mn

Minister Nauki Dariusz Wieczorek w AGH

Szanowni Państwo,

W AGH odbyło się spotkanie Ministra Nauki Dariusza Wieczorka z władzami uczelni. Wraz z prof. Rafałem Wiśniowskim, Prorektorem ds. Współpracy AGH przedstawiliśmy Ministrowi plany rozwoju, w tym kluczowe projekty realizowane w AGH w strategicznych obszarach – inżynierii kosmicznej, IT czy energetyki.

W trakcie wizyty przedstawiliśmy także szanse związane z organizacją i wdrożeniem polskiego oddziału akceleratora innowacji obronnych NATO w ramach programu DIANA (Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic), o którego utworzenie starają się wspólnie AGH i Krakowski Park Technologiczny. Celem działań akceleracyjnych jest wsparcie rozwoju nowoczesnych technologii podwójnego zastosowania, które można wykorzystać na potrzeby bezpieczeństwa Sojuszu.

Obecny na spotkaniu prof. Jerzy Jedliński, Dziekan Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki oraz prof. Krzysztof Wojciechowski zaprezentowali z kolei opracowany na WIMiC projekt wydajnych modułów termoelektrycznych, który może znaleźć szerokie zastosowanie w obszarze energetyki. Prototypowe rozwiązanie, opracowane we współpracy z naukowcami z Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz Instytutu Fizyki PAN w Warszawie o gęstości mocy przewyższającej ogniwa fotowoltaiczne ma szanse konkurować na rynku europejskim, ale także światowym z firmami z sektora technologii termoelektrycznych. Podczas spotkania Minister Nauki zapoznał się z perspektywami rozwoju tego projektu oraz możliwościami komercjalizacji przyszłościowego rozwiązania.

Zdjęcie: Ministerstwo Nauki