Jerzy Lis

Rektor AGH na lata 2020-2024 i 2024-2028

Akademia Górniczo - Hutnicza

Aktualności

prezydent

Cyfrowa tarcza Krakowa – AGH i Miasto Kraków rozpoczynają współpracę

Moi Drodzy,
Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Miasto Kraków podpisały dziś list intencyjny, który otwiera nowy rozdział we współpracy w kluczowym obszarze cyberbezpieczeństwa.

Uroczyste podpisanie listu odbyło się w siedzibie Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH, w którym to uczestniczyłem wraz z Prezydentem Miasta Krakowa Aleksandrem Miszalskim. Współpraca będzie opierać się na łączeniu potencjału technologicznego oraz naukowego, który może być dla Krakowa istotnym wsparciem w zakresie reagowania na cyberataki.

W ramach zawartej umowy uczelnia oraz Miasto Kraków deklarują realizację następujących działań:

  • wzajemne informowanie o zdarzeniach i incydentach związanych z cyberbezpieczeństwem;
  • opracowanie wspólnych procedur reagowania na zagrożenia;
  • wdrożenie zasad monitoringu infrastruktury teleinformatycznej Gminy Miejskiej Kraków, umożliwiających efektywniejsze wykrywanie i reagowanie na cyberzagrożenia;
  • opracowanie technologii i zasad wymiany danych na potrzeby wspólnych analiz i badań naukowych.

Współpraca ta ma na celu budowę bezpieczniejszej i odporniejszej na zagrożenia cyfrowe przestrzeni miejskiej, wykorzystującej nowoczesne rozwiązania wypracowane przez środowisko akademickie i eksperckie.

– Miasta przyszłości nie zbudujemy bez cyfrowych fundamentów bezpieczeństwa. Kraków chce być liderem w tej dziedzinie – nie tylko reagować, ale wyprzedzać zagrożenia. Dzięki współpracy z AGH i Cyfronetem łączymy potencjał nauki i administracji po to, by tworzyć nowoczesne, odporne miasto gotowe na wyzwania XXI wieku – podkreśla Aleksander Miszalski, prezydent Krakowa.

Spotkanie było również okazją do zaprezentowania potencjału superkomputerów działających w Cyfronecie, w tym Heliosa – najszybszego i najbardziej wydajnego superkomputera w Polsce, który stanowi ważny element krajowej infrastruktury badawczej i który odegra istotną rolę w analizach wspierających bezpieczeństwo cyfrowe miasta.

Źródło i zdjęcie: AGH

kongres

XVII Europejski Kongres Gospodarczy z udziałem AGH

Moi Kochani,
dobiegł końca XVII Europejski Kongres Gospodarczy (European Economy Congress, EEC), którego agenda objęła szerokie spektrum zagadnień najważniejszych dla polskiego i europejskiego rozwoju społeczno-gospodarczego. W trzech intensywnych dniach pełnych ważnych rozmów, spotkań i wymiany poglądów aktywnie uczestniczyła Akademia Górniczo-Hutnicza jako partner wydarzenia.

Osobiście wziąłem udział w panelu poświęconym surowcom krytycznym – tematyce kluczowej w kontekście rosnącej rywalizacji geopolitycznej, bezpieczeństwa dostaw oraz transformacji energetycznej. Dyskusja dotyczyła m.in. roli surowców krytycznych, zagrożeń związanych z ich niedoborami, strategii dla naszego kraju oraz kształceniu kadr.

Zostałem również zaproszony do udziału w spotkaniu o charakterze zamkniętym pod nazwą „Edukacja klimatyczna”. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Rady Klimatycznej United Nations Global Compact Network Poland i Ministerstwa Edukacji oraz władze polskich uczelni. Tematem spotkania była polityka edukacyjna w zakresie klimatu. W tym procesie szkoły wyższe odgrywają kluczową rolę, szerząc proklimatyczne działania oraz kształtując postawy i dobre praktyki.

Nad tym czy szkoła przygotowuje uczniów/uczennice do zawodów przyszłości, kogo szuka biznes i jak wspiera edukację, jaki jest plan na rozwój szkolnictwa zawodowego zastanawiano się podczas sesji pt. „Edukacja dla gospodarki”. Wśród jej prelegentów znaleźli się m.in. minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek oraz Prorektor ds. Kształcenia AGH prof. Krzysztof Mendrok.

