Warsztaty 2017 / 18 – Tajemnice Materii
Proponowane przez nas w bieżącym roku szkolnym warsztaty Mały Inżynier – Tajemnice Materii będą podzielone na część wykładową poprzeplataną elementami eksperymentalnymi, w ramach której zrealizujemy 4 tematy oraz część laboratoryjną, na którą zaprosimy uczniów na naszą uczelnię.
W realizację warsztatów będą zaangażowani doktoranci Katedry Chemii Analitycznej Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki oraz studenci naszego wydziału należący do koła naukowego AllChemia.
Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę planowanych zajęć.
Program warsztatów Mały Inżynier na rok szkolny 2017/2018 (do pobrania)
Relacja z kolejnych warsztatów:
Wszystkie kolory tęczy – warsztaty z 22.01.2018
Tajemnice światła zostały odkryte dla uczestników trzecich z kolei warsztatów z cyklu Mały Inżynier – Tajemnice Materii. Wykonaliśmy wspólnie bardzo kolorowe eksperymenty i przygotowaliśmy chemiczne bukiety na Dzień Babci i Dziadka! Każdy z uczestników mógł również sporządzić swoją własną niewidzialną wiadomość 🙂 Na zakończenie zrealizowaliśmy temat najbardziej wesoły dla dzieci – jak różnie widzą zwierzęta?
Bardzo dziękujemy dzieciom – to były zdecydowanie najbardziej kolorowe i wesołe warsztaty!
Tym razem specjalne podziękowania dla prowadzącej warsztaty mgr inż. Justyny Zuziak i Nikoli Lenar oraz członków Koła Naukowego AllChemia, Natalii Merchut i Karolinie Swaczynie za okazaną pomoc!
Dziękujemy również Prof. dr hab. inż. Tadeuszowi Słomce, Rektorowi AGH oraz Prof. dr hab. inż. Włodzimierzowi Mozgawie, Dziekanowi WIMiC za wsparcie finansowe warsztatów (Grant Rektorski 2018).
Wszystkie kolory tęczy – fotorelacja z warsztatu
Skąd się bierze prąd elektryczny? – warsztaty z dnia 01.12.2017
Na drugich zajęciach z cyklu Mały Inżynier – Tajemnice Materii odkryliśmy wspólnie tajemnice elektryczności. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się jak powstaje prąd i mieli nawet okazję poczuć wolność elektronów walencyjnych 😉 Poznali również różnice między przewodnikami i izolatorami, wygenerowali własny prąd z cytryn i przygotowali świecące kartki świąteczne.
Tym razem specjalne podziękowania dla prowadzącej warsztaty mgr inż. Katarzyny Jedlińskiej oraz członków Koła Naukowego AllChemia, Patryka Bezkosty i Katarzyny Osiak za wspaniałe podejście do dzieci i okazaną pomoc.
Dziękujemy również za wsparcie finansowe Prof. dr hab. inż. Tadeuszowi Słomce, Rektorowi AGH (dofinansowanie działalności Koła Naukowego AllChemia).
Skąd bierze się prąd elektryczny – fotorelacja z warsztatu
Od atomu do materiału – warsztaty z dnia 27.10.2017
Pierwsze zajęcia z cyklu Mały Inżynier – Tajemnice materii już za nami. W ramach omówienia budowy materii uczniowie przygotowali swoje własne atomowe talerzyki, stworzyli Lapbooki na temat budowy atomów i cząsteczek oraz zbudowali modele nie tylko prostych cząsteczek ale i bardziej złożonych struktur…
Specjalne podziękowania dla mgr inż. Agnieszki Wojciechowskiej za wspaniałe przeprowadzenie warsztatów oraz inż. Katarzynie Pałce i inż. Szymonowi Wójcikowi za okazaną pomoc.
A uczniom bardzo dziękujemy za duże zaangażowanie i wspaniałą zabawę!
Od atomu do materiału – fotorelacja z warsztatu
Warsztaty 2016 / 17 – Nauka i zabawa
W dniu 30 marca po raz kolejny mieliśmy przyjemność gościć uczniów szkoły podstawowej na warsztatach organizowanych przez Katedrę Chemii Analitycznej w ramach współpracy z kołem naukowym AllChemia. W ramach tegorocznych warsztatów zatytułowanych Mały inżynier – nauka i zabawa uczniowie mieli możliwość samodzielnego wykonania szeregu doświadczeń z zakresu chemii
oraz zapoznania się z podstawami promieniowania elektromagnetycznego i elektromagnetyzmu.
Uczniowie przygotowali m.in. własne silniki z magnesów i baterii, tworzyli rozmaite struktury z cieczy ferromagnetycznej, poznali właściwości promieniowania UV i oglądali trójwymiarowe hologramy.
W ramach jednego z eksperymentów uczniowie poznali również podstawy kuchnii molekularnej i stworzyli owocowe żelki i makarony.
Serdecznie dziękujemy doktorantom Katedry Chemii Analitycznej: mgr inż. Magdalenie Pięk, mgr inż. Joannie Smajdor, mgr inż. Katarzynie Wilkosz i mgr inż. Justynie Zuziak oraz studentom z koła naukowego AllChemia: inż. Radosławowi Poradzie, inż. Karolinie Swaczynie, inż. Natalii Merchut, inż. Katarzynie Pałce oraz inż. Szymonowi Wójcikowi za duże zaangażowanie w przygotowanie i prowadzenie warsztatów.
dr hab. inż. Beata Paczosa-Bator
dr hab. inż. Robert Piech