Multimodalność w udostępnianiu kolekcji muzealnych dla osób z niepełnosprawnościami - ewaluacja dostępnych rozwiązań

Projekt realizowany z Anną Olszewską otrzymał dofnansowanie z PFRON w konkursie „Niepełnosprawność w naukach humanistycznych”.

Celem projektu jest zbadanie potencjału rozwiązań multimodalnych w procesie udostępniania cyfrowego zasobów muzealnych o wszystkim w tym osobom z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Niedługo opublikujemy wyniki naszych badań.

 

Polscy (nie)pełnosprawni. Od kompleksowej diagnozy sytuacji osób niepełnosprawnych w Polsce do nowego modelu polityki społecznej wobec niepełnosprawności.

Projekt był realizowany w latach 2012-2015 pod kierownictwem prof. Barbary Gąciarz. 

Głównymi celami naukowym projektu były:

  • całościowa diagnoza podstawowych wymiarów położenia społecznego i ekonomicznego osób z niepełnosprawnością: określenie najważniejszych czynników strukturalnych (ekonomicznych, społecznych, kulturowych) warunkujących położenie tych osób, ułatwiających lub utrudniających ich integrację społeczną, a tym samym warunkujących możliwości normalnego funkcjonowania w życiu społecznym;
  • wypracowanie rekomendacji dotyczących kierunków zmian systemowych w zakresie polityki społecznej wobec niepełnosprawności w oparciu o zgromadzony w Polsce w ostatnich latach dorobek badawczy oraz pogłębione studia empiryczne dotyczące wybranych aspektów obecnej sytuacji osób z niepełnosprawnością.

To dwustopniowe podejście pozwoliło na stworzenie w miarę pełnego opisu położenia osób z niepełnosprawnością oraz na określenie sposobów rozwiązania utrzymujących się problemów związanych z ich integracją społeczną. Atutem proponowanego podejścia było równoczesne dokonanie syntezy istniejącego dorobku i uzupełnienie stworzonej diagnozy badaniami empirycznymi, które posłużyły przede wszystkim do pogłębienia wiedzy w obszarach nierozpoznanych dotychczas w sposób wystarczający lub takimi, które mogą przynieść nowatorskie w warunkach polskich wskazania dla praktyki społecznej. 

Osiągnięcie tak złożonego i wieloaspektowego celu było możliwe poprzez uwzględnienie obszarów badawczych uporządkowanych w sześciu modułach:

  • Moduł I. Polityka społeczna w działaniu. Instytucjonalne uwarunkowania sytuacji osób z niepełnosprawnością w Polsce.
  • Moduł II. Źródła sukcesów i niepowodzeń instytucji wsparcia dla osób z niepełnosprawnością, na przykładzie wybranych działań realizowanych ze środków PFRON.
  • Moduł III. Wyrównywanie szans w zatrudnieniu osób z niepełnosprawnością. Dobre praktyki pracodawców. Doświadczenia polskie i międzynarodowe
  • Moduł IV. Wejście na rynek pracy niepełnosprawnych absolwentów szkół wyższych
  • Moduł V. Niepełnosprawni i niepełnosprawność w nowych mediach
  • Moduł VI. Genderowy wymiar niepełnosprawności.