W zorganizowanej przez dziennik „Rzeczpospolita” debacie zatytułowanej „Polska nauka i polski biznes mogą iść razem. Jak otworzyć im drzwi?” udział wziął Prorektor ds. Nauki AGH prof. Marek Gorgoń. Rozmawiano o współpracy polskiej nauki z biznesem, najlepszych modelach współpracy nauka-biznes na świecie i najlepszych przykładach takiej współpracy w Polsce. Zastanawiano się także, co trzeba zrobić, aby upowszechnić w Polsce najlepsze praktyki ze świata i te wypracowane w kraju.

Jako prelegenci XVII EEC wystąpili ponadto:

  • prof. Tadeusz Uhl, Dziekan Wydziału Technologii Kosmicznych, dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych AGH w sesji „Przemysł kosmiczny”;
  • inż. Marek Magryś, p.o. dyrektora Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH w sesji „Centra danych”;
  • prof. Bogusław Cyganek z Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji w sesji „Cyfrowa przyszłość reklamy zewnętrznej – jak połączyć skuteczność z odpowiedzialnością”;
  • prof. Waldemar Skomudek z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej w sesji „Atom na miarę”.

Ogromną ciekawość osób odwiedzających kosmicznie zaaranżowane stoisko AGH wzbudziły prezentacje ambitnych, innowacyjnych projektów studenckich: pojazdu na wodór HYDRIVE koła naukowego MechaniCAD oraz rakiety zespołu AGH Space Systems. Promowana była oferta kształcenia AGH, ze szczególnym uwzględnieniem najnowszego Wydziału Technologii Kosmicznych*. Stoisko uczelni odwiedzili m.in. minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek, absolwenci i absolwentki AGH oraz… robo-piesek z Politechniki Śląskiej.

Udział Akademii Górniczo-Hutniczej w EEC koordynowało Centrum Komunikacji i Marketingu AGH.

XVII Europejski Kongres Gospodarczy odbył się w dniach 23–25 kwietnia 2025 r. Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, gdzie wydarzenie miało miejsce, odwiedziło kilkanaście tysięcy gości, a w 180 sesjach tematycznych uczestniczyło 1200 prelegentów i prelegentek.

Źródło i zdjęcie: AGH

Kartka świąteczna 2025

Wesołego Alleluja!

obraz2

Wizyta ministra nauki i szkolnictwa wyższego w AGH

Moi Drodzy,
zapoznanie się z działalnością dydaktyczną, naukową i innowacyjną Akademii Górniczo-Hutniczej oraz omówienie wyzwań, przed którymi stoi środowisko akademickie to główne cele wizyty, jaką 10 kwietnia 2025 r. odbyli w AGH minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek oraz dyrektor generalny MNiSW Marcin Iskra.

Wizyta rozpoczęła się od rozmowy gości ze mną jako Rektorem AGH. Następnie miało miejsce spotkanie w szerszym gronie, z udziałem m.in. wicewojewody małopolskiego Ryszarda Śmiałka, prorektorów, kwestorki i kanclerza AGH, podczas którego przedstawiono najważniejsze fakty dotyczące działalności uczelni oraz dyskutowano o bieżących działaniach i planach na kolejne lata.

Ważnym punktem programu były wizyty w laboratoriach – robotów mobilnych i systemów autonomicznych oraz robotów współpracujących i kognitywnych – na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki. Minister zobaczył także Mission Control Room misji HYPE w Laboratorium eksperymentu MXene in LEO na nowo utworzonym Wydziale Technologii Kosmicznych, a w Akademickim Centrum Komputerowym CYFRONET AGH zwiedzał hale, w których mieszczą się superkomputery Helios i Prometheus. Szef MNiSW odwiedził również otwarte rok temu Studenckie Centrum Konstrukcyjne, w którym studenci i studentki AGH realizują innowacyjne przedsięwzięcia od fazy projektowej do budowy prototypów. Przy pracy nad inżynierskimi konstrukcjami zastał członków i członkinie m.in. Koła Eko-Energia (samochód PERŁA) i AGH Solar Boat (łódź solarna).

Spacer po kampusie był okazją do przedstawienia planów dalszej rozbudowy uczelnianej infrastruktury, m.in. budowy nowego akademika z przestrzenią usługową. Delegacja MNiSW obejrzała ponadto kolekcję geologiczną w budynku głównym i aulę AGH. Wizyta zakończyła się w Klubie STUDIO.

