INTELIGENTNY MODEL OCENY BEZPIECZEŃSTWA KONSTRUKCJI BUDOWLANYCH PODDANYCH ODDZIAŁYWANIOM DYNAMICZNYM I STATYCZNYM Z ZASTOSOWANIEM PARAMETRYCZNYCH OBLICZEŃ MES I METODYKI MACHINE LEARNING

GRANT UCZELNIANY AGH -
"INICJATYWA DOSKONAŁOŚCI - UCZELNIA BADAWCZA"


KAROL FIREK

Dr hab. inż. Karol Firek, prof. AGH jest absolwentem Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej. Od roku 1997 pracuje na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH. W roku 2005 uzyskał stopień doktora nauk technicznych, a w roku 2017 tytuł doktora habilitowanego. Od roku 2019 jest zatrudniony na stanowisku profesora uczelni. Jest członkiem Rady Dyscypliny Inżynieria Lądowa i Transport na AGH. Pełni funkcję zastępcy kierownika Katedry Geodezji Inżynieryjnej i Budownictwa.

Jego działalność obejmuje dyscypliny: inżynieria lądowa i inżynieria środowiska. Specjalizuje się w konstrukcjach budowlanych i inżynierskich oraz budownictwie na terenach górniczych.

Jest członkiem Komisji Ochrony Powierzchni przy Wyższym Urzędzie Górniczym, Komisji Ochrony Terenów Górniczych Polskiej Akademii Nauk oraz należy do Polskiej Grupy Inżynierii Sejsmicznej i Parasejsmicznej.

Jego działalność naukowa prowadzona w ramach badań własnych i statutowych realizowanych na WGGiIŚ AGH, 3 projektów badawczych finansowanych przez MNiSW oraz kilkunastu prac naukowo-badawczych dla przemysłu, dotyczy głównie problematyki:
- oceny wpływu oddziaływań górniczych na intensywność uszkodzeń budynków usytuowanych na terenach górniczych. Efekty badań prowadzonych w ostatnich latach opisano szerzej w osobnej zakładce,
- zagrożenia obiektów budowlanych i inżynierskich usytuowanych na terenach górniczych oraz zagadnień związanych z oceną ich trwałości i zużycia technicznego,
- oddziaływania środowiska przemysłowego na bezpieczeństwo obiektów budowlanych,
- analizy problemów techniczno-prawnych dotyczących procesu inwestycyjnego i eksploatacji obiektów budowlanych.

Łącznie jego dorobek naukowy stanowi 60 artykułów i referatów opublikowanych w czasopismach naukowych oraz wygłoszonych na konferencjach i sympozjach naukowych krajowych i zagranicznych. Z tego 9 w czasopismach z bazy JCR (Lista A MNiSW i Impact Factor). Za działalność naukową i organizacyjną kilkukrotnie został wyróżniony nagrodą w Rektora AGH.

Pełni funkcję wiceprzewodniczącego Małopolskiego Oddziału Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa w Krakowie. Posiada uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. Jest członkiem Małopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa oraz rady programowej Biuletynu MOIIB Budowlani. Wchodzi w skład komitetu naukowego Konferencji Budownictwo w Energetyce. Jest współautorem kilkudziesięciu ekspertyz, opinii technicznych i ocen stanu technicznego realizowanych dla przemysłu. W 8-miu pracach pełnił funkcję kierownika zespołu.

<- powrót