O WYDARZENIU

Pracownicy Katedry Systemów Energetycznych i Urządzeń Ochrony Środowiska (WIMiR AGH) zapraszają do udziału w I edycji „Studenckiego Konkursu Inżynierskiego Projektowania Prototypów dla EneRgetyki” SKIPPER 2024.

W tym roku tematem przewodnim jest poszukiwanie efektywnego rozwiązania dla opracowania prototypu wodnej dyszy napędowej.

Prototypowanie to proces budowy prototypu, inaczej pierwowzoru, czyli pierwszego wykonanego według dokumentacji modelu maszyny lub urządzenia, stanowiącego podstawę do dalszej produkcji. Prototypowanie często bywa bardzo kosztowne, ponieważ urządzenie wykonywane jest w skali jednostkowej. Budowa prototypów wymaga wyszkolonej kadry, odpowiednich uniwersalnych maszyn produkcyjnych a koszty budowy prototypów stanowią sporą część nakładów badawczych koniecznych do zaprojektowania nowego urządzenia.

Modelowanie komputerowe to metoda badania złożonych układów, zjawisk i procesów poprzez tworzenie i modyfikacje trójwymiarowych lub dwuwymiarowych obiektów za pomocą specjalistycznego oprogramowania komputerowego. Modelowanie komputerowe w wielu dziedzinach nauki i techniki pozwala zastosować dostępne techniki pomiarowe, obniżyć koszty, rozwiązać problemy niemożliwe do rozwiązania innymi metodami.

Energetyka, to dział nauki i techniki oraz gałąź przemysłu, która zajmuje się przetwarzaniem dostępnych form energii na postać łatwą do wykorzystania przy zasilaniu wszelkich procesów przemysłowych, a także napędzaniu maszyn i urządzeń użytku codziennego.