Arabia

Rozwijanie współpracy z zagranicznymi ośrodkami

Moi Drodzy,

Bardzo pracowity i owocny czas za mną. Od 25 do 27 kwietnia 2017 r. wraz z delegacją Akademii Górniczo-Hutniczej  oraz Instytutu Autostrada Technologii i Innowacji przebywałem w Hiszpanii na zaproszenie przedstawicieli Campus Iberus – związku uczelni w dolinie Ebro. Szeroki zakres naukowo-badawczy Campus Iberus otwiera nowe możliwości współpracy w wielu obszarach zarówno AGH, jak i Instytutu Autostrada Technologii i Innowacji.

Od 6 do 10 maja brałem udział w niezwykle interesującej wizycie delegacji AGH w Arabii Saudyjskiej. Razem z prof. Wojciechem Nowakiem i prezesem Aleksandrem Widuchem rozmawialiśmy na temat współpracy między AGH i polskim przemysłem a tamtejszymi uniwersytetami i instytucjami naukowymi. Odwiedziliśmy prestiżowe saudyjskie instytucje: KAUST (King Abdullach University of Science and Technology) w Dżedzie oraz KASCST (King Abdullaziz City of Science and Technology) i AFU (AlFajsal University) w Rijadzie. Z KASC i AFU podpisałem w imieniu AGH listy intencyjne inicjujące współpracę naukową i edukacyjną. W planach mamy, miedzy innymi, organizację wspólnego polsko-saudyjskiego laboratorium badawczego w Centrum Energetyki AGH.

Następnie od 21 do 26 maja 2017 r. wraz z delegacją z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH uczestniczyłem w XII Konferencji PACRIM w USA (12th Pacific Rim Conference on Ceramic and Glass Technology). Mieliśmy okazję zaprezentować referaty dotyczące najnowszych osiągnięć naukowych Wydziału, w tym był mój zaproszony przez organizatorów referat zatytułowany „Processing and Manufacturing Technologies of Complex Ceramic Materials using Rapid HighEnergy Phenomena”.