XVII Europejski Kongres Gospodarczy z udziałem AGH
Moi Kochani,
dobiegł końca XVII Europejski Kongres Gospodarczy (European Economy Congress, EEC), którego agenda objęła szerokie spektrum zagadnień najważniejszych dla polskiego i europejskiego rozwoju społeczno-gospodarczego. W trzech intensywnych dniach pełnych ważnych rozmów, spotkań i wymiany poglądów aktywnie uczestniczyła Akademia Górniczo-Hutnicza jako partner wydarzenia.
Osobiście wziąłem udział w panelu poświęconym surowcom krytycznym – tematyce kluczowej w kontekście rosnącej rywalizacji geopolitycznej, bezpieczeństwa dostaw oraz transformacji energetycznej. Dyskusja dotyczyła m.in. roli surowców krytycznych, zagrożeń związanych z ich niedoborami, strategii dla naszego kraju oraz kształceniu kadr.
Zostałem również zaproszony do udziału w spotkaniu o charakterze zamkniętym pod nazwą „Edukacja klimatyczna”. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Rady Klimatycznej United Nations Global Compact Network Poland i Ministerstwa Edukacji oraz władze polskich uczelni. Tematem spotkania była polityka edukacyjna w zakresie klimatu. W tym procesie szkoły wyższe odgrywają kluczową rolę, szerząc proklimatyczne działania oraz kształtując postawy i dobre praktyki.
Nad tym czy szkoła przygotowuje uczniów/uczennice do zawodów przyszłości, kogo szuka biznes i jak wspiera edukację, jaki jest plan na rozwój szkolnictwa zawodowego zastanawiano się podczas sesji pt. „Edukacja dla gospodarki”. Wśród jej prelegentów znaleźli się m.in. minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek oraz Prorektor ds. Kształcenia AGH prof. Krzysztof Mendrok.
W zorganizowanej przez dziennik „Rzeczpospolita” debacie zatytułowanej „Polska nauka i polski biznes mogą iść razem. Jak otworzyć im drzwi?” udział wziął Prorektor ds. Nauki AGH prof. Marek Gorgoń. Rozmawiano o współpracy polskiej nauki z biznesem, najlepszych modelach współpracy nauka-biznes na świecie i najlepszych przykładach takiej współpracy w Polsce. Zastanawiano się także, co trzeba zrobić, aby upowszechnić w Polsce najlepsze praktyki ze świata i te wypracowane w kraju.
Jako prelegenci XVII EEC wystąpili ponadto:
- prof. Tadeusz Uhl, Dziekan Wydziału Technologii Kosmicznych, dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych AGH w sesji „Przemysł kosmiczny”;
- inż. Marek Magryś, p.o. dyrektora Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH w sesji „Centra danych”;
- prof. Bogusław Cyganek z Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji w sesji „Cyfrowa przyszłość reklamy zewnętrznej – jak połączyć skuteczność z odpowiedzialnością”;
- prof. Waldemar Skomudek z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej w sesji „Atom na miarę”.
Ogromną ciekawość osób odwiedzających kosmicznie zaaranżowane stoisko AGH wzbudziły prezentacje ambitnych, innowacyjnych projektów studenckich: pojazdu na wodór HYDRIVE koła naukowego MechaniCAD oraz rakiety zespołu AGH Space Systems. Promowana była oferta kształcenia AGH, ze szczególnym uwzględnieniem najnowszego Wydziału Technologii Kosmicznych*. Stoisko uczelni odwiedzili m.in. minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek, absolwenci i absolwentki AGH oraz… robo-piesek z Politechniki Śląskiej.
Udział Akademii Górniczo-Hutniczej w EEC koordynowało Centrum Komunikacji i Marketingu AGH.
XVII Europejski Kongres Gospodarczy odbył się w dniach 23–25 kwietnia 2025 r. Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, gdzie wydarzenie miało miejsce, odwiedziło kilkanaście tysięcy gości, a w 180 sesjach tematycznych uczestniczyło 1200 prelegentów i prelegentek.
Źródło i zdjęcie: AGH