Źródło i zdjęcie: AGH

 

obraz1

W AGH debatowano o polskiej nauce

Szanowni Państwo,
zagadnienia związane z rozwojem polskiej nauki i badań, wyzwania, jakie przed nimi stoją oraz wsparcie badań naukowych w Polsce to główne tematy debaty pn. „Porozmawiajmy o polskiej nauce”, która z udziałem społeczności akademickiej odbyła się 8 kwietnia 2025 r. w Akademii Górniczo-Hutniczej.

W spotkaniu uczestniczyli: prof. Marek Gzik – sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Jerzy Małachowski – dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, prof. Krzysztof Jóźwiak – dyrektor Narodowego Centrum Nauki, ja jako Rektor AGH i gospodarz spotkania oraz społeczność naszej uczelni reprezentowana przez: prorektorów, dziekanów, przewodniczących Rad Dyscyplin Naukowych, kierowników jednostek.

Spośród wielu tematów poruszanych w trakcie debaty oraz z zadawanych pytań, można wyłonić kilka głównych wątków: ewaluacja jakości działalności naukowej, realizacja programu IDUB, zabezpieczenia finansowe w umowach konsorcjalnych (B+R), ujednolicenie kryteriów w konkursach (NCBR), pozycja Polski we wskaźnikach innowacyjności, zintegrowanie działań NCN i NCBR, umiędzynarodowienie badań, znaczenie udziału w konferencjach polskich i zagranicznych, algorytm podziału subwencji, dystrybucja środków resortowych. Podkreślano rolę współpracy nauki z gospodarką i przemysłem, potrzebę komercjalizacji i wdrożeń projektów oraz wpływ sytuacji geopolitycznej na naukę i badania.

Dyskusję poprzedziły wystąpienia gości. Prof. Marek Gzik mówił o strategii rozwoju nauki, wyzwaniach legislacyjnych i związanych z tym pracach prowadzonych przez ministerstwo. Prof. Krzysztof Jóźwiak opisał system grantowy NCN, rolę Rady NCN, zespołu ekspertów i koordynatorów dyscyplin. Z kolei prof. Jerzy Małachowski przedstawił ofertę programową NCBR i zachęcał, aby dołączyć do grona ekspertów NCBR.

Źródło i zdjęcie: AGH

Rektor

Jestem w Zespole doradczym ds. nieuczciwych praktyk publikacyjnych

Moi Kochani,
niezmiernie miło mi poinformować, iż zasiądę w Zespole doradczym do spraw nieuczciwych praktyk publikacyjnych, który powołał Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zadaniem Zespołu będzie wskazanie luk w systemie legislacyjnym oraz opracowanie rozwiązań w tym zakresie.

Do zadań Zespołu należy przeprowadzenie analizy praktyk publikacyjnych stosowanych w Polsce i za granicą, identyfikacja i zdefiniowanie nieuczciwych praktyk publikacyjnych oraz analiza przyjętych w innych krajach rozwiązań, które mają na celu przeciwdziałanie takim praktykom. Gremium określi możliwe konsekwencje wynikające ze stosowania nieuczciwych praktyk i przedstawi propozycje rozwiązań legislacyjnych i systemowych, które by im zapobiegały. Opracuje ponadto narzędzia ułatwiające identyfikację stosowania nieuczciwych praktyk publikacyjnych.

Powołanie gremium to odpowiedź resortu na podejrzane praktyki związane z udziałem badaczy w tzw. papierniach oraz zjawisko publikowania w „drapieżnych” czasopismach.

W Zespole, którym przewodniczyć będzie rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Piotr Jedynak, oprócz mnie zasiądą także:

dr hab. Maria Konarska, zastępczyni dyrektora ds. naukowych w Międzynarodowym Instytucie Mechanizmów i Maszyn Molekularnych IMol Polskiej Akademii Nauk,
prof. Michał Mrozowski z Politechniki Gdańskiej,
prof. Katarzyna Ropka-Molik z Instytutu Zootechniki – Państwowego Instytutu Badawczego, członkini Komisji Ewaluacji Nauki,
prof. Barbara Rymsza z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów, zasiadająca w Prezydium Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przewodnicząca Komisji Nauki RGNiSW,
dr inż. Mateusz Szatkowski z Politechniki Wrocławskiej, członek Rady Młodych Naukowców,
prof. Grzegorz Węgrzyn z Uniwersytetu Gdańskiego, wiceprzewodniczący Rady Doskonałości Naukowej.

Źródło i zdjęcie: AGH