6 PROGRAM RAMOWY UE
Tytuł Projektu
„Zrozumienie interakcji pomiędzy rzeką-sedymentami-gruntem – a wodą gruntową w celu wsparcia systemu zarządzania dorzeczem i basenem rzeki”
Understanding river-sediment-soil-groundwater interactions for support of management of waterbodies (river basin & catchment areas)
Akronim: AQUATERRA
W ramach projektu Aquaterra Laboratorium Nauk o Środowisku uczestniczy w dwóch podprogramach MONITOR i BASIN.
Planowane działania są związane z oznaczaniem, specyfikacją i opracowywaniem procedur analitycznych oznaczania rtęci.
Opis projektu
Głównym tematem AQUATERRA jest zrozumienie mechanizmów i wpływów globalnych zmian w szczególności zmiany klimatu na obieg wody, jej jakość oraz możliwości jej poszukiwania. Zwrócenie uwagi na funkcjonowanie systemów „rzeka-sedymenty-gleba - woda gruntowa” w skali basenu rzeki dla reprezentatywnych regionów Europy, zwracając uwagę na modyfikacje gruntów, lub innego rodzaju zaburzenia.
Główne tematy projektu Aquaterra:
1) Identyfikacja i ocena ilościowa procesów wynikających ze zmian klimatu,
2) Wczesna identyfikacja przeciwnych trendów (analiza ilościowa i jakościowa wody)
3) Stworzenie zintegrowanego numerycznego modelu systemu gleba-woda, odzwierciedlającego wszystkie procesy zależne od transportu (począwszy od mikroskali – procesów biochemicznych, poprzez transport rozłożonych składników, zanieczyszczeń związanych w glebie i systemach wody gruntowej oraz wejściowa masa utrzymywana poprzez zanieczyszczenia w skali dopływów i skali głównych basenów europejskich w odzwierciedleniu do różnych stref klimatycznych)
W celu integracji badań nad tymi zagadnieniami, konieczna jest współpraca naukowców z różnych dziedzin: inżynierami, ekonomistami, socjologami,. Współpraca ta winna doprowadzić do stworzenia nowej polityki zarządzania zasobami wodnymi, planowaniem zagospodarowania gruntów oraz transportem. Główny wysiłek powinien być położony na wykorzystanie wyników projektu. Projekt jest nadzorowany przez Scientific Council and Stakeholder Board, który będzie ustalał kierunek projektu i będzie służył pomocą we wdrażaniu wyników do projektu w przyszłej polityce zarządzającej zasobami wodnymi oraz glebą w Europie.
Naukowe aspekty projektu:
- badania mechanizmów i wpływu globalnych zmian, w celu poprawnego oszacowania tego wpływu na jakość i ilość wody w skali basenu rzeki.
- identyfikacja i pomiar ilościowy wpływu systemów biochemicznych i zmian globalnych na jakość wody oraz na funkcje filtracji i transportu gleby i sedymentów.
- badania własności i funkcjonalnej roli gleby, szczególnie w połączeniu z zachowaniem się i przeznaczeniem komponentów, które maja być brane pod uwagę jako polutanty
- kwalifikacja zmian globalnych wpływających na obieg wody i ciał stałych rozpuszczonych w wodzie w skali rzeki i jej dorzecza.
- opracowanie narzędzi do monitorowania i protokołów wsparcia, które będą rozpowszechnione w UE poprzez szczegółowe rozporządzenia.
- rozwój i dostarczenie odpowiednich narzędzi dla przyszłego zintegrowania zarządzania gospodarką wodno-gruntowa.
Projekt AQUATERRA składa się z dziewięciu podprogramów:
- HYDRO- celem tego programu jest dostarczenie danych do oszacowania jakości i ilości wody (możliwości jej dostępności) wskutek zmieniającego się klimatu
- BIOGEOCHEM – celem tego programu jest lepsze zrozumienie własności i funkcjonalności gleby (transport gleby, jakość wody), przeznaczeniem zanieczyszczeń
- FLUX – program ten będzie zajmował się kwalifikacją i szczegółową charakterystyka chemiczne na rozłożony ładunek gleby w skali basenu rzeki i jej dopływu
- BASIN – celem tego programu jest połączenie naukowych poszukiwań z praktycznymi przypadkami badań, mając na uwadze przyszłościowe zarządzanie basenem rzeki
- MONITOR – będzie miał na celu stworzenie niezbędnych analitycznych narzędzi do monitorowania organicznych i nieorganicznych zanieczyszczeń w systemie: woda/sedymenty/gleba ze skupieniem się na ważnych substancjach I związkach wyjściowych.
- COPMUTE- będzie miał na celu tworzenie nowych programów komputerowych, modeli ekosystemu
- TREND- program będzie wykorzystywał otrzymane wyniki do tworzenia systemu zarządzania ekosystemami wodno-glebowymi
- INTEGRATOR- będzie miał na celu łączenie praktycznych zastosowań w różnych dziedzinach nauki (ekonomi, socjologii), w celu stworzenia systemów zarządzania gospodarka gruntową-wodna , transportem.
- EU-POL- celem tego programu będzie dostarczenie bazy naukowej w zakresie tych tematów i implementacji w Europie, na poziomie krajowym i lokalnym.
Opis podprogramów w których uczestniczy Laboratorium Nauk o Środowisku
a)Podprogram Monitor
Istotą programu MONITOR jest dostarczenie i stworzenie niezbędnych narzędzie do identyfikacji i monitorowania organicznych i nieorganicznych zanieczyszczeń w wodzie/sedymentach/glebie. Szczególnymi zadaniami są rozbudowanie i zastosowanie rozwiniętych metodologii dla oceny mikro zanieczyszczeń, włączając w to badania biologiczne dla szybkiego ekranowania i nowatorskiego monitoringu oraz strategicznego próbkowania. Program ten przewiduje ewolucję już istniejących metodologii oraz rozwój nowych dla oceny chemicznej jakości powierzchni wody gruntowej/sedymentów/gleby. W oparciu o uregulowania UE program ten dostarczy mechanizmy i przyrządy dla klasyfikacji i optymalizacji protokołów, szczególnie dla nieuregulowanych (zmiennych) zanieczyszczeń środowiska.. Mając na celu ulepszenie jakości analitycznej danych, poprzez zgodność z metodami stosowanymi na skalę europejską. MONITOR dostarczy danych dla reprezentatywnych próbek wody, gleby i sedymentów pochodzących z obszarów objętych badaniem przez projekt AQUATERRA. Podprogram MONITOR ma na celu rozwój nowych technik monitorowania wyselekcjonowanych pestycydów, – co wymaga monitorowania związków i opracowania odpowiednich protokołów analitycznych. Podprogram obejmował będzie również rozwój nowych technik poboru próbek dla ilościowego badania metali (Hg, Sn, Cd, As oraz Pb) w systemie woda gruntowa-sedymenty-woda powierzchniowa.
Podprogram monitor składa się z 3 kierunków:
M1 - Monitorowanie związków
M2 - Protokoły analityczne
M3 - Innowacyjne metody próbkowania i monitorowania
Katedra Nauk o Środowisku będzie uczestniczyła w programach M1 i M2.
b) Podprogram Basin
W podprogramie BASIN charakteryzowane będą wyselekcjonowane dorzecza rzek: Bervilles (R1), Ebro (R2), Mozela(R3), Elba (R4) i Dunaj (R5). U podstawy badań leży interakcja systemu gleba-woda gruntowa-sedymenty-rzeka, jego funkcjonowanie oraz zburzenia związane ze zmianą klimatu, użytkowaniem gruntów, morfodynamiką oraz zanieczyszczeniami.
Laboratorium Nauk o Środowisku będzie uczestniczyła w kierunku R2
Zadanie podprogramu jest wykorzystanie badań HYDRO, BIOGEOCHEM, FLUX, COMPUTE, TREND w praktyce. Podprogram Basin ma na celu wyjaśnienie dwóch podstawowych kierunków interakcji gleba-woda:
A. Interakcja gleba-woda gruntowa-rzeka, określenie jakości wody jej ilości, funkcjonowania gleby jako bufora (mając na uwadze zmiany klimatu, użytkowanie gruntów).
B. Interakcja gleba/gleba napływowa (po powodzi) - sedymenty-rzeka
Szczegółowe zadania realizowane przez Laboratorium Nauk o Środowisku w ramach projektu Aquaterra
a) oznaczanie rtęci całkowitej w próbkach wody, osadów i ryb z rzeki Ebro – podprojekt Basin
b) określenie wpływu sposobów przechowywania, transportu i konserwacji próbki na zawartość rtęci całkowitej
c) specjacja form rtęci w próbkach wody, osadów i ryb z rzeki Ebro - podprojekt Basin
d) badania przemian form rtęci, zachodzących w środowisku skażonym rtęcią, w otoczeniu byłych zakładów produkcji chloru - podprojekt Basin
e) opracowanie i testy procedury specjacji form rtęci, będącej połączeniem metod opartych o pirolizę i metod ekstrakcyjnych - podprojekt Monitor
|