Analizy obwodów magnetycznych metodą elementów skończonych
Na rynku dostępnych jest szereg programów do analizy pól magnetycznych. Jednym z nich jest ANSYS Multiphysics. Wymagane jest rozszerzenie e-mag. Jest to wszechstronny pakiet, umożliwiający kompleksową analizę zaprojektowanych obwodów magnetycznych.
Więcej można znaleźć na stornie:
W uszczelnieniach z cieczą magnetyczną ze względu na małe wartości szczeliny (0,1-0,5 mm ) nie jest możliwe dokładne zmierzenie wartości indukcji magnetycznej. Przystosowanym do tego przyrządem (gausomierzem ) mierzymy wartość średnią. Rozkład indukcji oraz jej wartość maksymalna odgrywają kluczową rolę w przewidywaniu zachowania się ferrocieczy oraz obliczenia nominalnego ciśnienia przebicia.
Często na etapie projektu trudno oszacować jest wartość indukcji magnetycznej w obwodzie magnetycznym. Użycie programów symulacyjnych w znaczący sposób ułatwia etap projektowania i pozwala wykluczyć późniejsze błędy.
W celu poprawnego zaprojektowania i zasymulowania obwodu magnetycznego konieczna jest znajomość własności magnesu, cieczy i elementów magnetycznych jak np. stal. Przykładowe wyniki symulacji przedstawione są poniżej.
Konturowy rozkład indukcji magnetycznej w jedno-występowym uszczelnieniu z cieczą magnetyczną
Rozkład linii pola magnetycznego