Pomoc dotycząca przystępowania do testów

Informacje ogólne

Bieżąca strona jest stroną wprowadzającą do testów. Przed przystąpieniem do testu student powinien wziąć pod uwagę następujące fakty.
1. Testy są planowane dla konkretnej grupy studentów.
Tylko studenci biorący udział w zajęciach danego modułu i przypisani do danej grupy laboratoryjnej mogą przystępować do takiego testu. Wyjątek stanowią testy organizowane dla całego roku studentów. Można wyróżnić następujące typy testów:
- sprawdziany, które są przeznaczone dla niektórych grup studentów i mogą być podstawą dopuszczenia studenta do laboratorium,
- kolokwia, które stanowią podstawowy sposób sprawdzania stopnia opanowania materiału wykładowego - pozytywna ocena kolokwiów wraz z oceną projektów stanowi z podstawę uzyskania zaliczenia,
- kolokwia poprawkowe, w których udział studenta jest konieczny w przypadku niezaliczenia kolokwiów zasadniczych,
- egzaminy, obowiązkowe dla modułów, które do zaliczenia całości modułu wymagają zdania egzaminu.
2. Testy są planowane na konkretny termin.
Studenci mogą przystąpić do testu jedynie w zaplanowanym terminie. Data, czas rozpoczęcia i czas zakończenia testu jest każdorazowo przekazywana studentom przez prowadzących zajęcia. Student powinien przystąpić do testu w wyznaczonym terminie. W przypadku testów stacjonarnych o jego zakończeniu decyduje prowadzący zajęcia. W przypadku testów zdalnych student może rozpocząć test w dowolnym momencie pomiędzy zaplanowanym czasem początku i końca testu i ma do dyspozycji cały zaplanowany czas trwania testu.
3. Testy stacjonarne mogą się odbywać jedynie w laboratoriach.
Studenci mają dostęp do takich testów jedynie z komputerów znajdujących się w wyznaczonych do tego celu laboratoriach lub innych lokalizacji, których adresy IP zapisano się w bazie danych systemu.
4. Testy zdalne wymagają dodatkowej zgody.
Na ogół testy powinny zostać przeprowadzone w odpowiednim laboratorium. Zdarza się jednak, że z jakichś względów jest to niemożliwe. W takim przypadku istnieje inna możliwość przeprowadzenia testu - test zdalny. Aby taki test mógł się odbyć musi zostać wyrażona dodatkowa zgoda na jego przeprowadzenie w dowolnej lokalizacji. Zgoda taka jest udzielana przez administratora systemu lub osoby prowadzące zajęcia na ściśle określony czas. W przypadku próby logowania spoza laboratorium w innych terminach student otrzyma odpowiednią informację w trakcie logowania do systemu.
5. Nie wszyscy studenci mogą przystąpić do egzaminu.
Aby przystąpić do egzaminu student musi uzyskać zaliczenie laboratoriów. W przeciwnym przypadku przy próbie przystąpienia do egzaminu system wyświetli komunikat, iż student nie uzyskał dotychczas zaliczenia laboratorium i w związku z tym nie może przystąpić do egzaminu. Decydujący o zaliczeniu wynik kolokwiów na bieżąco znajduje się w bazie danych i jeśli jest on pozytywny, to przyczyną braku zaliczenia jest ocena projektów. Jeśli student ostatecznie uzyskał pozytywną ocenę w tym zakresie, a ocena ta jeszcze nie trafiła do systemu, to powinien się zwrócić do prowadzącego o warunkowe dopuszczenie do egzaminu.
6. Po zalogowaniu do testu należy określić przeznaczenie testu.
W tym celu należy wypełnić pola widoczne w prawej kolumnie wybierając opcje z rozwijalnych list lub wpisując w pola odpowiednie wartości, po czym zatwierdzić wybór. Po zatwierdzeniu wyboru następuje blokada list, a w polu pozostaje wybrana opcja. W takiej sytuacji można jeszcze zmienić opcję. Ponieważ jednak listy stały się nieaktywne wybór nowych wartości jest możliwy dopiero po usunięciu całości lub części starych.
7. Po zakończeniu testu i zapisaniu wyników w bazie danych system pozwoli na przegląd wyników testu. Zostaną wyświetlone: lista zadanych pytań wraz z wagami przypisanymi tym pytaniom, odpowiedzi studenta, odpowiedzi poprawne oraz sumaryczny wynik procentowy testu.

