csm_Siec_kosmiczna_ac9c302921

W AGH przedstawiono założenia Sieci Uczelni Kosmicznych

Kochani,

W AGH przedstawiono koncepcję powołania Sieci Uczelni Kosmicznych. Nadrzędnym celem tej inicjatywy będzie wymiana doświadczeń w zakresie edukacji i badań w obszarze technologii kosmicznych, stworzenie platformy dyskusyjnej oraz ułatwienie współpracy pomiędzy grupami badawczymi, pracującymi na polskich uczelniach w tej nowej w Polsce, a szybko rozwijającej się branży. Inicjatywę powołania Sieci wspiera Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Kosmos dla Ziemi i Ludzkości – takie hasło będzie przyświecać Sieci Uczelni Kosmicznych, inicjatywie, której założenia przedstawiono 27 maja 2021 r. w AGH.

Uważam, że obserwowany w Polsce, Europie i na całym świecie dynamiczny rozwój sektora kosmicznego stawia przed polskimi uczelniami szereg wyzwań. Nowe zakłady pracy, specjalistyczne firmy, laboratoria poszukują wysoko wykwalifikowanych pracowników z branży kosmicznej. Dla polskich uczelni to szansa aby dołączyć do tego sektora i zasilić go dobrze wykształconymi specjalistami. Jako pojedyncze uczelnie mamy spory potencjały do zaoferowania, m.in. unikatowe kierunki, nowocześnie wyposażone laboratoria, czy wspólnie z innymi uczelniami realizowane badania. Dopiero jednak jako Sieć Uczelni Kosmicznych mamy szansę zaistnieć w świadomości światowych liderów. Sieć Uczelni Kosmicznych ma na celu przede wszystkim rozwijanie polskiej nauki w obszarze badań kosmicznych, kształcenie w obszarze inżynierii kosmicznej czy realizację wspólnych badań oraz ich komercjalizację. Przyczynkiem do powstania Sieci Uczelni Kosmicznych są dotychczasowe działania AGH w kierunku kształcenia i badań w obszarze inżynierii kosmicznej, a także prestiżowy projekt Europejskiego Uniwersytetu Kosmicznego UNIVERSEH, który AGH tworzy wspólnie z czterema innymi uniwersytetami europejskimi – podkreślił podczas spotkania Rektor AGH prof. Jerzy Lis, inicjator Sieci Uczelni Kosmicznych.

W spotkaniu online inicjującym działanie Sieci, oprócz mnie, wzięli udział:

• prof. Rafał Wiśniowski, Prorektor ds. Współpracy AGH,
  • prof. Tadeusz Uhl, Dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych AGH,
  • prof. Arkadiusz Mężyk, Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich,
  • prof. Teofil Jesionowski, Przewodniczący Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych,
  • prof. Bogumiła Kaniewska, Przewodnicząca Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich,
  • prof. Grzegorz Wrochna, Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej,
  • Anna Budzanowska, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii
  • Mateusz Gaczyński, Zastępca Dyrektora Departamentu Innowacji i Rozwoju Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Gościem specjalnym spotkania był Wojciech Murdzek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, Pełnomocnik Rządu do spraw reformy funkcjonowania instytutów badawczych.

Więcej informacji TUTAJ