Cyfrowa tarcza Krakowa – AGH i Miasto Kraków rozpoczynają współpracę
Moi Drodzy,
Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Miasto Kraków podpisały dziś list intencyjny, który otwiera nowy rozdział we współpracy w kluczowym obszarze cyberbezpieczeństwa.
Uroczyste podpisanie listu odbyło się w siedzibie Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH, w którym to uczestniczyłem wraz z Prezydentem Miasta Krakowa Aleksandrem Miszalskim. Współpraca będzie opierać się na łączeniu potencjału technologicznego oraz naukowego, który może być dla Krakowa istotnym wsparciem w zakresie reagowania na cyberataki.
W ramach zawartej umowy uczelnia oraz Miasto Kraków deklarują realizację następujących działań:
- wzajemne informowanie o zdarzeniach i incydentach związanych z cyberbezpieczeństwem;
- opracowanie wspólnych procedur reagowania na zagrożenia;
- wdrożenie zasad monitoringu infrastruktury teleinformatycznej Gminy Miejskiej Kraków, umożliwiających efektywniejsze wykrywanie i reagowanie na cyberzagrożenia;
- opracowanie technologii i zasad wymiany danych na potrzeby wspólnych analiz i badań naukowych.
Współpraca ta ma na celu budowę bezpieczniejszej i odporniejszej na zagrożenia cyfrowe przestrzeni miejskiej, wykorzystującej nowoczesne rozwiązania wypracowane przez środowisko akademickie i eksperckie.
– Miasta przyszłości nie zbudujemy bez cyfrowych fundamentów bezpieczeństwa. Kraków chce być liderem w tej dziedzinie – nie tylko reagować, ale wyprzedzać zagrożenia. Dzięki współpracy z AGH i Cyfronetem łączymy potencjał nauki i administracji po to, by tworzyć nowoczesne, odporne miasto gotowe na wyzwania XXI wieku – podkreśla Aleksander Miszalski, prezydent Krakowa.
Spotkanie było również okazją do zaprezentowania potencjału superkomputerów działających w Cyfronecie, w tym Heliosa – najszybszego i najbardziej wydajnego superkomputera w Polsce, który stanowi ważny element krajowej infrastruktury badawczej i który odegra istotną rolę w analizach wspierających bezpieczeństwo cyfrowe miasta.
Źródło i zdjęcie: AGH