This is an old revision of the document!
~~NOTRANS~~
Nowotwór: 4T1 (rak mysi sutka, przerzutujący – głównie do płuc)
Celem badania jest obliczenie łącznej powierzchni nacieków nowotworowych. Do powierzchni wliczamy też komórki nacieku zapalnego, o ile są one w całości otoczone komórkami nowotworowymi (tj. komórek nacieku na obrzeżu nacieku nowotworowego nie wliczamy, gdyż to odpowiedź zdrowej tkanki na nowotwór, a nie “wytwór” nowotworu).
Jądro komórkowe składa się z (ciemnej) heterochroatyny i (jasnej) euchromatyny. W zdrowych komórkach jądro ma strukturę marmurkową (żyłki heterochromatyny), natomiast jądro komórki nowotworowej ma budowę pęcherzykową (ziarna heterochromatyny); w obu przypadkach heterochromatyna jest też obecna tuż pod otoczką jądrową, tworząc na zdjęciu ciemną obwódkę.
Jądra zdrowych komórek ściślej do siebie przylegają, stąd odległości między jądrami komórek zdrowej tkanki są mniejsze niż w przypadku nacieku nowotworowego.
Naciek zapalny tworzą leukocyty: limfocyty, granulocyty, makrofagi, plazmocyty… (ogólnie są to komórki znacznie mniejsze od komórek nowotworowych)
Między komórkami nowotworowymi wytwarzają się słabe połączenia międzykomórkowe. Przestrzeń pomiędzy komórkami wypełnia substancja międzykomórkowa (ECM).
Szaro-niebieskie zabarwienie cytoplazmy komórek nacieku nowotworowego wynika z nadprodukcji (bazofilnego) mRNA i rRNA w jądrze komórki nowotworowej.
Neutrofil ma 5-płatowe jądro, którego płaty tworzą wzór „kociej łapki” (natomiast neutrofile nie mają struktury marmurkowej)
Płuca zbudowane są z: