SKIPPER

Prototypowanie

to proces budowy prototypu, inaczej pierwowzoru, czyli pierwszego wykonanego według dokumentacji modelu maszyny lub urządzenia, stanowiącego podstawę do dalszej produkcji. Prototypowanie często bywa bardzo kosztowne, ponieważ urządzenie wykonywane jest w skali jednostkowej. Budowa prototypów wymaga wyszkolonej kadry, odpowiednich uniwersalnych maszyn produkcyjnych a koszty budowy prototypów stanowią sporą część nakładów badawczych koniecznych do zaprojektowania nowego urządzenia.

Modelowanie

to metoda badania złożonych układów, zjawisk i procesów poprzez tworzenie i modyfikacje trójwymiarowych lub dwuwymiarowych obiektów (modeli) np. za pomocą specjalistycznego oprogramowania komputerowego lub technik druku 3D. Modelowanie komputerowe w wielu dziedzinach nauki i techniki pozwala zastosować dostępne techniki pomiarowe, obniżyć koszty, a w połączeniu z drukiem 3D rozwiązywać problemy niemożliwe do rozwiązania innymi metodami.

Energetyka

to dział nauki i techniki oraz gałąź przemysłu, która zajmuje się przetwarzaniem dostępnych form energii na postać łatwą do wykorzystania przy zasilaniu wszelkich procesów przemysłowych, a także napędzaniu maszyn i urządzeń użytku codziennego. Maszyny i urządzenia energetyczne można znaleźć wszędzie, zaczynając od wentylatorów powietrza, pomp akwariowych, lodówek, pomp ciepła aż po silniki spalinowy, turbiny wiatrowe, parowe czy gazowe. Z ich zastosowań korzystamy przez całe nasze życie.

O wydarzeniu

Pracownicy Katedry Systemów Energetycznych i Urządzeń Ochrony Środowiska (WIMiR AGH) zapraszają do udziału w II edycji „Studenckiego Konkursu Inżynierskiego Projektowania Prototypów dla EneRgetyki” SKIPPER 2025.

W tym roku tematem przewodnim jest poszukiwanie efektywnego rozwiązania dla opracowania prototypu komponentu turbiny wiatrowej.

Studia – Inżynieria Zrównoważonych Systemów Energetycznych

Studiowanie i pozyskanie wiedzy w ramach specjalności „Inżynieria zrównoważonych systemów energetycznych”, w dobie dynamicznych zmian klimatycznych oraz intensywnego rozwoju technologii i systemów ochrony klimatu, realizowane jest poprzez przekazanie specjalistycznej wiedzy na temat projektowania, rozwoju, wdrożenia i oceny rozwiązań stosowanych w zrównoważonej energetyce. Program studiów, odpowiednio dobrany do treści specjalności, bazuje na wiedzy z zakresu energetyki konwencjonalnej ukierunkowanej w pojęciu nowych, zrównoważonych, nisko a nawet zeroemisyjnych technologii energetycznych. Energetyki, popartej przykładami i rozwiązaniami technologicznymi pozwalającymi łączyć klasyczne rozwiązania z nowymi rodzajami paliw, typami odnawialnych źródeł energii czy technologii wodorowych. Katedra Systemów Energetycznych i Urządzeń Ochrony Środowiska współpracuje od lat z wiodącymi w kraju jak i zagranicą ośrodkami naukowymi oraz branżowymi przedsiębiorstwami. Rozszerzenie wiedzy teoretycznej o wiedzę praktyczną, poznanie już wdrożonych w skali pilotowej instalacji, jak także możliwość wysłuchania wykładów zaproszonych przedstawicieli nauki i przemysłu w zakresie IZSE, wzmacnia i poszerza oferowane treści programowe.

Wszystkich zainteresowanych ZAPRASZAMY do wyboru i studiowania w ramach specjalności
Inżynieria Zrównoważonych Systemów Energetycznych.

Wprowadzenie do zadania

Nowym trendem jest zastępowanie kolejnych wersji prototypów, technikami symulacji i modelowania komputerowego. Budowa wiernego rzeczywistości modelu i symulacja jego zachowań pomaga inżynierom w odkryciu ukrytych wad projektu. Szybkie wykonywanie prototypów (ang. Rapid prototyping) to z kolei grupa technik, stosowanych do szybkiego wykonania skalowanego modelu z wykorzystaniem trójwymiarowych danych projektowych wspomaganych metodami komputerowymi typu CAD. Konstrukcja części lub zespołu jest zazwyczaj wykonywana z wykorzystaniem technologii druku 3D.

Zastosowanie szybkiego prototypownia umożliwia opracowanie i zweryfikowanie eksperymentalne własnej konstrukcji – co jest celem II edycji konkursu SKIPPER.