Pomoc dotycząca testów źródłowych

Informacje podstawowe

Strona ma na celu wprowadzanie informacji dotyczących testów źródłowych. Jest ona przeznaczona wyłącznie dla administratora systemu i dla asysty.
W celu utworzenia nowego źródła testu, zmiany danych dotyczących źródła istniejącego lub wyświetlenia źródeł istniejących testów należy poprawnie wypełnić formularz i wybrać jeden z przycisków "Wczytaj test" lub "Lista testów". Źródła służą za podstawę do GENEROWANIA KONKRETNYCH TESTÓW dla jednej lub wielu grup. Dlatego dane opisujące źródłowe testy nie zawierają konkretnych dat, a jedynie numer tygodnia roku.
Wprowadzanie informacji dotyczących testów źródłowych należy rozpocząć od podania kierunku studiów, rodzaju studiów, semestru studiów, przedmiotu (modułu) grupy laboratoryjnej i przeznaczenia testu (typu testu). Całość należy zatwierdzić jednym z wymienionych wcześniej przycisków.
Jeśli przyciskiem tym będzie "Wczytaj test", to jeśli baza danych zawiera już informacje o teście źródłowym spełniającym żądane kryteria zostaną one z niej pobrane, a związany z nim szereg informacji zostanie wyświetlony w polach kolejnego formularza. Możliwe stają się przy tym dwie opcje:
1. Zapisanie testu źródłowego w bazie danych po wybraniu przycisku "Zapisz test".
2. Anulowanie operacji bez zapisania zmian w bazie danych po wybraniu przycisku "Zamknij stronę".
Jeśli baza danych nie zawiera testu źródłowego spełniających wybrane kryteria, to dodatkowo będzie konieczne uzupełnienie brakujących pól formularza.

Drugi z przycisków widocznych na stronie wstępnej, tj. "Lista testów" pozwala na wyświetlenie listy testów źródłowwych znajdujących się już w bazie danych. Po wybraniu tego przyciski następuje przjście do kolejnej strony, gdzie można ustalić ograniczenia listy porzez zaznaczenie właściego kwadratu i wpisanie do sąsiadującego znim pola odpowiedniej informacji bądź wybranie jej z listy tego pola. W przypadku braku zaznaczeń zostaną wyświetlone wszystkie testy źródłowe zapisane w bazie danych.

Uwaga

Informacje dotyczące testów źródłowych prowadzonych oddzielnie dla kilku grup studenckich (np. kolokwiów) powinny zostać uzupełnione informacjami o datach i czasie zajęć tychże grup. Informacje takie są konieczne dla procesu automatycznej kalkulacji terminów kolokwiów w opraciu o testy źródłowe. W przypadku, gdy laboratoryjna grupa studentów nie występuje w bazie danych, termin kolokwium dla tej grupy nie zostanie zaplanowany, co uniemożliwi studentom udizał w teście. Zatem dla wygody informacje dotyczące każdej z grup studentów powinny zostać zapisane na początku semestru.

Informacje dodatkowe

1. W pozycji grupa laboratoryjna można wprowadzić jedną z opcjonalnych wartości:
a) W przypadku konkretnej grupy laboratoryjnej będzie to numer grupy z zakresu od 1 do 99, co spowoduje odwołanie do testu dla konkretnej grupy,
b) W przypadku, gdy test źródłowy jest planowany dla wielu grup (np. dla kolejnych kolokwiów) będzie to słowo "cały rok", co obejmuje grupę zbiorczą studentów wszyskich grup wymienionych w pkt. (a), a wprowadzone dane zostaną wykorzystane w trakcie tworzenia danych opisujących konkretne testy dla poszczególnych grup studentów ujmujących daty i godziny w jakich testy zostaną przeprowadzone,
c) W przypadku, gdy informacje dotyczą studentów przystępujących do kolokwium porawkowego będzie to słowo "poprawka" i obejmuje grupę zbiorczą studentów wszyskich grup, którzy tworzą nową grupę przystępującą wspólnie - w określonym terminie - do kolokwium poprawkowego,
d) W przypadku, gdy informacje dotyczą studentów przystępujących do egzaminu będzie tosłowo "egzamin" i oznacza grupę zbiorczą studentów wszyskich grup przystępujących do egzaminu.
2. W pozycji: "Tydzień roku" należy podać numer tygodnia danego roku. Terminy testów dla poszczególnych grup laboratoryjnych mogą zostać określone automatycznie pod warunkiem, że dane tych grup zostały wcześniej zapisane w bazie danych. Ponieważ prawidłowe określenie numeru tygodnia roku nie jest banalne system początkowo wyświetli numer bieżącego tygodnia (gdy zapisywany jest nowy test źródłowy) lub numer zapamiętany wcześniej w bazie danych. Po wprowadzeniu w pole "Tydzień roku" nowej wartości w postaci liczby całkowitej pojawi się okno informacyjne, w którym zostaną podane daty początku i końca wybranego tygodnia licząc od początku bieżącego roku (np. 37 tydzień roku zaczyna się w dniu: 07.09.2020, a kończy w dniu 13.09.2020). Jeżeli wybrany numer tygodnia roku jest zbyt duży system poinformuje użytkownika o tym fakcie i poprosi o potwierdzenie wyboru przyciskiem "OK" bądź anulowanie zmian przyciskiem "Anuluj".