Uwagi dla studentów

1. Proces logowania pozwala na bezpośredni dostęp do testu przez pewien krótki okres czasu. W związku z tym logowania należy dokonać tuż przed przystąpieniem do testu. W przeciwnym przypadku test nie zostanie uruchomiony lub co gorsza, może zostać uruchomiony w sposób uniemożliwiający poprawne zapisanie jego wyników. Jeśli po zalogowaniu nastąpiła dłuższa zwłoka, to przed przystąpieniem do testu należy proces logowania powtórzyć.
2. Jeśli data wybranego testu nie jest datą aktualną, to wyświetlana jest strona, która poinformuje studenta o tym fakcie podając równocześnie rzeczywistą datę testu. Jeśli ponadto test już się odbył, a student wziął w nim udział, to dodatkowo na stronie pojawi się przycisk "Wyniki testu", który pozwoli studentowi na powtórną analizę jego wyników.
3. W wyjątkowych przypadkach może się zdarzyć, że w opisie wylosowanego pytania ZABRAKŁO POPRAWNEJ ODPOWIEDZI. Wtedy w trakcie przeglądania wyników testu można zauważyć iż:
- numer identyfikacyjny pytania jest oznaczony kolorem czerwonym,
- brak zaznaczenia prawidłowej odpowiedzi kolorem zielonym,
- odpowiedź jest zakwalifikowana do odpowiedzi błednych, bez względu na to, która jej wersja została wybrana.
W takim przypadku NALEŻY ZGŁOSIĆ TEN FAKT PROWADZĄCEMU ZAJĘCIA. Po uzupełnieniu opisu pytania o prawidłową odpowiedź zostanie dokonana korekta wyniku testu. Po uzuskaniu od prowadzącego informacji o usunięciu wad należy ponownie sprawdzić wynik testu.

Warunki, jakich student powinien przestrzegać w trakcie udziału w testach

I. Warunki, jakich student powinien przestrzegać w trakcie udziału w testach:
Ze względu na wiarygodność wyników testów - zwłaszcza testów zdalnych - istnieje SZEREG WARUNKÓW, jakich należy przestrzegać w trakcie udziału w teście. Ponadto przystępując do testów zdalnych studenci nie zawsze mają do dyspozycji odpowiedni sprzęt komputerowy i stabilny dostęp do Internetu, który gwarantowałby bezzakłóceniowy przebieg testu. W przeszłości problemy dotyczyły głównie osób pracujących na starym sprzęcie oraz tych, którzy mieli kłopoty z Internetem, używali niszowych przeglądarek lub NIE BYLI UPRZEJMI ZAPOZNAĆ SIĘ Z NINIEJSZYMI WARUNKAMI. Prezentowane warunki udziału w testach dotyczą wszystkich rodzajów testów oraz zwracają uwagę na popełniane błędy bądź działania studentów UTRUDNIAJĄCE POMOC ASYSTY w razie problemów.
1. Zaleca się NIEUŻYWANIE NISZOWYCH PRZEGLĄDAREK w trakcie udziału w teście. Najlepiej wybrać jedną z trzech następujących: FireFox, Google Chrome lub Microsoft Egde oraz PRZEJŚĆ W TRYB PEŁNOEKRANOWY po tym jak system wyświetli pierwsze z pytań w powiększonym oknie. Po zalogowaniu się i wyborze testu, a TUŻ PRZED JEGO ROZPOCZĘCIEM należy BARDZO DOKŁADNIE przeczytać informacje zamieszczone w ramkach informacyjnych, a zwłaszcza tych w kolorze czerwonym.
2. Proszę zwrócić uwagę na NIEDOZWOLONE MANIPULACJE OKNEM TESTU powodujące natychmiastowe jego zakończenie. Są to:
- ZAMKNIĘCIE OKNA TESTU,
- OPUSZCZENIE OKNA W TRAKCIE TESTU na czas dłuższy niż kilka sekund,
- ZNACZNA ZMIANA ROZMIARU OKNA TESTU (powyżej 20% jego pierwotnej powierzchni) - przejście w tryb pełnoekranowy jest dopuszczalne,
- PRZESUWANIE OKNA TESTU (jedynie wtedy, gdy pole przesunięcia wynosi powyżej 20% pierwotnej powierzchni okna),
- ZRZUCANIE OKNA TESTU NA PASEK.
Wykonanie JEDNEJ z tych operacji powoduje NATYCHMIASTOWE PRZERWANIE TESTU I ZEROWY JEGO WYNIK bez możliwości powtórzenia testu. OPERACJE WYKONYWANE WEWNĄTRZ OKNA (np. scrolling) SĄ DOZWOLONE.

