Strona przedmiotu FCS - UNREGISTERED VERSION

Idź do spisu treści

Menu główne

Ogłoszenia dla Fizykochemii Ciała Stałego

Dodany został zestaw z korozji wysokotemperaturowej. Oprócz tego, Pan Skibiński prosił o zamieszczenie poniżej informacji:

SPROSTOWANIE
Szanowni Państwo,
Na Państwa zajęciach (z tego co pamiętam, to w każdej grupie) popełniłem ważny błąd i namieszałem, że płaszczyzna Kirkendalla porusza się w stronę wolniejszego składnika. Jest oczywiście na odwrót. W oryginalnym eksperymencie Kirkendalla w parze dyfuzyjnej alfa-mosiądz - miedź, to cynk jest szybciej dyfundującym składnikiem, wobec czego obserwujemy zbliżanie się markerów molibdenowych. Płaszczyzna Kirkendalla jest "pchana" przez wolniejszy składnik, aby skompensować różnicę strumieni. Za pomyłkę bardzo przepraszam. Jednocześnie publicznie pragnę podziękować Panu Dąbrowie za postawienie obiadu ;).
Pozdrawiam,
Wojciech Skibiński


Widziałem, że kilka osób na zajęciach było trochę zdziwione informacją w którą stronę porusza płaszczyna Kirkendalla - cieszę się, że niektórzy pamiętali.

P.S. w ostatnim wstępie były literówki przy wyprowadzeniu kp, już zostały poprawione. Dodatkowo dodałem bibliografię, jeśli ktoś chciałby się zapoznać z książką prof. Paula to gorąco zachęcam.

 
 

Poprawny CSS!

Bezpieczna strona
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego