SKIPPER

Prototypowanie

to proces budowy prototypu, inaczej pierwowzoru, czyli pierwszego wykonanego według dokumentacji modelu maszyny lub urządzenia, stanowiącego podstawę do dalszej produkcji. Prototypowanie często bywa bardzo kosztowne, ponieważ urządzenie wykonywane jest w skali jednostkowej. Budowa prototypów wymaga wyszkolonej kadry, odpowiednich uniwersalnych maszyn produkcyjnych a koszty budowy prototypów stanowią sporą część nakładów badawczych koniecznych do zaprojektowania nowego urządzenia.

Modelowanie

to metoda badania złożonych układów, zjawisk i procesów poprzez tworzenie i modyfikacje trójwymiarowych lub dwuwymiarowych obiektów (modeli) np. za pomocą specjalistycznego oprogramowania komputerowego lub technik druku 3D. Modelowanie komputerowe w wielu dziedzinach nauki i techniki pozwala zastosować dostępne techniki pomiarowe, obniżyć koszty, a w połączeniu z drukiem 3D rozwiązywać problemy niemożliwe do rozwiązania innymi metodami.

Energetyka

to dział nauki i techniki oraz gałąź przemysłu, która zajmuje się przetwarzaniem dostępnych form energii na postać łatwą do wykorzystania przy zasilaniu wszelkich procesów przemysłowych, a także napędzaniu maszyn i urządzeń użytku codziennego. Maszyny i urządzenia energetyczne można znaleźć wszędzie, zaczynając od wentylatorów powietrza, pomp akwariowych, lodówek, pomp ciepła aż po silniki spalinowy, turbiny wiatrowe, parowe czy gazowe. Z ich zastosowań korzystamy przez całe nasze życie.

O wydarzeniu

Pracownicy Katedry Systemów Energetycznych i Urządzeń Ochrony Środowiska (WIMiR AGH) zapraszają do udziału w I edycji „Studenckiego Konkursu Inżynierskiego Projektowania Prototypów dla EneRgetyki” SKIPPER 2024.

W tym roku tematem przewodnim jest poszukiwanie efektywnego rozwiązania dla opracowania prototypu wodnej dyszy napędowej.

Wprowadzenie do zadania

Nowym trendem jest zastępowanie kolejnych wersji prototypów, technikami symulacji i modelowania komputerowego. Budowa wiernego rzeczywistości modelu i sumulacja jego zachowań pomaga inżynierom w odkryciu ukrytych wad projektu. Szybkie wykonywanie prototypów (ang. Rapid prototyping) to z kolei grupa technik, stosowanych do szybkiego wykonania skalowanego modelu z wykorzystaniem trójwymiarowych danych projektowych wspomaganych metodami komputerowymi typu CAD. Konstrukcja części lub zespołu jest zazwyczaj wykonywana z wykorzystaniem technologii druku 3D. Dysze wodne stosowane są nie tylko w energetyce, ale w wielu gałęziach inżynierii i techniki, jako konstrukcje umożliwiające skoncentrowanie strugi, nadanie jej wymaganego kształtu oraz prędkości. W eneregtyce znajdują zastosowania w turbinach wodnych, układach wtryskowych wody chłodzącej, układach natryskowych do produkcji mgły wodnej, w strumienicach i skraplaczach a także wielu innych rozwiązaniach. Parametry geometryczne dyszy mają decydujący wpływ na kształt strugi, jej zasięg oraz wydatek. Zastosowanie szybkiego prototypowania umożliwia opracowanie i zweryfikowanie eksperymentalne własnej konstrukcji – co jest celem I edycji konkursu SKIPPER.