UWAGA. Pojawienie sie KOMUNIKATU ze strony SYSTEMU OPERACYJNEGO lub INNYCH PRACUJĄCYCH W TLE PROGRAMÓW powoduje OPUSZCZENIE AKTYWNEGO OKNA testu, co jest zabronione. W takich przypadkach należy W CIĄGU KILKU SEKUND ZAMKNĄĆ ONKO KOMUNIKATU I POWRÓCIĆ NA STRONĘ TESTU. POZOSTAWANIE DŁUŻEJ w tej zaistniałej, nieprzewidzianej sytuacji powoduje ZAKOŃCZENIE TESTU.

3. Możliwe są też takie przypadki, gdy problem został spowodowany KŁOPOTAMI TECHNICZNYMI niezależnymi od biorących udział w teście (np. przerwa w dostawie prądu, błąd domowej sieci komputerowej, przerwa w dostawie Internetu czy błąd serwera). W TAKICH PRZYPADKACH KONIECZNE JEST POWTÓRZENIE TESTU LUB JEGO REAKTYWACJA JESZCZE W TRAKCIE JEGO TRWANIA.
4. Aby tego dokonać należy wybrać opcję "Powtórka testu" z menu studenta, wypełnić zaznaczone pola i zatwierdzić przyciskiem "Zgłoś problem". Po kilku minutach należy spróbować ponownie przystąpić do testu. W tym czasie asysta przeanalizuje przyczynę błędu i w UZASADNIONYCH PRZYPADKACH UMOŻLIWI PONOWNE PRZYSTĄPIENIE DO TESTU.
5. Zdarza się jednak, że błąd wystąpił już po tym jak WYNIK TESTU ZOSTAŁ ZAPISANY. Nie można wtedy dokonać przeglądu wyników testu. W takim przypadku NALEŻY PONOWNIE SIĘ ZALOGOWAĆ I PONOWNIE PRZYSTĄPIĆ DO TESTU. Jeśli wynik testu ZOSTAŁ ZAPISANY, to będzie można przejść do strony z JEGO WYNIKAMI. Dopiero gdy jest to niemożliwe należy ZGŁOSIĆ PROBLEM.

UWAGA. NIE NALEŻY WYSYŁAĆ DO ASYSTY WIADOMOŚCI MAILOWYCH - czas potrzebny w takim przypadku na indywidualną wymianę informacji jest na tyle DŁUGI I ABSORBUJĄCY ASYSTĘ, że uniemożliwia reakcję na problemy innych osób. zgłaszając powtórkę należy podawać PRAWDZIWĄ PRZYCZYNĘ jego przerwania - w przciwnym przypadku POWTÓRKA TESTU MOŻE NIE DOJŚĆ DO SKUTKU.

6. Powtórka testu nie dotyczy osób, które wykonaŁy JEDNĄ Z OPERACJI WYMIENIONYCH W PUNKCIE NR 2.
7. Powtarzając test nie należy się MARTWIĆ O CZAS JEGO TRWANIA. Jeśli test ROZPOCZNIE SIĘ w terminie przeznaczonym dla tego testu, to zawsze do dyspozycji studenta jest PEŁNY OKRES CZASU JAKI ZOSTAŁ NA TEST PRZEZNACZONY.

II. Tabela zawierająca przegląd wyników konkretnego testu zawiera listę pytań z wariantami odpowiedzi. Odpowiednimi kolorami i symbolek dłoni z kciukiem zaznaczono odpowiedzi studenta oraz odpowiedzi poprawne. Odpowiedzi poprawne zaznaczone są kolorem zielonym, natomiast odpowiedż studenta jest zaznaczona symbolek dłoni z kciukiem:
- jeśli odpowiedź studenta jest prawidłowa, to jest to kciuk uniesiony w górę, a symbol ma kolor zielony,
- w przciwnym przypadku kciuk jest skierowany ku dołowi i ma kolor czerwony - podobnie jak wariant odpowiedzi, który został wybrany przez studenta.
Symbol dłoni z kciukiem umieszczony jest również w polu procentowego wyniku testu i symbolizuje pozytywny wynik testu - kolor zielony i kciuk w górę - bądź wynik negatywny - kolor czerwony i kciuk w dół.