Pomoc dotycząca zaplanowanych testów

Informacje podstawowe

Przeznaczeniem strony jest planowanie testów, jakim poddawani są studenci w trakcie semestru i sesji egzaminacyjnej. Jest ona przeznaczona wyłącznie dla administratora systemu i dla asysty.
W celu utworzenia nowego testu, zmianę danych dotyczących zaplanowanego wcześniej testu lub wyświetlenia listy testów należy poprawnie wypełnić formularz i wybrać jeden z przycisków "Wczytaj test", "Lista testów" lub "Twórz automatycznie". Testy dla jednej lub wielu grup laboratoryjnych są na ogół tworzone na podstawie testów źródłowych. W przeciwieństwie do tych ostatnich dane związane z każdym z nich ujmują konkretną datę i czas rozpoczęcia, które mogą zostać określone automatycznie na podstawie numeru tygodnia roku pobranego z bazy testów źródłowych.
Wprowadzanie informacji dotyczących planowanych testów należy rozpocząć od podania kierunku studiów, rodzaju studiów, semestru studiów, przedmiotu (modułu) grupy laboratoryjnej i przeznaczenia testu (typu testu). Całość należy zatwierdzić jednym z wymienionych wcześniej przycisków.
Jeśli przyciskiem tym będzie "Wczytaj test", to jeśli baza danych zawiera informacje o teście źródłowym spełniającym żądane kryteria zostaną one z niej pobrane, a związany z nim szereg informacji zostanie wyświetlony w polach kolejnego formularza. Zapisanie danych testu w bazie danych następuje po wybraniu przycisku "Zapisz test". Jeśli zamiast tego zostanie wybrana jedna z opcji MENU następi anulowanie operacji bez zapisania zmian w bazie danych. Jeśli baza danych nie zawierała wcześniej testu spełniających wybrane kryteria, to dodatkowo będzie konieczne uzupełnienie brakujących pól formularza o dane dotyczące daty testu testu i czasu rozpoczęcia testu.
Ponadto, jeśli w trakcie tworzenia testu baza danych nie zawiera adekwatnego testu źródłowego (tzn. testu spełniającego żądane kryteria), to dodatkowo będzie konieczne podanie czasu trwania testu i liczby pytań.

Drugi z przycisków widocznych na stronie wstępnej, tj. "Lista testów" pozwala na wyświetlenie listy zaplanowanych wcześniej testów. Po wybraniu tego przyciski następuje przjście do kolejnej strony, gdzie można ustalić ograniczenia listy porzez zaznaczenie właściego kwadratu i wpisanie do sąsiadującego znim pola odpowiedniej informacji bądź wybranie jej z listy tego pola. W przypadku braku zaznaczeń zostaną wyświetlone wszystkie testy źródłowe zapisane w bazie danych.

Trzeci z przycisków - "Twórz automatycznie" - służy go automatycznego tworzenia zestawu testów (lub pojedynczego estu). Operacja taka jest możliwa jeśli zostaną spełnione następujące warynki:
1. Baza danych zawiera test źródłowy spełniający wyspecyfikowane na stronie wstępnej warunki,
2. Baza danych zawiera listę grup laboratoryjnych studentów spełniający te warunki,
Przy niespełnieniu jednego z nich system wygeneruje odpowiedni komunikat informujący o przyczynie braku możliwości automatycznego tworzenia testów. Użycie przycisku "Twórz automatycznie" spowoduje przejście do strony automatycznego tworzenia testów, która będzie zawierać tablice informujące o wynikach działań. Liczba i zawartość tablic, a także komunikaty systemu będą zależeć od spełnienia wymienionych wcześniej warunków.

Ważne uwagi

1. Przed przystąpieniem do automatycznego tworzenia zestawu testów konieczne jest uzupełnienie informacji dotyczących testu źródłowego (np. kolokwium) dla danych grup studenckich oraz informacji o datach i czasie zajęć każdej z branych pod uwagę grup. Brak takich informacji uniemożliwi proces automatycznej kalkulacji terminów testów. W przypadku, gdy jedna z grup laboratoryjnych studentów nie występuje w bazie danych, termin testu dla tej grupy nie zostanie zaplanowany, co uniemożliwi studentom udizał w teście. Zatem dla wygody informacje dotyczące każdej z grup studentów powinny zostać zapisane na początku semestru.
2. Automatyczne tworzenie testów dla grup odbywających zajęcia nieregularnie jest możliwe jedynie w tygodniu zaplanowanym dla adekwatnego testu źródłowego i to wyłącznie dla grup laboratoryjnych, których terminy zajęć wypadają po dacie, w której następuje proces tworzenia zestawu testów. Jeśli baza danych zawiera testy o żądanych parametrach, których data należy do przeszłości, to nie będą one podlegały żadnym zmianom, o czym użytkownik zostanie poinformowany odpowiednim komunikatem. W stosunku do testów zaplanowanych na przyszłość zmiany będą polegać na usunięciu starych wpisów i zastąpieniu ich nowymi. Każdorazowo usunięcie takich terminów i zapisanie nowych zostanie pozostawione do dyspozycji użytkownika.
3. TESTY, KTÓRYCH DATA NALEŻY DO PRZESZŁOŚCI NIE MOGĄ BYĆ USUWANE, GDYŻ MOŻLIWE SĄ PRZYPADKI, GDY STUDENCI PRZYSTĄPILI JUŻ DO NIEKTÓRYCH Z TYCH TESTÓW.
4. Aby utworzyć jeden wspólny termin dla testów odbywających się w trakcie semestru (sprawdziany i kolokwia) należy posłużyć się opcją "Wczytaj test". Opcja "Twórz automatycznie" spowoduje utworzenie dla każdej z grup studentów oddzielnego testu, a w przypadku braku informacji o grupach testy takie w ogóle nie zostaną utworzone.

