Pisanie pracy dyplomowej w LyX i LaTeX

Chciałbym wszystkich zachęcić do pisania pracy dyplomowej w LaTeX'u. Szablon takiego dokumentu autorstwa dr G. J. Nalepy i dr hab. M. Szpyrki mogą państwo znaleźć  na tej stronie.

Pewnym ułatwieniem przy pisaniu w LaTeX'u może być korzystanie ze świetnego (IMHO) edytora LyX, przy czym wykorzystanie stylu aghdpl wymaga niezbędnych zmian w konfiguracji LyX'a.

Wszystkie pliki potrzebne do konfiguracji LyX'a i LaTeX'a można pobrać tutaj.

Preferowane edytory rysunków takich jak schematy, wykresy, diagramy etc. to:

Załączone rysunki powinny mieć format eps lub pdf. Niedotyczy to zdjęć, „zrzutów ekranu” i grafiki oryginalnie stworzonej w innych formatach rastrowych.

Szablony recenzji (to tak na wszelki wypadek) można znaleźć tutaj

Tematy prac inżynierskich, magisterskich, doktorskich

Zanim wezmą się państwo za pisanie pracy warto przeczytać o tym jak się to robi. Dobrym artykułem o tematyce pisania prac jest publikacja pani Lilla Moroz-Grzelak p.t. "Jak napisać doktorat". Proszę nie zrażać się tytułem, a zwrócić uwagę przede wszystkim na bogaty wybór pozycji literaturowych, które z pewnością pomogą państwu w przygotowaniu prac dyplomowych, magisterskich a kto wie, może i doktorskich.

Odpowiadając zbiorczo na pytanie „co z tematami na ten rok”,… spieszę ze zbiorczą odpowiedzią. Otóż w praktyce działa to tak: ktoś ma dobry pomysł, zbieżny z prowadzonymi przeze mnie badaniami. Umawia się ze mną na rozmowę i dyskutujemy pół godziny nad tym co to miałoby być. Jeśli uda nam się coś ustalić to spisujemy wszystko na papierze i nadajemy bieg urzędowy sprawie. Oczywiście czasem, ktoś przychodzi tylko ze szczerą chęcią pisania pracy związanej z… Wtedy oczywiście również staram się pomóc, natomiast by pisać u mnie pracę potrzeba by jej temat lokował się w jednym z obszarów, w których prowadzę badania. Obszary te można sprawdzić wybierając jedną z zakładek w sekcji Research:

Byli Dyplomanci

  • user/konrad/teaching/dips.txt