O SZKOŁACH
W roku 1997, po ukazaniu się pierwszej Ustawy o odpadach, gdy problematyka odpadów zaczęła zajmować coraz istotniejszą pozycję w dziedzinie ochrony środowiska, Katedra Górnictwa Podziemnego wraz z Katedrą Ekologii Terenów Górniczych Wydziału Górniczego przy współpracy z Polską Akademią Nauk oraz firmą UTEX postanowiły wyjść naprzeciw potrzebom i stworzyły Szkołę Gospodarki Odpadami. Generalnie zadaniem Szkoły Gospodarki Odpadami jest:- szkolenie kadry inżynieryjno-technicznej z zakresu gospodarki odpadami,
- zapoznanie uczestników z problematyką prawną,
- promowanie nowoczesnych rozwiązań organizacyjnych i technicznych z zakresu ochrony środowiska a gospodarki odpadami w szczególności
- integracja środowisk naukowych i technicznych zajmujących się gospodarką odpadami,
- odejmowanie kompleksowych działań z zakresu nowych kierunków badań.
Sesje mają przede wszystkim charakter szkoleniowy. Do wygłaszania wykładów zapraszani są zarówno naukowcy, jak i praktycy. Referenci dobierani są zawsze z niezwykłą starannością przy konsultacji z wiodącymi w danej tematyce placówkami naukowo-badawczymi. Organizatorzy każdorazowo wydają Materiały Konferencyjne Szkoły Gospodarki Odpadami w formie książki, w której zamieszczane są wszystkie wygłoszone referaty uprzednio zrecenzowane. Książki te można nabyć w Katedrze Ekologii Terenów Górniczych Wydziału Górniczego.
Obrady Szkoły zaczynają się w Krakowie w auli głównej Akademii Górniczo-Hutniczej. Następnie uczestnicy udają się do Rytra do hotelu "Perła Południa". Hotel położony jest w malowniczym krajobrazie Doliny Popradu. Czyste beskidzkie powietrze, kryty basen oraz przepiękne widoki pozwalają na prawdziwe wytchnienie w chwilach wolnych od zajęć od codziennych obowiązków.
Poza częścią "oficjalną" rok rocznie organizowana jest również część mniej oficjalna - integracyjna - wieczorna. Tradycją Szkoły są już spotkania w góralskiej chacie. Pobyt w Rytrze stwarza również duże możliwości organizacji wycieczek służących nie tylko odpoczynkowi, ale także zapoznanie się z niektórymi lokalnymi rozwiązaniami z zakresu ekologii. Było już zwiedzanie składowiska odpadów, spływ Popradem, zwiedzanie rezerwatów w rejonie Starego Sącza czy Szczawnicy. W pamięci uczestników zapisała się również wycieczka z fanem odnawialnych źródeł energii - księdzem proboszczem ryterskiej parafii i oglądanie jego elektrowni wiatrowej i wodnej.
Organizatorzy Szkoły Gospodarki Odpadami
Strona główna | Powrót na początek dokumentu | Wyślij wiadomość |