Jerzy Lis

Rektor AGH na lata 2020–2024

Akademia Górniczo - Hutnicza

Aktualności

sport

Podsumowanie sezonu, kongres i uroczysta gala sportu akademickiego

Kochani,

Medaliści i medalistki igrzysk olimpijskich w Paryżu oraz tegorocznych Akademickich Mistrzostw Świata, minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek, a także przedstawiciele i przedstawicielki uczelni wyższych z całej Polski, w tym z AGH, wzięli udział w gali sportu akademickiego. Wydarzenie zwieńczyło Kongres Sportu Akademickiego, poświęcony omówieniu obecnej sytuacji w sporcie akademickim i sposobach na jego rozwój.

W zestawieniach, które podsumowują sportowy sezon Akademickich Mistrzostw Polski 2023/2024, AGH z dorobkiem 2029 punktów zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej oraz drugie miejsce w kategorii uczelni technicznych.

Serdecznie gratuluję wszystkim naszym sekcjom sportowym, trenerom, kadrze i przede wszystkim zawodnikom i zawodniczkom! Wypracowaliście Państwo w tym sezonie wspaniałe wyniki! Duże brawa dla Was! Jednocześnie serdecznie dziękuje, że jako sportowcy tworzycie w AGH tak zgraną i pełną ambicji społeczność. Cieszy nas niezwykle fakt, że z każdym kolejnym rokiem przybywa nowych członków w naszych sekcjach, którzy uprawiają sport nie tylko wyczynowo, ale przede wszystkim dla zdrowia i radości z tego płynącej. Cieszę się, że nasza nowa hala sportowa, którą oddaliśmy do użytku w zeszłym roku, jest miejscem rozwijania sportowych pasji, zdrowej rywalizacji i kuźnią sportowych talentów! Brawa ogromne dla całego AZS AGH! Warto także dodać, że od tego roku jeszcze bardziej stawiamy na sport w AGH. Nasi kandydaci na studia posiadający określone osiągnięcia sportowe otrzymają dodatkowe punkty doliczane do wskaźnika rekrutacji. Młodzi sportowcy, o wyjątkowych osiągnięciach, mogą u nas rozwijać swój talent!

W trakcie gali sportu tradycyjnie nagrodzone zostały uczelnie, które zajęły czołowe miejsca w klasyfikacjach generalnej i medalowej cyklu Akademickich Mistrzostw Polski. W klasyfikacji medalowej zwyciężyła Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, natomiast w klasyfikacji generalnej Politechnika Gdańska, która wyprzedziła Uniwersytet Warszawski i AGH.

Uhonorowani zostali także medaliści i medalistki olimpijskie z Paryża, reprezentujący na co dzień kluby AZS. Specjalne wyróżnienia odebrało liczne medalowe grono tegorocznych Akademickich Mistrzostw Świata. Nagrody odebrały osoby studiujące, które sięgnęły po medale Akademickich Mistrzostw Europy.

Kongres Sportu Akademickiego odbył się w dniach 23–24 października 2024 r. w Warszawie.

Źródło i zdjęcie: AGH

uzbrojenie

AGH na Międzynarodowym Kongresie Uzbrojenia

Moi Drodzy,

Akademia Górniczo-Hutnicza uczestniczyła w Pierwszym Międzynarodowym Kongresie Uzbrojenia, prezentując swoje osiągnięcia naukowo-badawcze w kilku obszarach wojskowości.

Uczelnia może pochwalić się rozwiązaniami z obszaru materiałów pancernych, technologii odlewania metali lekkich, pojazdów autonomicznych lądowych, powietrznych i wodnych, a także cyberbezpieczeństwa, medycyny, łączności i rozpoznania oraz logistyki i technik inżynieryjnych.

Udział AGH w wydarzeniu stanowi także okazję do rozmów o współpracy w zakresie technologii obronnych oraz z krakowskim akceleratorem NATO DIANA, który Akademia Górniczo-Hutnicza realizuje wspólnie z Krakowskim Parkiem Technologicznym.

Pierwszy Międzynarodowy Kongres Uzbrojenia odbył się w dniach 21–25 października 2024 r. w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie. Organizatorami wydarzenia są: Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia, Wojskowa Akademia Techniczna oraz Polska Grupa Zbrojeniowa SA.

Źródło i zdjęcie: AGH 

 

inaugu

Nowy rok akademicki rozpoczęty!

Moi Kochani,

4 października 2024 r. odbyła się inauguracja nowego roku akademickiego na naszej uczelni. Udział w niej wzięli m.in. Minister Nauki Dariusz Wieczorek, przedstawiciele i przedstawicielki władz państwowych, samorządowych, korpusu dyplomatycznego, instytucji badawczo-naukowych i przemysłu, reprezentacje kilkunastu uczelni krajowych i zagranicznych, członkowie i członkinie społeczności akademickiej AGH.

Drodzy Studenci, wybraliście uczelnię, która dba nie tylko o najwyższy poziom edukacji, ale również o to, abyście mieli możliwość rozwijania swoich pasji, uczestnictwa w innowacyjnych projektach i współpracy z przemysłem. To tutaj możecie stać się częścią zespołów, które będą zmieniać świat i tworzyć przyszłość.

Więcej informacji na stronie AGH.

Zdjęcie: Zbigniew Sulima

Prezydent

Spotkanie dotyczące wyzwań, jakie stoją przed Krakowem

Moi Drodzy,

Miałem przyjemność rozmawiać z Prezydentem Miasta Krakowa Aleksandrem Miszalskim o współpracy w zakresie rewitalizacji terenów poprzemysłowych i transformacji energetycznej. To wyzwania, przed którymi stoi Kraków.
W spotkaniu uczestniczyli również: były premier Jerzy Buzek, prof. Ryszard Pregiel z Rady Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii oraz przedstawiciele Agencji Rozwoju Przemysłu SA – prezes zarządu Michał Dąbrowski i Robert Smoliński.
Spotkanie odbyło się 20 września 2024 r. w Urzędzie Miasta Krakowa.
Źródło i zdjęcie: AGH

UKR

AGH i ukraiński PNUT zacieśniają współpracę

Moi Kochani,

miałem przyjemność spotkać się z prof. Volodymyrem Onyshchenko, Rektorem Połtawskiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego im. Jurija Kondratiuka (PNUT). Przedmiotem spotkania była współpraca bilateralna oraz dydaktyczna.
Omówione zostały perspektywy intensyfikacji obustronnej współpracy między uczelniami. Podpisano umowę międzyinstytucjonalną w ramach programu Erasmus+ mobilność edukacyjna studentów i pracowników z krajami trzecimi niestowarzyszonymi z programem. Zainicjowano także prace nad umową w ramach podwójnego dyplomowania. Spotkanie stanowi kolejny etap zacieśniania współpracy z uczelnią z Ukrainy.
AGH i PNUT realizowały już wspólne projekty edukacyjne, takie jak m.in. kurs z zakresu nowoczesnych technologii bezwykopowej budowy rurociągów realizowany dla grupy studentów z ukraińskich uczelni technicznych w ramach programu NAWA SPINAKER – Intensywne Międzynarodowe Programy Kształcenia.
Źródło i zdjęcie: AGH

Siec

Eksperckie rozmowy w Krynicy o energii i środowisku w technologiach przemysłowych

Szanowni Państwo,

w dniach 18–20 września 2024 r. w Krynicy-Zdroju odbyła się XI konferencja naukowa pn. „Energia i środowisko w technologiach przemysłowych” organizowana przez Sieć Badawczą Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, w której uczestniczyłem jako przewodniczący Rady Instytutu Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych.

Konferencja zgromadziła uznanych specjalistów i specjalistki oraz wybitnych przedstawicieli i przedstawicielki nauki, biznesu i administracji publicznej, którzy podjęli dyskusję na temat najnowszych wyzwań technologicznych w dziedzinie energii i ochrony środowiska. Warto podkreślić, że udział osób reprezentujących polskie i zagraniczne uczelnie stworzył doskonałą okazję do wymiany wiedzy, doświadczeń i najlepszych praktyk, a także do nawiązywania kontaktów, które mogą prowadzić do innowacyjnych projektów i przyszłej współpracy.

Tematyka wydarzenia skupiła się na wyzwaniach przemysłu materiałów budowlanych, w tym na nowych technologiach redukcji zużycia energii i emisji CO2, ekologicznych i ekonomicznych rozwiązaniach wspierających zrównoważony rozwój oraz poprawie rentowności sektora. Wśród poruszanych tematów znalazły się także wykorzystanie surowców odpadowych, recykling oraz aktualne trendy legislacyjne.

Źródło i zdjęcie: AGH