Jerzy Lis

Rektor AGH na lata 2020–2024

Akademia Górniczo - Hutnicza

Aktualności

450544114_1198044038204579_566656174470490234_n

Szanowni Państwo,

bardzo dużym wyróżnianiem jest dla mnie nagroda, jaką otrzymałem z rąk Dyrektora Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych Pawła Pichniarczyka.
Honorowa nagroda – Zasłużony dla Instytutu – przypadła mi w udziale za zaangażowanie w rozwój i działalność Instytutu oraz wkład w jego promocję.

Serdecznie dziękuję kapitule za to istotne dla mnie oznaczenie. Współpraca z Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Krakowie procentuje od lat wspólnymi przedsięwzięciami i realizacjami. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i Instytut doskonale uzupełniają się w zakresie prowadzonych innowacyjnych projektów związanych z materiałami.

Serdecznie dziękuję raz jeszcze za wyróżnienie.

Źródło

JM Rektor

Nowe władze KRASP

Moi Kochani,

Niezmiernie miło mi poinformować, iż zostałem wybrany zastępcą przewodniczącej Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) w kadencji 2024–2028.

Kierownictwo KRASP w kadencji 2024–2028 objęła prof. Bogumiła Kaniewska, rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Funkcje dwóch zastępców będzie pełnił prof. Michał Zasada, rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz ja.

KRASP wybrała swoje władze na posiedzeniu zgromadzenia plenarnego, które odbyło się w Warszawie 27 czerwca br.

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich została powołana 7 czerwca 1997 r. przez rektorów 73 szkół wyższych – członków działających wówczas konferencji rektorów poszczególnych typów uczelni. Obecnie Konferencję tworzą rektorzy 110 szkół wyższych, w tym 11 uczelni niepublicznych. Ponadto osiem szkół ma status uczelni stowarzyszonych.

KRASP jest instytucją przedstawicielską środowiska szkolnictwa wyższego i nauki w rozumieniu Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Rektorzy zrzeszeni w KRASP mogą działać w ramach konferencji rektorów poszczególnych typów uczelni.

Źródło

forum

Forum AI w Karpaczu

Moi Drodzy,

18 czerwca 2024 r. w Warszawie podpisano porozumienie o współpracy w zakresie realizacji Forum Sztucznej Inteligencji (Forum AI) w Karpaczu. Będzie to jedno z najważniejszych wydarzeń tegorocznego Forum Ekonomicznego i skupi wybitnych ekspertów z dziedziny AI. Sygnatariuszami listu intencyjnego zostali: Ministerstwo Cyfryzacji, Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Krakowska, Politechnika Poznańska, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Warszawski oraz Fundacja Instytut Studiów Wschodnich – organizator Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Sztuczna inteligencja jest w Akademii Górniczo-Hutniczej traktowana bardzo poważnie. W ramach prac m.in. Centrum Doskonałości Sztucznej Inteligencji, jednostki naukowo-dydaktycznej, prowadzimy badania naukowe, rozwojowe, wdrożeniowe jak również działalność kształceniową i upowszechniającą naukę oraz edukację w obszarze sztucznej inteligencji. Mamy nadzieję, że ekspercka wiedza naszej kadry przyczyni się do rozwoju Forum AI i tym samym całe Forum Ekonomiczne w Karpaczu wzbogaci się o istotną w czasach napędzanych technologią tematykę.

Zdjęcie: Ministerstwo Cyfryzacji

Źródło

Kongres

AGH na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

AGH – jako partner wydarzenia – po raz kolejny aktywnie uczestniczyła w Europejskim Kongresie Gospodarczym, który odbył się w Katowicach. Trzy dni wypełnione były sesjami tematycznymi, debatami, spotkaniami i rozmowami z udziałem uznanych autorytetów, decyzyjnych polityków, menedżerów/menedżerek wielkich firm, przedsiębiorców, ekspertów/ekspertek, naukowców/naukowczyń, aktywistów/aktywistek, ludzi mediów. W tym gronie znaleźli się również reprezentanci i reprezentantki AGH. Podczas jednej z sesji zaprezentowałem raport dotyczący kluczowych kompetencji inżyniera/inżynierki przyszłości.

W XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym uczestniczyło (stacjonarnie i zdalnie) kilkanaście tysięcy osób. Wśród zaproszonych gości specjalnych znaleźli się m.in. przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Ursula von der Leyen i premier RP Donald Tusk. Program wydarzenia objął 180 sesji, a ich tematyka dotyczyła najważniejszych dziedzin gospodarki, kierunków rozwoju społecznego, kluczowych dla przyszłości zjawisk i trendów: Europa i geopolityka; klimat, gospodarka, środowisko; energia i transformacja; cyfryzacja i technologie; finanse, inwestycje; prawo i regulacje; budownictwo i nieruchomości; przemysł, surowce, paliwa; transport, infrastruktura, mobilność; zarządzanie, rynek pracy, społeczeństwo; edukacja, nauka, innowacje; media, komunikacja, kultura; miasto, region, metropolia; międzynarodowa współpraca gospodarcza; handel i konsument; żywność i rolnictwo; ochrona zdrowia.

Źródło
Zdjęcie: AGH

20lat SIT

AGH i SIT celebrowały wspólnie 20 lat współpracy

Moi Kochani,
Delegacja z Japonii, władze AGH, zaproszeni goście, absolwenci studiów wspólnych na kierunku Energy and Environmental Engineering oraz członkowie społeczności akademickiej świętowali wspólnie jubileusz 20-lecia współpracy Akademii Górniczo-Hutniczej i Shibaura Institut of Technology (SIT).

W uroczystości wzięli udział m.in.: ambasador Japonii w Polsce Miyajima Akio, przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, dyrekcje Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej i Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

Ważnym punktem programu było wręczenie dyplomów absolwentom studiów wspólnych na kierunku Energy and Enviromental Enginneering. W ceremonii wzięli udział: prezydent SIT dr Jun Yamada, koordynator kierunku ze strony japońskiej prof. Akito Takasakiego, Dziekan Wydziału Wydział Energetyki i Paliw AGH prof. Monika Motak oraz prof. Janusz Szmyd.

Źródło
Zdjęcie: Piotr Malec

Minister Wieczorek

Spotkanie środowiska akademickiego Małopolski z Ministrem Nauki

Moi Drodzy,
Minister Nauki Dariusz Wieczorek spotkał się z małopolskim środowiskiem akademickim: rektorami uczelni oraz przedstawicielami studentów/studentek i doktorantów/doktorantek. Spotkanie odbyło się 6 maja 2024 r. w auli AGH.
W trakcie dyskusji Ministra z władzami niemal 30 małopolskich uczelni poruszono szereg istotnych kwestii dotyczących szkolnictwa wyższego: jakości kształcenia, finansowania badań i infrastruktury naukowo-dydaktycznej, procesu ewaluacji, listy czasopism, procesu konsolidacji uczelni, promocji badań.

Przedstawiciele i przedstawicielki środowiska studenckiego i doktoranckiego rozmawiali z kolei o sprawach dotyczących finansowania badań młodych naukowców, systemu stypendialnego, w tym stypendiów socjalnych, infrastruktury mieszkalnej (budowa nowych akademików i modernizacja starych), pomocy psychologicznej, dylematów dotyczących wykorzystania sztucznej inteligencji.

Źródło
Zdjęcie: KSAF