This is an old revision of the document!
~~NOTRANS~~
Po pierwsze, w obecnych czasach komputery stanowią podstawowe narzędzie pracy – nie tylko informatyków i osób z szeroko pojętej branży technicznej, ale także np. biologów oraz chemików. Są wykorzystywane szczególnie intensywnie do przetwarzania danych, przykładowo do statystycznego opracowywania i analizowania wyników badań. Choć istnieją pakiety oprogramowania, w którym można wiele operacji “wyklikać”, to jednak znajomość podstaw programowania pozwala na znacznie efektywniejsze wykorzystanie możliwości takich pakietów – można uzyskać lepsze wyniki, jednocześnie oszczędzając swój czas (i nerwy!).
Po drugie, obecnie branża informatyczna rozwija się niezmiernie dynamicznie i nic nie wskazuje na to, by w najbliższych latach trend ten miał ulec zmianie. Nauka podstaw programowania to dobra inwestycja w przyszłość, zwłaszcza że coraz częściej zachodzi potrzeba tworzenia specjalistycznego oprogramowania – wtedy będąc ekspertem z danej dziedziny i jednocześnie mając choćby ogólne pojęcie o programowaniu można znacząco zwiększyć swoje możliwości zatrudnienia.
Po trzecie, wiele drobnych, powtarzalnych zadań można zautomatyzować – dotyczy to zwłaszcza pracy z danymi tekstowymi. Przykładowo, możemy chcieć zamienić pobraną ze strony internetowej długą listę adresów sklepów na tabelę w arkuszu kalkulacyjnym (przy czym niektóre wpisy są wybrakowane). Ręczne obrabianie takich informacji zajmie co najmniej godzinę, natomiast napisanie krótkiego, liczącego kilkanaście linii kodu skryptu – to góra kwadrans pracy. Dlatego nawet jeśli nie planujesz kariery programisty aplikacji, nawet w “życiu codziennym” przydatna będzie podstawowa znajomość choć jednego języka skryptowego