Zespół Technologii Paliw
 
Badania

Strona główna

 
 
Strona główna - Badania - Konferencje - Eksploatacja paliw ciekłych
 
prof. dr hab. inż. Janusz Jakóbiec
Prof. dr hab. inż. Janusz Jakóbiec urodził się 01.01.1945 r. w Rzeszowie. Jest absolwentem Politechniki Krakowskiej – w 1972 r. ukończył Wydział Mechaniczny, specjalność samochody i ciągniki. Stopień doktora nauk technicznych otrzymał na Politechnice Krakowskiej w 1996 roku, temat rozprawy to „Wpływ dodatków do oleju smarowego na odkładanie się osadów w układzie wewnętrznego chłodzenia tłoka silnika a8C22”. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 2008 r. w Uniwersytecie Rolniczym w Lublinie na Wydziale Energetyki i Inżynierii Produkcji, gdzie kolokwium rozprawy habilitacyjnej dotyczyło „Oceny produktów z oleju rzepakowego przeznaczonych na paliwa silnikowe”. Tytuł profesora nadzwyczajnego Akademii Górniczo-Hutniczej uzyskał w 2008 r., natomiast profesora zwyczajnego w 2014 r.
Praca zawodowa
Początki pracy zawodowej w Politechnice Krakowskiej Profesor Janusz Jakóbiec poświecił problemom dydaktycznym i pracom badawczym dotyczącym rozwiązań konstrukcyjnych układów zasilania silników o zapłonie iskrowym oraz procesom spalania paliw z uwzględnieniem wpływu na zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Lata 1991–2008 to praca w Instytucie Technologii Nafty w Krakowie, gdzie prowadził badania w zakresie oceny użytkowej produktów naftowych, w tym paliw węglowodorowych (benzyn silnikowych, olejów napędowych), paliw zastępczych (gaz propan-butan, sprężony gaz ziemny, CNG) oraz olejów smarowych, płynów eksploatacyjnych i dodatków uszlachetniających te produkty. Na szczególną uwagę zasługują działania związane z utworzeniem nowoczesnego warsztatu badawczego w Zakładzie Badań Trakcyjnych, którego był kierownikiem. Lata 2008–2017 to praca dydaktyczno-naukowa w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na Wydziale Energetyki i Paliw w Katedrze Technologii Paliw.
Dydatkyka
W okresie pracy w AGH prof. J. Jakóbiec w sposób bardzo aktywny organizował proces dydaktyczny - opracował liczne programy dydaktyczne nowo wprowadzonych przedmiotów własnego autorstwa oraz współuczestniczył w pracach organizacyjnych dotyczących wyposażenia Laboratorium Paliw Ciekłych, w tym Pracowni Badań Silnikowych. Był opiekunem ponad sześćdziesięciu prac magisterskich i inżynierskich. Dodatkowo prof. Janusz Jakóbiec jest promotorem siedmiu zakończonych prac doktorskich (większość o charakterze aplikacyjnym) oraz trzech przewodów doktorskich w realizacji, w tym ośmiu w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Był powołany na recenzenta trzech prac doktorskich i recenzowania dorobku doktora habilitowanego oraz recenzentem wydawniczym trzech pozycji książkowych z zakresu paliw silnikowych i oceny procesów spalania w silnikach tłokowych pojazdów samochodowych.
Działalność naukowo-badawcza oraz współpraca z przemysłem
Dorobek naukowy Prof. Janusza Jakóbca to około 300 publikacji, w tym 96 wystąpień w konferencjach naukowych w kraju i zagranicą oraz współautorstwo w siedmiu projektach grantowych. Ponadto prof. Janusz Jakóbiec współuczestniczył w realizacji wielu projektów badawczych dla przemysłu motoryzacyjnego i naftowego, w tym ważnych projektów węzłowych. Okres pracy w PK zapisał się bogatą współpracą z wieloma ówczesnymi ośrodkami przemysłowymi, jak: Fabryką Samochodów Osobowych na Żeraniu, Fabryką Osprzętu Samochodowego w Łodzi, Fabryką Samochodów Ciężarowych w Starachowicach, Wytwórnią Sprzętu Komunikacyjnego w Gorzycach, Wytwórnią Sprzętu Komunikacyjnego w Andrychowie, Instytutem Technologii Nafty w Krakowie, Instytutem Transportu Samochodowego w Warszawie, Instytutem Badań i Rozwoju Motoryzacji BOSMAL w Bielsku-Białej, Instytutem Odlewnictwa w Krakowie oraz Fabryką Taboru Kolejowego w Nowym Sączu.
W trakcie dalszej działalności naukowo-badawczej tj. czasach pracy w INiG w Krakowie oraz Akademii Górniczo-Hutniczej, prof. Janusz Jakóbiec uczestniczył w wielu pracach badawczych dla instytucji przemysłowych z branży paliwowej i motoryzacyjnej. Istotnym dorobkiem naukowo-badawczym tego okresu jest realizacja, jako główny wykonawca, sześćdziesięciu ośmiu projektów badawczych, głównie na zlecenie przemysłu rafineryjnego, Zakładów Chemicznych i Ministerstwa Ochrony Środowiska w Warszawie.
Działelność organizacyjna
Prof. dr hab. inż. Janusz Jakóbiec ma nieocenione zasługi we wszystkich obszarach pracy badawczej i dydaktycznej, wyróżnia się także dużymi osiągnięciami w organizowaniu pracy instytucji badawczych. Dodatkowo Prof. Janusza Jakóbca nie ogranicza się tylko do pracy zawodowej, ale dużo poświęcił również pracy społecznej w takich organizacjach jak:
  • Polski Instytut Spalania
  • Polskie Towarzystwo Naukowe Motoryzacji
  • Polskie Towarzystwo Naukowe Silników spalinowych
  • Polskie Towarzystwo Recyklingu
  • Członkostwo w radzie Naukowej Instytutu Nafty i Gazu – Państwowego Instytutu Badawczego
Recenzent czasopism naukowych:
  • Nafta-Gaz; Instytut Nafty i Gazu PIB - Kraków
  • Zeszyty Naukowe - Motoryzacyjne Skażenie Środowiska; Uniwersytet Przyrodniczy - Lublin
  • Zeszyty Naukowe Ośrodka Badawczo - Rozwojowego BOSMAL - Bielsko Biała
Wyróżnienia i nagrody
Prof. Janusz Jakóbiec w trakcie swojej pracy zawodowej uzyskał nagrody i wyróżnienia:
  • nagroda Rektora AGH indywidualna III stopnia za osiągnięcia naukowe – 2011 r.
  • nagroda Rektora AGH indywidualna II stopnia za osiągnięcia naukowe – 2012 r.
  • wyróżnienie Rektora AGH z okazji jubileuszu 40-lecia pracy – 2013 r.
  • nagroda Rektora AGH za całokształt dorobku naukowego – 2015 r.
  • wyróżnienie Dyrektora Instytutu Nafty i Gazu – Państwowego Instytutu Badawczego za współpracę w badaniach nad rozwojem proekologicznych paliw silnikowych, za rozpowszechnianie wspólnych wyników badań, zwłaszcza w środowisku związanym z przemysłem motoryzacyjnym oraz osobiste zaangażowanie i pomoc w rozwoju naukowym pracowników Instytutu, za umiejętność dokonywania szlachetnych wyborów – 2015 r.
 
All rights reserved © Zespół Technologii Paliw Strona główna AGH  |  Biblioteka  |  SKOS  | 
Realizacja: Krzysztof Kogut