Transformacje dwuwymiarowe dotyczą wielokątów na płaszczyźnie dwuwymiarowej. Przy ich konstrukcji wykorzystujemy przekształcenia izometryczne: przesunięcia, obroty, symetrie osiowe i środkowe.

Problem Haberdasher’a

Jak podzielić trójkąt równoboczny na cztery części, z których będziemy w stanie ułożyć kwadrat. Problem postawiony w 1902 roku przez Henrego Dudeney’a.

Zacznijmy od skonstruowania trójkąta równobocznego i podzieleniu go na odpowiednie części. Znajdujemy środki ramion trójkąta (punkt D oaz punkt E) i prowadzimy przez te punkty proste prostopadłe do podstawy AC naszego trójkąta. Zaznaczamy punkty przecięcia tych prostych z podstawą AC (punkt F oraz punkt G). Konstruujemy odcinek EF, a następnie proste prostopadłe do tego odcinka przechodzące prze punkty D i E. Pozwoli to na znalezienie punktu H oraz punktu I. Teraz tworzymy odpowiednie wielokąty, których wierzchołkami są punkty, które wcześniej wyznaczyliśmy.

Konstrukcja i wyznaczanie punktów w trójkącie
Rys. 11 Konstrukcja i wyznaczanie punktów w trójkącie
Podział trójkąta
Rys. 12 Podział trójkąta

Po stworzeniu odpowiednich wielokątów wewnątrz trójkąta możemy obrócić je wokół odpowiednich punktów aby otrzymać kwadrat. Prezentuje to Aplet 4.

Aplet 4 Problem Haberdasher'a

Uogólniając problem Haberdasher’a na inne wielokąty możemy szukać podziału n-kątnego wielokąta na mniejsze wielokąty, który odpowiednio pocięty będzie mógł przekształcić się w k-kątny wielokąt. Na przykład poszukujemy podziału kwadratu na pięć części aby przekształcić go w pięciokąt. Oczywiście taki rozkład już został odkryty. Poniżej prezentujemy kilka przykładów.

Transformacja ośmiokąta foremnego w kwadrat

Zacznijmy od skonstruowania ośmiokąta foremnego. Następnie na dwóch parach przeciwległych boków szukamy środków tych odcinków (punkty: I, J, K, L). Następnie w punkcie L konstruujemy okrąg o promieniu o długości boku ośmiokąta. Przecięcie okręgu z bokiem FE wyznacza punkt N. Warto nadmienić, iż punkt N nie jest środkiem boku FE. Następnie wyznaczamy punkty O, P, Q, R. Aby to zrobić tworzymy prostą NK i następnie prostą równoległą do tej prostej przechodzącej przez punkt L oraz dwie proste prostopadłe do prostej NK przechodzące przez punkt I oraz punkt J. Przecięcia tych prostych wyznaczają punkty, które będą wierzchołkami kwadratu.

Rys. 13 Konstrukcja ośmiokąta foremnego i wyznaczanie punktów

Następnie dzielimy ośmiokąt na wspomniany kwadrat i 4 pięciokąty. Teraz wystarczy obrócić odpowiednio pięciokąty aby otrzymać kwadrat.

Aplet 5 Transformacja ośmiokąta foremnego w kwadrat.

Transformacja dwunastokąta foremnego w kwadrat

Aplet 6 Transformacja dwunastokąta foremnego w kwadrat

Dwunastokąt foremny w sześć przystających kwadratów

Aplet 7 Transformacja dwunastokąta foremnego w 6 przystających kwadratów

Disekcja Grega Fredericksona

W dwunastokącie foremnym kreślimy przekątne. Mogą one mieć trzy różne długości. Dla nas istotne będą przekątne między którymi zawierają się cztery krawędzie dwunastokąta. Następnie zaznaczamy punkty w odpowiednich przecięciach tych przekątnych. Znajdujemy także środek dwunastokąta, który jest środkiem jego symetrii. Następnie pomiędzy wierzchołkami i wyznaczonymi punktami tworzymy trójkąty i pięciokąty.

Widzimy, iż obszar pomiędzy trójkątami i pięciokątami to również dwunastokąt foremny. Czy jesteśmy w stanie ustalić jaką część pola dużego dwunastokąta stanowi jego pole? Odpowiedź uzyskamy animując Aplet 8.

Rys. 14 Konstrukcja i podział dwunastokąta foremnego
Rys. 15 Wyznaczenie odpowiednich wielokątów
Aplet 8 Disekcja Grega Fredericksona

Pole nowopowstałego dwunastokąta jest równe połowie powierzchni dwunastokąta bazowego.

Pole kwadratu utworzonego w kwadracie

W zbiorach zadań pojawia się zadanie o następującej treści: W kwadracie o polu 25 jednostek kwadratowych wpisano odcinki łączące każdy wierzchołek z kwadratu z środkiem przeciwległego boku. Uzyskano w ten sposób nowy kwadrat wewnątrz tego kwadratu. Jakie jest pole tak utworzonego kwadratu.

Oto dynamiczne rozwiązanie tego problemu geometrycznego bez użycia rachunków. Kwadrat bazowy składa się z kwadratu, z 4 trapezów i 4 trójkątów prostokątnych. Jeżeli trójkąty te obrócimy o 180 stopni wokół odpowiedniego ich wierzchołka to otrzymana figura będzie krzyżem o tym samym polu co kwadrat. Widać, że pole środkowego kwadratu jest równe pola kwadratu bazowego czyli wynosi 5 jednostek.

Aplet 9 Dynamiczne wyznaczenie pola pewnego kwadratu umieszczonego w kwadracie