posiedzenia

Przyjęto tryb pracy Sekcji w formie jedno lub dwudniowych warsztatów, odbywających się 2-3 razy w roku, połączonych z kilkoma wykładami naukowymi (4-5) i zwiedzaniem laboratoriów ośrodka zapraszającego. Warsztaty są organizowane przez różne ośrodki naukowe reprezentowane w SMM. Spotkania dają  przyszłym członkom SMM szansę wystąpienia na forum Sekcji i zaprezentowania swoich kompetencji, budując w ten sposób ich wizerunek. Zapraszani są naukowcy z zagranicy, np. goszczący w czasie obrad Sekcji w Polsce.

Aktualnie planowane jest posiedzenie we wrześniu 2023 r. Szczegóły zostaną przedstawione w terminie późniejszym.

Zebrania Kadencji 2020- 2023

1.      Posiedzenie Sekcji Mechaniki Materiałów KM PAN  zorganizowane 2 grudnia 2022 w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN w Warszawie

Program zebrania:

Otwarcie posiedzenia – godz. 11.00

I. Część jawna (dla wszystkich zainteresowanych):

§  Słowo wstępne o IPPT PAN

§  Wykłady nt. aktualnych zagadnień mechaniki materiałów i nauki o materiałach:

dr Mohsen Rezaee-Hajidehi, IPPT PAN, „Modeling of propagating instabilities in pseudoelastic NiTi”,

dr inż. Michał Doroszko, Politechnika Białostocka, „Numeryczne modelowanie procesu odkształcania struktury metalowych spieków i metamateriałów z wykorzystaniem mikrotomografii komputerowej”.

II. Część niejawna – ścisłe grono członków i członków stowarzyszonych Sekcji:

§  konferencje pod patronatem SMM KM PAN,

§  laboratoria badawcze działające w zakresie mechaniki materiałów,

§  sprawy bieżące.

III. Zwiedzanie laboratoriów IPPT PAN

IV Zakończenie posiedzenia o  godzinie 14.30

2.      Posiedzenie Sekcji Mechaniki Materiałów KM PAN  zorganizowane 19-go maja 2021 w Instytucie Metalurgii i Inżynierii Materiałowej im. A. Krupkowskiego PAN w trybie zdalnym.

Program zebrania:

Otwarcie posiedzenia – godz. 11.00

I. Część jawna (dla wszystkich zainteresowanych):

§  Słowo wstępne o Instytucie Metalurgii i Inżynierii Materiałowej PAN

§  Wykłady nt. aktualnych zagadnień mechaniki materiałów i nauki o materiałach:

§  prof. dr hab. inż. Henryk Paul, Instytut Metalurgii i Inżynierii Materiałowej PAN, „ Krystalograficzne aspekty zarodkowania nowych ziaren w procesie rekrystalizacji metali o sieci rsc”

Streszczenie:

Analizie poddano wpływ struktury/tekstury stanu odkształconego na ewolucję mikrostruktury i krystalograficzne aspekty formownia się orientacji nowych ziaren podczas wyżarzania tworzyw metalicznych o sieci rsc scharakteryzowanych przez zróżnicowaną wartość energii błędu ułożenia. Narzędziami wykorzystanymi w badaniach eksperymentalnych, do analizy w/w zagadnień, były techniki obrazowania i pomiaru orientacji lokalnych bazujące na transmisyjnej oraz skaningowej mikroskopii elektronowej.

dr hab. inż. Kinga Nalepka, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, „Mikrostrukuralne mechanizmy wzmocnienia materiałów biogenicznych: żebra muszli Pinna nobilis”.

Streszczenie:

Przedmiotem badań jest muszla małży gatunku Pinna nobilis. Stanowi ona przykład materiału biogenicznego, który wykazuje zdolność tworzenia wyspecjalizowanych obszarów – żeber o wysokiej wytrzymałości uzyskiwanej poprzez adaptację mikrostruktury. Skuteczny transfer zewnętrznego obciążenia zapewniają ugięte kalcytowe pryzmy. Badania metodą mikroskopii elektronów wstecznie rozproszonych (EBSD) wykazały, że ich wzajemna orientacja jest nieprzypadkowa. Preferowane granice fazowe stanowią lokalne minima energii interfejsu. Rozkład jej w przestrzeni dezorientacji wyznaczono teoretycznie metodą Gautama – Howe’ego.

Anizotropia kryształu kalcytu sprawia, że ugięte pryzmy charakteryzują się wyższą twardością i odpornością na kruche pękania. Potwierdzono to testami nano-indentacji i uderzenia. W rezultacie wykazano, że obszary żeber osiągają unikalną wytrzymałość na ściskanie 700 MPa II. Część niejawna – ścisłe grono członków i członków stowarzyszonych Sekcji:

III Zakończenie posiedzenia o godzinie 14.30