Jerzy Lis

Rektor AGH na lata 2020–2024

Akademia Górniczo - Hutnicza

Aktualności

obraz2

Wizyta ministra nauki i szkolnictwa wyższego w AGH

Moi Drodzy,
zapoznanie się z działalnością dydaktyczną, naukową i innowacyjną Akademii Górniczo-Hutniczej oraz omówienie wyzwań, przed którymi stoi środowisko akademickie to główne cele wizyty, jaką 10 kwietnia 2025 r. odbyli w AGH minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek oraz dyrektor generalny MNiSW Marcin Iskra.

Wizyta rozpoczęła się od rozmowy gości ze mną jako Rektorem AGH. Następnie miało miejsce spotkanie w szerszym gronie, z udziałem m.in. wicewojewody małopolskiego Ryszarda Śmiałka, prorektorów, kwestorki i kanclerza AGH, podczas którego przedstawiono najważniejsze fakty dotyczące działalności uczelni oraz dyskutowano o bieżących działaniach i planach na kolejne lata.

Ważnym punktem programu były wizyty w laboratoriach – robotów mobilnych i systemów autonomicznych oraz robotów współpracujących i kognitywnych – na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki. Minister zobaczył także Mission Control Room misji HYPE w Laboratorium eksperymentu MXene in LEO na nowo utworzonym Wydziale Technologii Kosmicznych, a w Akademickim Centrum Komputerowym CYFRONET AGH zwiedzał hale, w których mieszczą się superkomputery Helios i Prometheus. Szef MNiSW odwiedził również otwarte rok temu Studenckie Centrum Konstrukcyjne, w którym studenci i studentki AGH realizują innowacyjne przedsięwzięcia od fazy projektowej do budowy prototypów. Przy pracy nad inżynierskimi konstrukcjami zastał członków i członkinie m.in. Koła Eko-Energia (samochód PERŁA) i AGH Solar Boat (łódź solarna).

Spacer po kampusie był okazją do przedstawienia planów dalszej rozbudowy uczelnianej infrastruktury, m.in. budowy nowego akademika z przestrzenią usługową. Delegacja MNiSW obejrzała ponadto kolekcję geologiczną w budynku głównym i aulę AGH. Wizyta zakończyła się w Klubie STUDIO.

Źródło i zdjęcie: AGH

 

obraz1

W AGH debatowano o polskiej nauce

Szanowni Państwo,
zagadnienia związane z rozwojem polskiej nauki i badań, wyzwania, jakie przed nimi stoją oraz wsparcie badań naukowych w Polsce to główne tematy debaty pn. „Porozmawiajmy o polskiej nauce”, która z udziałem społeczności akademickiej odbyła się 8 kwietnia 2025 r. w Akademii Górniczo-Hutniczej.

W spotkaniu uczestniczyli: prof. Marek Gzik – sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Jerzy Małachowski – dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, prof. Krzysztof Jóźwiak – dyrektor Narodowego Centrum Nauki, ja jako Rektor AGH i gospodarz spotkania oraz społeczność naszej uczelni reprezentowana przez: prorektorów, dziekanów, przewodniczących Rad Dyscyplin Naukowych, kierowników jednostek.

Spośród wielu tematów poruszanych w trakcie debaty oraz z zadawanych pytań, można wyłonić kilka głównych wątków: ewaluacja jakości działalności naukowej, realizacja programu IDUB, zabezpieczenia finansowe w umowach konsorcjalnych (B+R), ujednolicenie kryteriów w konkursach (NCBR), pozycja Polski we wskaźnikach innowacyjności, zintegrowanie działań NCN i NCBR, umiędzynarodowienie badań, znaczenie udziału w konferencjach polskich i zagranicznych, algorytm podziału subwencji, dystrybucja środków resortowych. Podkreślano rolę współpracy nauki z gospodarką i przemysłem, potrzebę komercjalizacji i wdrożeń projektów oraz wpływ sytuacji geopolitycznej na naukę i badania.

Dyskusję poprzedziły wystąpienia gości. Prof. Marek Gzik mówił o strategii rozwoju nauki, wyzwaniach legislacyjnych i związanych z tym pracach prowadzonych przez ministerstwo. Prof. Krzysztof Jóźwiak opisał system grantowy NCN, rolę Rady NCN, zespołu ekspertów i koordynatorów dyscyplin. Z kolei prof. Jerzy Małachowski przedstawił ofertę programową NCBR i zachęcał, aby dołączyć do grona ekspertów NCBR.

Źródło i zdjęcie: AGH

Rektor

Jestem w Zespole doradczym ds. nieuczciwych praktyk publikacyjnych

Moi Kochani,
niezmiernie miło mi poinformować, iż zasiądę w Zespole doradczym do spraw nieuczciwych praktyk publikacyjnych, który powołał Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zadaniem Zespołu będzie wskazanie luk w systemie legislacyjnym oraz opracowanie rozwiązań w tym zakresie.

Do zadań Zespołu należy przeprowadzenie analizy praktyk publikacyjnych stosowanych w Polsce i za granicą, identyfikacja i zdefiniowanie nieuczciwych praktyk publikacyjnych oraz analiza przyjętych w innych krajach rozwiązań, które mają na celu przeciwdziałanie takim praktykom. Gremium określi możliwe konsekwencje wynikające ze stosowania nieuczciwych praktyk i przedstawi propozycje rozwiązań legislacyjnych i systemowych, które by im zapobiegały. Opracuje ponadto narzędzia ułatwiające identyfikację stosowania nieuczciwych praktyk publikacyjnych.

Powołanie gremium to odpowiedź resortu na podejrzane praktyki związane z udziałem badaczy w tzw. papierniach oraz zjawisko publikowania w „drapieżnych” czasopismach.

W Zespole, którym przewodniczyć będzie rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Piotr Jedynak, oprócz mnie zasiądą także:

dr hab. Maria Konarska, zastępczyni dyrektora ds. naukowych w Międzynarodowym Instytucie Mechanizmów i Maszyn Molekularnych IMol Polskiej Akademii Nauk,
prof. Michał Mrozowski z Politechniki Gdańskiej,
prof. Katarzyna Ropka-Molik z Instytutu Zootechniki – Państwowego Instytutu Badawczego, członkini Komisji Ewaluacji Nauki,
prof. Barbara Rymsza z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów, zasiadająca w Prezydium Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przewodnicząca Komisji Nauki RGNiSW,
dr inż. Mateusz Szatkowski z Politechniki Wrocławskiej, członek Rady Młodych Naukowców,
prof. Grzegorz Węgrzyn z Uniwersytetu Gdańskiego, wiceprzewodniczący Rady Doskonałości Naukowej.

Źródło i zdjęcie: AGH 

csm_ZEA_2_Gutech_zbiorowe_1_9352f840e7

AGH rozwija współpracę z krajami Zatoki Perskiej

Moi Drodzy,
Delegacja z AGH uczestniczyła w wyjeździe do Omanu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Liczne inspirujące spotkania otwarły nowe perspektywy współpracy między innymi w obszarze IT, cyberbezpieczeństwa, geologii, górnictwa czy wykorzystania nowoczesnych materiałów.

Jednym z ważniejszych punktów wyjazdu było zawarcie umowy z GUtech (German University of Technology in Oman), z którym AGH będzie rozwijać projekty naukowe i edukacyjne w obszarze nauk o Ziemi, geologii, geoinżynierii ale także technologii kosmicznych. GUtech stawia na innowacyjność i rozwój w regionie. Dyskusje z przedstawicielami wydziałów oraz z władzami tej uczelni, w tym z Rektorem GUtech prof. Michaelem Braunem, dotyczyły wymiany wiedzy, wzmacniania więzi instytucjonalnych oraz identyfikowania obszarów współpracy, które są zgodne ze zobowiązaniem obu uczelni do doskonałości akademickiej i współpracy globalnej.

W Omanie delegacja z AGH dostąpiła zaszczytu spotkania z Jego Ekscelencją Szejkiem Abdallah Bin Mohammed Bin Abdallah Al Salmi.

W trakcie wyjazdu reprezentacja AGH spotkała się także z władzami Zayed University (Dubaj, ZEA), z którym nasza uczelnia współpracuje już od dłuższego czasu. Omawiano dalszą współpracę akademicką, w tym wymiany w ramach różnych programów oraz możliwości edukacji dla przyszłych liderów w regionie. Współpraca zaowocuje już niebawem – w maju tego roku studenci geologii z Zayed University przyjadą na Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH.

Delegacja AGH odbyła ponadto wizytę terenową w fabryce węglanu wapnia Emirates Calcium Carbonate Factory L.C.C. i spotkała się z dyrekcją tego przedsiębiorstwa, specjalizującego się w zastosowaniu minerałów w różnorodnych tworzywach sztucznych. Współwłaścicielem firmy jest absolwent AGH prof. Jacek Engel, syn wybitnego profesora Zbigniewa Engela.

W skład delegacji, oprócz mnie, weszli: Prorektor ds. Współpracy AGH prof. Rafał Wiśniowski, dyrektor Centrum Spraw Międzynarodowych AGH Paweł Świerk, koordynatorka ds. współpracy ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi Magdalena Ostasz.

Źródło i zdjęcie: AGH

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia (1)

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia

Hoborski

Święto Nauk Ścisłych w AGH – Dni prof. Antoniego Hoborskiego

Szanowni Państwo,

22 listopada obchodziliśmy centralne uroczystości związane z naszym Świętem Nauk Ścisłych im. prof. Antoniego Hoborskiego, nazwane na cześć wybitnego naukowca matematyka, pierwszego Rektora Akademii Górniczej.
To już 11-ta edycja niezwykle istotnego wydarzenia dla naszej uczelni. W tym roku z Dniami prof. Hoborskiego związany jest cały pion naszej uczelni noszący umownie barwę czarną – jedną z trzech z naszej flagi – czyli wydziały: Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej; Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji; Inżynierii Mechanicznej i Robotyki; Inżynierii Materiałowej i Ceramiki; Energetyki i Paliw; Fizyki i Informatyki Stosowanej; Matematyki Stosowanej; Informatyki oraz Akademickie Centrum Materiałów i Nanotechnologii AGH.

To pokazuje, że nauki ścisłe odgrywają niezwykle istotną rolę w strukturze i misji AGH. Nasza uczelnia, będąc liderem w kluczowych dziedzinach nauki, zdaje sobie sprawę ze znaczenia nauk ścisłych w procesie kształcenia, badania i innowacji. Nauki ścisłe w AGH odgrywają strategiczną rolę w budowaniu silnej, nowoczesnej uczelni, która nie tylko przekazuje wiedzę, ale także aktywnie wspiera postęp naukowy, technologiczny i społeczny.

Nasze listopadowe święto pozwala na jeszcze silniejsze zaprezentowanie potencjału nauk ścisłych oraz buduje pamięć o wybitnym matematyku i pierwszym Rektorze naszej uczelni.

Źródło i zdjęcie: AGH