Informacje dodatkowe

I. W pozycji grupa laboratoryjna można wprowadzić jedną z opcjonalnych wartości:
1. W przypadku konkretnej grupy laboratoryjnej będzie to numer grupy z zakresu od 1 do 99, co spowoduje odwołanie do testu dla konkretnej grupy,
2. W przypadku, gdy test źródłowy jest planowany dla wielu grup (np. dla kolejnych kolokwiów) będzie to słowo "cały rok", co obejmuje grupę zbiorczą studentów wszyskich grup wymienionych w pkt. (a), a wprowadzone dane zostaną wykorzystane w trakcie tworzenia danych opisujących konkretne testy dla poszczególnych grup studentów ujmujących daty i godziny w jakich testy zostaną przeprowadzone,
3. W przypadku, gdy informacje dotyczą studentów przystępujących do kolokwium porawkowego będzie to słowo "poprawka" i obejmuje grupę zbiorczą studentów wszyskich grup, którzy tworzą nową grupę przystępującą wspólnie - w określonym terminie - do kolokwium poprawkowego,
4. W przypadku, gdy informacje dotyczą studentów przystępujących do egzaminu będzie tosłowo "egzamin" i oznacza grupę zbiorczą studentów wszyskich grup przystępujących do egzaminu.
II. Automatyczne tworzenie testów obwarowane jest szeregiem warunków wynikających z charakteru testu. Inne zasady obowiązują dla testów będących sprawdzianami czy kolokwiami, a inne będą obowiązywać w przypadku testów poprawkowych czy egzaminów.
1. W przypadku sprawdzianów i kolokwiów istnieją dwie możliwości generowania testów:
- oddzielnie dla każdej z grup - opcja rzadziej wykorzystywana i może zostać zastąpiona wersją, jaka ma miejsce po wybraniu przycisku "Wczytaj test",
- dla wielu grup jednocześnie - opcja szczególnie przydatna, gdy istnieje szereg grup laoratoryjnych, a testy powinny się odbywać w tym samym tygodniu. W takim razie system wygeneruje oddzielny test dla każdej grupy laboratoryjnej.
Kolokwia poprawkowe i egzaminy powinny się odbywać w tym samym dniu dla wszystkich grup studentów. Jeśli dla tego typu testów zaplanowano więcej niż jeden termin, to w trakcie tworzenia testu zostanie wybrany najbliższy termin przyszły.
III. W każdym przypadku automatyczne tworzenie testów należy poprzedzić zapisaniem w bazie danych testu źródłowego oraz odpowiedniej liczby grup laboratoryjnych. Jeśli warunki te nie zostaną spełnione, to:
1. Brak testu źródłowego spowoduje wyświetlenie odpowiedniego komunikatu i przycisku "Zamknij stronę", a żadna z tablic nie zostanie wyświetlona.
2. W przypadku gdy test źródłowy istnieje, a baza nie zawiera żadnej adekwatnej grupy studentów pojawia się tablica z testem źródłowym i komunikat o braku odpowienich grup.
3. Podobny komunikat zostanie wyświetlony w przypadku, gdy wszystkie zaplanowane grupy mają zajęcia w ściśle określonych terminach (grupy niestacjonarne i stacjonarne-nieregularne) i których wszystkie terminy zajęć należą do przeszłości w momencie tworzenia testów.
4. Jeśli dla wszystkich lub dla części takich grup zaplanowano zajęcia w przyszłości, to dla grup tych testy zostaną utworzone pod warunkiem, że numer tygodnia zaplanowanego terminu pokrywa się z numerem tygodnia zapisanym w danych określających test źródłowy. W takim przypadku system wyświetli trzy tablice zawierające: źródłowy zestaw testów, adekwatne grupy studentów oraz wynikowy zestaw testów.
5. Testy zostaną utworzone i talice zostaną wyświetlone również dla wszystkich grup mających regularnie powtarzające się zajęcia.
IV. Jeżeli w przypadku testów poprawkowych i egzaminów zaistnieje niezgodność pomiędzy tekstem wpisanym w pole "Grupa laboratoryjna" a wpisem w polu "Typ testu" przewagę ma ten ostatni - w polu "Grupa laboratoryjna" automatycznie pojawi się odpowiedni wpis "poprawka" lub "egzamin"