Zespół Technologii Paliw
 
Strona główna

Strona główna - Aktualności
 
Shale Gas Water Management—Experiences From North America
Gospodarka wodą ze złóż łupkowych - Doświadczenia firm ze Stanów Zjednoczonych

dodano: 15 marca 2014
Sekcja Polska Stowarzyszenia Inżynierów Naftowych (Poland Section of SPE) zaprasza na wykład z serii Distinguished Lecturer, który wygłosi John Veil z Veil Environmental
 
Wykład odbędzie się w dniu 20 marca 2014 o godzinie 12:00 w sali 3 w pawilonie A4, Kraków, al. Mickiewicza 30.
 
Wydobycie gazu z formacji łupkowych wymaga dużych ilości wody do przygotowania płuczki wiertniczej oraz płynu szczelinującego. Po zakończeniu procesu szczelinowania pewna ilość zatłoczonej wody powraca na powierzchnię jako strumień powrotny płynu szczelinującego i woda produkcyjna i z tego względu musi zostać odpowiednio zagospodarowana. Na wykłądzie poruszone zostaną problemy dostępności wody dla kliku głównych obszarów wydobycia gazu z formacji łupkowych na terenie Stanów Zjednoczonych oraz opisuje technologie gospodarki wodnej i praktyczne sposoby zarządzania strumieniem powrotnym płynu szczelinującego i wodą produkcyjną w Stanach Zjednoczonych.
 
John Veil jest dyrektorem Veil Environmental. Jest autorem dużej liczby raportów i prezentacji na temat wody produkcyjnej, strumienia powrotnego płynu szczelinującego, szczelinowania hydraulicznego oraz gazu z formacji łupkowych. Veil posiada 33 letnie doświadczenie w gospodarce wodnej.
 
Distinguished Lecturer Program został uruchomiony w roku 1961. Początkowo uczestniczyło w nim trzech wykładowców, a sam program finansowany był przez Fundację SPE z darowizn członków, a pomoc organizacyjną udzieliła konferencja Offshore Europe. Uzyskano również wsparcie przedsiębiorstw naftowych, które umożliwiły swoim najlepszym specjalistom prowadzenie wykładów i dzielenie się swoją praktyczną wiedzą. Otrzymano również wsparcie od AIME (American Institute of Minning, Metallurgical and Petroleum Engineers). Obecnie, każdego roku oferowanych jest ponad 450 prezentacji, a każda sekcja ma możliwość zaproszenia maksymalnie trzech wykładowców.
 
All rights reserved © Zespół Technologii Paliw Strona główna AGH  |  Biblioteka  |  SKOS  | 
Realizacja: Krzysztof Kogut