Dia - rysowanie sieci Petriego
Poniżej mały poradnik jak przygotować rysunki sieci Petriego w edytorze dia.
Parametry siatki diagramu
Wybieramy z menu Plik opcję Właściwości diagramu i ustawiamy gęstość siatki jak na poniższym rysunku.
Ustawienie wielkości czcionki
Na palecie narzędziowej klikamy dwukrotnie ikonę z literą T i ustawiamy domyślną wielkość czcionki dla etykiet. Dla poniższego przykładu wybrano 30 pt.
Rysowanie miejsc i przejść
Do rysowania elementów sieci wybieramy z palety symboli Diagram przepływu odpowiednio: elipsę (4. ikona na palecie) i prostokąt (1. ikona na palecie).
UWAGA: Siec rysujemy przy włączonym przyciąganiu do siatki. Przygotowane przykładowe elementy (miejsce, przejście, znacznik) najwygodniej powielać metodą kopiuj-wklej.
Rysowanie łuków
Do rysowania łuków w zależności od potrzeb wybieramy ze standardowej palety: linię, łuk, łamaną lub krzywą Beziera. Jako grot dla łuku wybieramy wypełniony trójkąt.
Rysowanie znaczników
Ze standardowej palety wybieramy elipsę, rysujemy najmniejszy możliwy okrąg, a następnie w jego właściwościach ustawiamy czarny kolor wypełnienia.
UWAGA: Jeżeli tak uzyskany znacznik jest za duży, to można ustawić parametry siatki np. na 0,25 w każdym wymiarze (zamiast 0,5). Wówczas będzie można narysować mniejszy obiekt.
Przygotowane znaczniki można wygodnie rozmieścić we właściwej elipsie wyłączając tymczasowo przyciąganie do siatki.
Przykładowe wymiary elementów
- dia-ptnets.zip – plik źródłowy, wersja eps i wersja pdf
Eksport
Pliki źródłowe przechowujemy oczywiści ew formacie dia. Na potrzeby umieszczenia rysunków w dokumencie LaTeXowym eksportujemy je następująco:
- Dia: Eksport (Encapsulated Postscript (używający czcionek Pango)(*.eps) – W efekcie otrzymujemy plik w formacie eps, np. rysunek1.eps. Jeżeli do kompilacji dokumentów latexowych używamy polecenia latex, to plik ten jest gotowy do wstawienia do dokumentu.
- konsola linuksowa:
epstopdf rysunek1.eps
– W efekcie otrzymujemy plik w formacie pdf. Jest to właściwy format, jeżeli do kompilacji dokumentów latexowych używamy polecenia pdflatex.