SKUTKU.

6. Powtórka testu nie dotyczy osób, które wykonały JEDNĄ Z OPERACJI WYMIENIONYCH W PUNKCIE NR 2.
7. Powtarzając test nie należy się MARTWIĆ O CZAS JEGO TRWANIA. Jeśli test ROZPOCZNIE SIĘ w terminie przeznaczonym dla tego testu, to zawsze do dyspozycji studenta jest PEŁNY OKRES CZASU JAKI ZOSTAŁ NA TEST PRZEZNACZONY.