UNESCOUNI TWINAGH 

                 Centrum Międzynarodowej Promocji Technologii i Edukacji AGH-UNESCO, Kraków

Polski  English

Misja i cele
Zakres działania
Historia
Edukacja i nauka
Stypendia UNESCO
Studia na AGH
Projekty AGH UST
Konferencje, szkolenia






O Krakowie

Kraków jest drugim co do wielkości i jednym z najstarszych miast w Polsce, położonym nad Wisłą w Małopolsce. Historia miasta sięga VII wieku. Kraków jest centrum życia akademickiego oraz kultury i sztuki. Do marca 1596 Kraków był faktyczną stolicą Polski i siedzibą polskich królów.

Nie jest prostym zadaniem opisać wyjątkowy charakter Krakowa dla tych, którzy jeszcze nie mieli okazji, aby odwiedzić to miasto. Wyjątkowość tego miejsca wynika przede wszystkim z niezwykle rzadkiego dziedzictwa kulturowego zawartego w obrębie murów miejskich. Znajduje się tu główna siedziba Polskiej Akademii Umiejętności, Instytutu Książki, Narodowego Centrum Nauki, Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Miasto posiada również wiele placówek o znaczeniu i statusie narodowym m.in. Narodowy Stary Teatr, Muzeum Narodowe, Drukarnia Narodowa, Biblioteka Jagiellońska, Instytut Książki. Pełni funkcję centrum administracyjnego, kulturalnego, edukacyjnego, gospodarczego, usługowego i turystycznego. Jest jednym z kluczowych węzłów drogowych i kolejowych. To tutaj na wzgórzu Wawel wybudowano zamek, który stał się miejscem koronacji oraz pogrzebów królów za czasów, gdy Kraków był stolicą państwa. W 1364 roku w Krakowie powstała pierwsza Polski Uczelnia, dziś znana jako Uniwersytet Jagielloński.

Wizerunek miasta zmienił się w ciągu ostatnich stuleci. W średniowieczu, Kraków był to bezpieczny, bogaty gród warowny otoczony murami z 55 wież (fragmenty murów miejskich zachowały się do dziś). W czasach renesansu Kraków stał się centrum postępowych idei, kultury, która skupiała najwybitniejszych humanistów, pisarzy, architektów, muzyków. Nawet kilka wieków później, gdy miasto przechodziło fazę recesji gospodarczej w okresie modernizmu, całkiem prawdopodobnie cała polska elita artystyczna znalazła schronienie w Krakowie. Życie w mieście koncentruje się wokół Rynku, drugim co do wielkości w Europie po Placu Świętego Marka w Wenecji.

Tylko kilka europejskich miast posiada taki układ architektoniczny, jak Kraków. Kiedy patrzymy na dachy miasta, ujrzymy wyjątkowy układ ulic, które otoczone są fragmentami zachowanych murów miasta. Ten widok wywołuje ekscytujący obraz średniowiecznego ufortyfikowanego miasta otoczonego murami obronnymi. Ściany zostały wzmocnione 47 basztami i miały łączną długość 3 km. Do miasta prowadziło osiem głównych bram. Tylko jeden z nich się zachowała. Mury nie tylko chroniły obywateli, stały się także bezcenną perłą architektury wnętrza. Średniowieczny system obronny przetrwała aż do XIX wieku. Władze lokalne postanowiły wyburzyć ściany i wymienić je na pas zieleni wokół miasta zwany Plantami. Teraz stanowi owalny park miejski, który rozciąga się wokół Starego Miasta.

Tradycja splata się tu ze współczesnością na prawie każdym kroku, a każdy kamień ma swoją historię. Istnieje tu wiele zabytków architektury. Szacuje się je na sześć tysięcy budynków i innych rodzajów oraz form budowlanych. Dzięki niezwykłej kumulacji bogactwa kulturowego, miasto zostało zarejestrowane jako jedno z 12 miejsc na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Nie da się opisać, a nawet wymienić wszystkich atrakcji turystycznych Krakowa. Można być jednak pewnym, że każdy turysta odkryje swój własny magiczny Kraków. Podczas gdy niektórzy będą podążać śladami Mikołaja Kopernika, inni będą zainteresowani miejscami związanymi z Janem Pawłem II. Niektórzy będą zafascynowani unikalnymi na skalę światową podziemnymi korytarzami kopalni soli w Wieliczce, a jeszcze inni będą wędrować po ulicach dzielnicy żydowskiej Kazimierz, bądź podziwiać będą ołtarz Wita Stwosza.

Magiczny Kraków: http://www.krakow.pl/ 

Przewodnik po Krakowie: http://www.krakow.travel/

 

Kontakt
O Krakowie
Studia
Absolwenci
Galeria
Pisza o nas
Wydawnictwa
Przydatne linki


All rights reserved © 2012 Centrum Międzynarodowej Promocji Technologii i Edukacji AGH – UNESCO