Dostęp do strony jest możliwy po zalogowaniu się do systemu, co ma na celu uwierzytelnienie użytkownika. Strona jest przeznaczona wyłącznie dla amininistratora systemu i asysty i umożliwia usunięcie z wyników testów studentów należących do wybranej grupy pewnej liczby pytań, które pojawiły się tam wskutek włączenia do testu niewłaściwych ich zakresów.
Dezaktywacja pytania polega na nadaniu jego wadze wartości równej zero. Skutkiem tego zabiegu, pytanie NIE BIERZ UDZIAŁU W PROCESIE KALKULACJI OCENY TESTU. Wtedy w trakcie ponownego przeglądania wyników testu student stwierdza, że pole wagi nieaktywnego pytania jest zaznaczone kolorem czerwonym, a sama waga jest ujęta w nawiasy i poprzedzona wartością "0". Ponadto numer identyfikacyjny takiego pytania jest również oznaczony kolorem czerwonym.
Działania zmierzające do dezaktywacji niewłaściwych pytań należy rozpocząć od poprawnego wypełnienia pól formularza wstępnego i wybrania przycisku "Dezaktywacja pytań". Drugi z przycisków - "Lista niewłaściwych pytań" - pozwala na wyświetlenie tablicy zawierającej testy, w których pytania te występują.
Po uzupełnieniu danych i wybraniu jednego z przycisków u dołu strony listy wyboru pól z danymi stają się nieaktywne. W takim przypadku wybór nowych wartości jest możliwy dopiero po ręcznym usunięciu starych wpisów.
Dezaktywację niewłaściwych pytań, bądź wyświetlanie listy testów je zawierających należy poprzedzić specyfikacją ograniczeń nakładanych na grupę studentów i przeznaczenie testów, których wyniki powinny zostać naprawione. Są to: "Kierunek studiów", "Rodzaj studiów, "Semestr studiów", "Przedmiot", "Przeznaczenie testu" i "Lista niewłaściwych pytań". W polu "Lista niewłaściwych pytań" należy podać oddzielone przecinkami numery bądź zakresy niewłaściwych pytań w postaci:
- konkretnych numerów - np. 777,790,830, ...,
- kodów zakresu - np. PP1,G3D1,G3D3, ... - jest to opcja najczęściej używana,
- mieszanej - np. 767,PP1,811,832,G3D1, ...
Po wprowadzeniu danych ograniczających następuje przejście do odpowiedniej strony zgodnie z wcześniej wybranym przyciskiem "Dezaktywacja pytań" lub "Lista niewłaściwych pytań". W pierwszym z przypadków system przeprowadzi dezaktywację pytań i powtórne przeliczenie wyników testów osób spełniających wyspecyfikowane kryteria. Po ukończeniu procesu w ramce informacyjnej pojawi się komunikat o liczbie testów, których dezaktywacja dotyczyła.
W przypadku, gdy użytkownik wybierze opcję "Lista niewłaściwych pytań" zostanie wyświetlona tablica "Testy zawierające pytania spoza planowanego zakresu" z listą testów odpowiadających wybranym kryteriom. Każdy wiersz wyświetlonej tablicy zawiera kierunek, rodzaj i semestr studiów, studiowany moduł (przedmiot), przeznaczenie testu lub grupa dziekańska (w tym grupy zbiorcze), przeznaczenie testu, datę testu, liczbę pytań oraz listę numerów identyfikacyjnych niewłaściwych pytań w kolejności w jakiej występują one w błędnym teście.
1. Dezaktywacji podlegają jedynie pytania spełniające dwa warunki:
- nie należą do zaplanowanych zaksesów, których treści zostały przekazane studentom jako obowiązujące w trakcie testu,
- odpowiedź studenta na takie pytanie jest niewłaściwa.
2. Dezaktywacja niewłaściwych pytań jest KORZYSTNA DLA STUDENTÓW. Wskutek wymienionych działań końcowa ocena testu nie może zostać obniżona. W niektórych przypadkach jego wynik pozostaje niezmienny, a w innych ulega podwyżsszeniu. Dezaktywacja pytań jest KORZYSTNA DLA STUDENTÓW testów.
1. Ponieważ analiza wyników pojedynczego testu studenta wymaga czasu należy w miarę możliwości ograniczać potencjalną ich liczbę, jaka ma być poddawana analizie pod kątem występowania niewłaściwych pytań.
2. Należy jednak mieć pewność, że powinna ona obejmować wszystkie testy zawierające pytania spoza określonego zakresu. Mogą w tym pomóc opinie poszczególnych studentów, którzy odnajdują niewłaściwe pytania w trakcie przeglądania wyników testu. W przypadku braku takiej pewności neleży poddać analizie wszystkie testy odznaczając wszystkie kwadraty podczas selekcji grupy studentów.