JM Rektor

Ponownie zostałem Rektorem AGH

niezmiernie miło mi poinformować, iż 26 kwietnia 2024 r. Uczelniane Kolegium Elektorskie Akademii Górniczo-Hutniczej wybrało Rektora tej uczelni na kadencję 2024–2028. Po raz drugi powierzono mi tę funkcję.

Zdobyłem w wyborach 178 głosów elektorów. Tym samym moja druga kadencja na stanowisku Rektora AGH rozpocznie się 1 września br.

Minione cztery lata w AGH, moja pierwsza kadencja, to czas rozpoczęcia kilku znaczących projektów w uczelni i kontynuacja już wcześniej zainicjowanych działań.

Wśród najważniejszych realizacji warto wymienić:

• przystąpienie AGH do sieci akceleratorów innowacji obronnych NATO w ramach programu DIANA,
  • kontynuacja prac w sieci uczelni UNIVERSEH 2.0 – Europejski Uniwersytet Kosmiczny dla Ziemi i Ludzkości,
  • zainicjowanie działalności Sieci Uczelni Kosmicznych w Polsce,
  • poszerzenie oferty AGH o studia MBA.

W trakcie mojej kadencji zbudowano m.in.:

• wielofunkcyjną halę sportową AGH,
  • Studenckie Centrum Konstrukcyjne,
  • nowy budynek dla Centrum Technologii Kosmicznych,
  • siedziby dla wydziałów: Humanistycznego; Inżynierii Mechanicznej i Robotyki; Matematyki Stosowanej.

Dotychczasowa oferta AGH poszerzyła się także w tym roku akademickim o nową jednostkę – Wydział Informatyki. W AGH rozpoczęły działalność także wyspecjalizowane jednostki, w tym m.in. Centrum Doskonałości Sztucznej Inteligencji, Centrum Cyberbezpieczeństwa czy Centrum Technologii Kosmicznych.

W najbliższych latach kluczowe będzie dla mnie skuteczne śledzenie trendów na rynku edukacji, tak aby nasza oferta jeszcze lepiej odpowiadała na zapotrzebowania w obszarze kształcenia i prowadzenia przełomowych badań. Priorytetem jest dla nas dostarczanie naszym absolwentom i absolwentkom kluczowych kompetencji przyszłości.

Serdecznie dziękuję za zaufanie.

Zdjęcie: AGH