Zespół Technologii Paliw
 
Badania

Strona główna






















Strona główna - Badania - Konferencje - Prof. Honorowy AGH
 
prof. dr hab. inż. Aleksander Karcz
Prof. dr hab. inż. Aleksander Karcz to postać dobrze znana, szanowana i ciesząca się powszechnym autorytetem w środowisku naukowym jak i wśród przedstawicieli przemysłu związanego z energochemicznym przetwórstwem węgla.
Praca zawodowa
Prof. Aleksander Karcz jest absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W 1962 r. ukończył Wydział Metalurgicznym Akademii Górniczo-Hutniczej, specjalność: Metalurgia Surówki i Stali. Obronił doktorat w 1968 r. na Wydziale Metalurgicznym AGH, a w 1975 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego na tym samym Wydziale. W latach siedemdziesiątych odbył dwa kilkumiesięczne staże w Moskiewskim Instytucie Technologii Chemicznej im. Mendelejewa oraz w Akademii Górniczej we Freibergu. W roku 1991 uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego a w 2002 roku profesora zwyczajnego.
Od chwili utworzenia w roku 1974 obecnego Wydziału Energetyki i Paliw (ówczesna nazwa: Instytut Energochemii Węgla i Fizykochemii Sorbentów) pracował a od roku 1989 aż do października 2007 r. kierował Katedrą Technologii Paliw (wcześniej: Katedra Energochemicznego Przetwórstwa Węgla). W latach 1979 – 1984 pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora ds. Dydaktyki a w latach 1993 – 1996 funkcję Prodziekana Wydziału ds. Ogólnych. Przez wiele lat brał aktywny udział w pracach Senatu Akademii Górniczo-Hutniczej będąc jego członkiem jako przedstawiciel młodych a następnie samodzielnych pracowników naukowych. Pełnił szereg obowiązków m.in.: pełnomocnika Rektora ds. praktyk oraz pełnomocnika Rektora d.s. kontaktów z Uniwersytetem Technicznym w Clausthal.
Dydatkyka
Prof. Karcz posiada bogaty dorobek w obszarze dydaktyki. Przez wiele lat w sposób bardzo efektywny organizował proces dydaktyczny na Wydziale Energetyki i Paliw AGH, współtworząc plany studiów i programy nauczania, inicjując wprowadzanie nowych przedmiotów a także modernizując posiadaną bazę dydaktyczną i badawczą. Między innymi doprowadził do budowy i wyposażenia hali technologicznej na terenie koksowni w Nowej Hucie, w której uruchomiono laboratoria z gazownictwa i węglopochodnych oraz instalacje półtechniczną do koksowania i zgazowania. Przygotował i realizował autorski program wykładów z zakresu nowoczesnych technologii przetwórstwa węgla oraz wytwarzania i użytkowania paliw stałych i gazowych. Opracował programy i kierował studiami podyplomowymi z zakresu energochemicznego przetwórstwa węgla. Studia te ukończyło około 250 osób z dozoru technicznego z wszystkich polskich koksowni oraz branżowych jednostek badawczych i projektowych (Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla i Biuro Projektów Koksoprojekt). Był opiekunem stu kilkunastu prac magisterskich i inżynierskich oraz promotorem 6 prac doktorskich. Jego wychowankowie stanowią obecnie trzon kadry zarządzającej polskim koksownictwem.
Działalność poza AGH
Ponadto poza macierzystą uczelnia prof. Karcz pełnił wiele znaczących funkcji, z których najważniejsze to:
  • Wieloletni (w latach 1995-2011) Przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu,
  • Członek Rady Naukowej Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN w Krakowie,
  • Członek Komitetu Karbochemii PAN,
  • Członek Sekcji Gazownictwa Rady Naukowej Górnictwa Naftowego i Gazownictwa,
  • Członek Rady Zarządzającej ds. Certyfikacji Wyrobów Instytut Nafty i Gazu,
  • Członek Centralnej Komisji ds. Tytułu Naukowego i Stopni Naukowych,
  • Członek redakcji specjalistycznych czasopism „Karbo” i „Nowoczesne Gazownictwo”,
  • Uczestnik prac Normalizacyjnej Komisji Problemowej ds. Koksu i Przetwarzania Paliw Stałych,
  • Wieloletni Przewodniczący Rady Programowej Ogólnokrajowej Konferencji „Koksownictwo”,
  • Członek Komitetu Naukowego corocznej Konferencji pt. „Zagadnienia surowców energetycznych i energii w gospodarce krajowej”,
  • Uczestnik prac Zespołu ds. Czystych Technologii Węglowych przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Badania
Dorobek prof. Aleksandra Karcza jest bardzo bogaty (10 wdrożeń, 8 patentów, kilkanaście projektów badawczych, przeszło 70 opracowań i ekspertyz dla przemysłu, 116 publikacji krajowych i zagranicznych oraz 10 książek i podręczników) i dotyczy problemów o istotnym znaczeniu aplikacyjnym, przy czym obszar zainteresowań naukowych Profesora obejmuje badania z zakresu technologii energochemicznego przetwórstwa węgla i gazownictwa oraz czystych technologii węglowych. Był pionierem w zakresie stosowania metod matematycznych dla potrzeb prognozowania jakości koksu. Ponadto w dorobku Profesora znajdują się też prace poświęcone problematyce kinetyki procesów pirolizy i zgazowania węgla, restrukturyzacji przemysłu koksowniczego, techniczno-ekonomicznej oceny przedsięwzięć modernizacyjnych w branży paliwowej, technicznych aspektów przesyłu gazu ziemnego, procesów przygotowania węgla do koksowania. Miedzy innymi był redaktorem opracowania podsumowującego prace zespołu ds. Czystych Technologii Węglowych przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które stanowiło podstawę dla podjęcia decyzji o uruchomieniu realizowanych strategicznych programów badawczych.
Współpraca z przemysłem
Należy podkreślić bardzo silną więź profesora z przemysłem o czym świadczą przyznane w dowód uznania wyróżnienia:
  • Dyplom Honorowego Członka Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego,
  • Odznaka Honorowa za Zasługi dla Przemysłu Naftowego i Gazowniczego,
  • Odznaka Honorowa za Zasługi dla Energetyki.
Współpraca z przemysłem koncentrowała się głównie na branży koksochemicznej, w której oprócz prowadzonych prac badawczych i wdrożeniowych był konsultantem w największych polskich koksowniach. Na początku lat osiemdziesiątych przez rok pracował w Algierii w grupie polskich specjalistów pomagających w uruchomieniu nowo zbudowanej koksowni SNS w Annabie. Aktywnie uczestniczył w modernizacji polskich koksowni, które obecnie dysponują obok koksowni niemieckich najnowocześniejszą w Europie bazą wytwórczą oraz efektywnymi urządzeniami do ochronny środowiska. Uczestniczył we wdrożeniu w polskim koksownictwie energooszczędnej metody suchego chłodzenia koksu. Kierował pracami badawczymi a następnie wdrożeniem stosowania pyłu koksowego z suchego chłodzenia koksu jako taniego substytutu do oczyszczania koksowniczych wód ściekowych a rozwiązanie to zostało nagrodzone Złotym Medalem z Wyróżnieniem na 46 Światowym Salonie Wynalazczości i Innowacji Technicznych EUREKA 97 w Brukseli. Kierował pracami nad opracowaniem i wdrożeniem nowoczesnego zintegrowanego systemu monitoringu stanu technicznego i technologicznego baterii koksowniczych. Przewodniczy Radzie Konsultacyjnej 5-letniego projektu Inteligentna Koksownia o budżecie 60 mln PLZ mającego niebagatelne znaczenie dla rozwoju i modernizacji polskiego przemysłu koksochemicznego. Dzięki działalności profesora AGH jest wiodącą uczelnią w przemyśle koksowniczym.
Współpraca z ośrodkami naukowymi
Prof. Karcz współpracował z wielu ośrodkami, organizacjami i towarzystwami naukowymi w kraju i za granicą. Jest dobrze znany w krajach o dobrze rozwiniętym przemyśle koksowniczym tj. Niemcy, Czechy, Rosja, Ukraina.
Wyróżnienia i nagrody
Prof. Aleksander Karcz w trakcie swej kariery uzyskał wiele nagród i wyróżnień, z których najważniejsze to:
  • Srebrny Krzyż Zasługi – 1974 r.
  • Złoty Krzyż Zasługi – 1982 r.
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej – 1983 r.
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski – 1995 r.
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski – 2004 r.
  • Nagroda Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, za osiągnięcia w dziedzinie badań naukowych w latach 1974, 1976 i 1980
  • Złoty Medal z Wyróżnieniem na 46 Światowym Salonie Wynalazczości i Innowacji Technicznych EUREKA 97, Bruksela
 
All rights reserved © Zespół Technologii Paliw Strona główna AGH  |  Biblioteka  |  SKOS  | 
Realizacja: Krzysztof Kogut